אולפנית טבריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא אנציקלופדיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אולפנית טבריה
אין תמונה חופשית
אולפנה
תאריך ייסוד ה'תשמ"ב - 1982
השתייכות ציונות דתית
מייסדים אברהם ליפשיץ
מגמות פיזיקה, רפואה, ביולוגיה, כימיה, מחשבים, מחול, תקשורת, אומנות, גיל הרך, סוציולוגיה.
שכבות לימוד ז' - י"ב
מספר כיתות 32
חלוקה מבנית חט"ב וחט"ע
מנהלת שרהלה מסינג
ראש האולפנה הרב שמעיה כרמל
סגל הוראה כ-120
תלמידים כ-800
מיקום טבריה
באחריות עיריית טבריה אורט ישראל
https://ulpanit.ort.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אולפנית טבריה היא האולפנה הגדולה בישראל ומקובל לכנותה "האולפנית". האולפנית שייכת לרשת אורט, ומהווה אולפנה אזורית. בראש האולפנית עומד כיום הרב שמעיה כרמל. האולפנה שוכנת בטבריה. אולם משרתת את כל בנות האזור: טבריה, גליל תחתון, העמקים, גולן, גליל עליון ועמק המעיינות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפנית טבריה הוקמה כמוסד של קבע באלול תש"מ (1980). האולפנית נוסדה על ידי אברהם ליפשיץ שהיה מנהלה הראשון וייסד את הישיבה התיכונית בטבריה והאולפנית על ידי פיצול המקיף הדתי שקדם להם. בשנת תשל"ט נקרא ליפשיץ לנהל את המקיף הדתי בעיר, שכלל אז 180 תלמיד ותלמידה. כעבור שנה הפריד אותו לאולפנית וישיבה תיכונית. מאז ניהל את האולפנית 28 שנים וחצי ברציפות (בדגש על החטיבה העליונה, כאשר חטיבת הביניים, וכן הישיבה התיכונית, נוהלו על ידי מנהלים משלהם). כשעזב למשרד החינוך, היו בשני המוסדות יחד כ־1,200 תלמידים מכל האזור. אחריו ניהלה את האולפנית ברכה תור, שחינכה באולפנית וגם מלאה תפקידי רכזת וסגנית. כיום עומד בראש האולפנית הרב שמעיה כרמל, לשעבר רב בישיבת אורות הזורעים. באולפנית לומדות בנות מכל אזור הצפון. לפי חזון המוסד, כל מי שמבקשת ללמוד בו מתקבלת. האינטגרציה והשילוב של כל גוֹנֵי העם, בנות ממכל גוני הקשת הדתית: מסורתיות, דתיות לאומיות, וגם מרקע חרדי, וממנעד סוציו-אקונומי רחב: בנות קיבוצים, מושבים ויישובים, לצד בנות טבריה ובית שאן, אינם אילוץ אלא אידיאל – זהו עם ישראל, וחלק מהלימוד הוא ההכרות והלמידה זה מזה. נכון לשנת 2020 מונה אולפנית טבריה כ-800 בנות, כולל כ-50 בנות חינוך מיוחד, ולא כולל כ-50 משתתפי כיתת הוותיקים, פנסיונרים מן העיר טבריה.

גישה חינוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנות האולפנית מתחנכות למעורבות חברתית ואזרחית ותרומה לקהילה, לא רק ביציאתן לשירות משמעותי בסוף לימודיהן, אלא עוד במהלך לימודיהן. מבחינה לימודית, האולפנית פועלת לאפשר בניית קומה רוחנית, לצד מצוינות לימודית וטכנולוגית, ובדגש על התאמה אישית לכל בת. באולפנית פועל מערך מעורבות חברתית רחב ומגוון, המערך כולל התנדבויות קבוצתיות ואישיות, הן בתוך האולפנית והן בטבריה וביישובים הסמוכים.

הצוות החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש האולפנית עומד הרב שמעיה כרמל ולצידו הרבנית שרהלה מסינג כמנהלת התיכון. כל שכבה מנוהלת על ידי רכזת שכבה, ומונה 160–180 בנות, המחולקות לכיתות עיוניות, כיתות לימודיה, וכיתה קטנה. את השכבה מלווה גם יועצת. היועצת והרכזת מלוות את השכבה ארבע שנים ברצף. לכל שכבה גם מדריכה (בדרך כלל בשירות לאומי), המרכזת את הפעילות החברתית. לכל כיתה מחנכת, האמונה על הצד החינוכי, הערכי והחברתי, וכן הקשר האישי עם כל בת. הצוות החינוכי קיבל את הכשרתו במסגרות תורניות ציוניות, חלק ניכר מהמחנכות והמדריכות הן בוגרות האולפנית, וגם חלק מהמורות המקצועיות. עובדה זו מאפשרת להעביר את החינוך הייחודי באולפנית אל הדורות הבאים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]