אור ירוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אור ירוק
אור ירוק
מדינה ישראלישראל  ישראל
פעילות קידום בטיחות בדרכים וצמצום תאונות הדרכים בישראל
התאגדות עמותה
מנכ"ל ארז קיטה
יו"ר אבי נאור
שנת ההקמה 1997
מייסדים אבי ויונה נאור
http://www.oryarok.org.il/

אור ירוק הוא שמה של העמותה למאבק בתאונות הדרכים בישראל. העמותה הוקמה בשנת 1997 על ידי יונה נאור ובעלה לשעבר אבי נאור, לאחר שבנם רן נהרג בתאונת דרכים ב-1995.[1] תחילה העמותה הגדירה את מטרתה לשינוי תרבות הנהיגה בישראל, ובכך ליצור שינוי בתודעה ולהביא לצמצום משמעותי בתאונות הדרכים בישראל וכמות הנפגעים בהן. אך לאחר כעשור של פעילות, ניסחה מחדש העמותה את מטרתה להיות העמותה למאבק בתאונות הדרכים בישראל וזאת משום שפעילות העמותה התפרס לטווח ארוך יותר משחשבו תחילה ומתוך הבנה כי מדובר במאבק מתמשך.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות העמותה כוללת מחקר בנושא תאונות הדרכים, כנסים ופעילויות לחינוך והגברת המודעות של הציבור ועידודו להתנדב ביחידות התנועה של המשטרה, תמיכה ביישומן של תוכניות לאומיות בתחום תאונות הדרכים וחקיקה בטיחותית בכנסת.

אחת הפעילויות הידועות של העמותה היא תוכנית "אור ירוק לחיים", במסגרתה היא מדריכה נהגים חדשים וצעירים או תלמידים בשלבים מתקדמים של לימוד נהיגה והוריהם לקראת נסיעות הליווי בשלבים הראשונים של הנהיגה, במטרה לשפר את נהיגתו של הנהג החדש באמצעות ניסיונו של ההורה כנהג ותיק, ובכך למנוע תאונות הנובעות מחוסר ניסיון. מנתונים אותם מציגה העמותה עולה, כי השתתפות במפגשי "אור ירוק לחיים" ויישום ההמלצות מפחיתה ב-10% את הסיכוי של נהגים צעירים להיות מעורבים בתאונות.[2] הישג נוסף של תוכנית זו הוא שהדרכה מסוג זה גורמת להורה צורך לשמש דוגמה לנהג החדש ובכך משפרת גם את נהיגתו שלו.

מאז 2002 עורכת העמותה מדי שנה בסוף חודש נובמבר כנס בינלאומי המוקדש לבטיחות בדרכים, מאבק בתאונות, ושינוי תרבות הנהיגה בישראל, בהשתתפות שר התחבורה ומומחים בתחום. לקראת הכנס מופץ בציבור בעיתוני סוף השבוע גיליון מיוחד של בטאון העמותה, הכולל ראיון עם שר התחבורה, תיאור פעילות העמותה בשנה האחרונה והתוכניות הצפויות לשנה הקרובה.

החל ממרץ 2017 משמש כמנכ"ל העמותה מר ארז קיטה

השפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמותת אור ירוק חברה בפורום פ.ע.ו.ל.ה, שהוא קבוצת כל הגורמים והארגונים הפועלים למען צמצום הקטל בדרכים, ביחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואיגוד ITS ישראל הפועל להגברת השימוש בטכנולוגיות בטיחות בתחבורה.

פעולת עמותת אור ירוק הייתה מהגורמים להקמת ועדת שיינין והיא עוקבת אחרי מימוש המלצותיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אסתי אהרונוביץ, יונה נאור, ממייסדות עמותת "אור ירוק", מספרת על מות בנה בתאונת דרכים, באתר הארץ, 2 בינואר 2009
  2. ^ כתבה באתר אור ירוק