אור ירוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אור ירוק - העמותה לשינוי תרבות הנהיגה בישראל
אור ירוק
פרטי הארגון
מדינה: ישראלFlag of Israel.svg  ישראל
פעילות: קידום זהירות בדרכים וצמצום תאונות הדרכים בישראל
התאגדות: עמותה
יו"ר: אבי נאור
שנת ההקמה: 1997
מייסדים: אבי ויונה נאור
http://www.oryarok.org.il/

אור ירוק הוא שמה של העמותה לשינוי תרבות הנהיגה בישראל. העמותה הוקמה בשנת 1997 על ידי יונה נאור ובעלה לשעבר אבי נאור, לאחר שבנם רן נהרג בתאונת דרכים כשהוא בן 19.[1] מטרת העמותה היא שינוי תרבות הנהיגה בישראל, ובכך להביא לצמצום תאונות הדרכים בישראל וכמות הנפגעים בהן.

פעילות העמותה כוללת מחקר בנושא תאונות הדרכים, כנסים ופעילויות לחינוך והגברת המודעות של הציבור ועידודו להתנדב ביחידות התנועה של המשטרה, תמיכה ביישומן של תוכניות לאומיות בתחום תאונות הדרכים וחקיקה בטיחותית בכנסת.

אחת הפעילויות הידועות של העמותה היא תוכנית "אור ירוק לחיים", במסגרתה היא מדריכה נהגים חדשים וצעירים או תלמידים בשלבים מתקדמים של לימוד נהיגה והוריהם לקראת נסיעות הליווי בשלבים הראשונים של הנהיגה, במטרה לשפר את נהיגתו של הנהג החדש באמצעות ניסיונו של ההורה כנהג ותיק, ובכך למנוע תאונות הנובעות מחוסר ניסיון. לדבריו של שמואל אבואב, מנכ"ל העמותה, השתתפות במפגשי "אור ירוק לחיים" ויישום ההמלצות מפחיתה ב-10% את הסיכוי של נהגים צעירים להיות מעורבים בתאונות[2]. הישג נוסף של תוכנית זו הוא שהדרכה מסוג זה גורמת להורה צורך לשמש דוגמה לנהג החדש ובכך משפרת גם את נהיגתו שלו.

מאז 2002 עורכת העמותה מדי שנה בסוף חודש נובמבר כנס בינלאומי המוקדש לבטיחות בדרכים, מאבק בתאונות, ושינוי תרבות הנהיגה בישראל, בהשתתפות שר התחבורה ומומחים בתחום. לקראת הכנס מופץ בציבור בעיתוני סוף השבוע גיליון מיוחד של בטאון העמותה, הכולל ראיון עם שר התחבורה, תיאור פעילות העמותה בשנה האחרונה והתוכניות הצפויות לשנה הקרובה.

עמותת אור ירוק חברה בפורום פ.ע.ו.ל.ה, שהוא קבוצת כל הגורמים והארגונים הפועלים למען צמצום הקטל בדרכים, ביחד עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואיגוד ITS ישראל הפועל להגברת השימוש בטכנולוגיות בטיחות בתחבורה.

פעולת עמותת אור ירוק הייתה מהגורמים להקמת ועדת שיינין והיא עוקבת אחרי מימוש המלצותיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אסתי אהרונוביץ, יונה נאור, ממייסדות עמותת "אור ירוק", מספרת על מות בנה בתאונת דרכים, באתר הארץ, 2 בינואר 2009
  2. ^ כתבה באתר אור ירוק