אחסון ענן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במחשוב ענן, אחסון ענןאנגלית: Cloud Storage) הוא אחסון של קבצים על גבי שרת מרוחק, שהקשר איתו נעשה באמצעות רשת מחשבים, ובפרט האינטרנט. חברות אחסון ענן ציבורי מפעילות מרכז מחשוב המאפשר למשתמשים לחכור קיבולת אחסון.

ניתן לגשת לשירותי אחסון ענן באמצעות ממשק תכנות יישומים (API), באמצעות התקן חומרה המשמש כ"נתב אחסון ענן", או באמצעות ממשק משתמש מבוסס דפדפן. המידע של כל משתמש פרוס באופן טיפוסי על פני מספר רב של כוננים ומחשבים פיזיים, אך מוצג ללקוח כשטח אחסון הומוגני באמצעות וירטואליזציה. אחסון בענן הוא בעצם שמירת מידע על גבי שרתים ייעודיים לשמירת מידע.

אחסון הענן מאפשר הוזלה כלכלית של שמירת מידע באמצעות ניצול יתרון לגודל. כמו כן שיטת אחסון ענן מאופיינת בגמישות כלכלית, והפחתת משאבים בלתי מנוצלים - בשירותי אחסון ענן טיפוסיים, כל לקוח נדרש לשלם רק עבור נפח האחסון שבו הוא משתמש בפועל.

כאשר שטח האחסון נחכר מספק של שירות אחסון, הוא מכונה "אחסון כשירות" (אנגלית: Storage as a service -STaaS).

ספקי אחסון מסחריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הספקיות המובילות בתחום אחסון כשירות היא Amazon Web Services המספקת את תשתית שירותי האחסון Amazon S3 ‏(Simple Storage Service), המאפשרת שמירה ואחזור כל כמות של נתונים, בכל עת, מכל מקום ברשת. שרותי S3 מתאפיינים בשרידות גבוהה, מחיר נמוך לנפח אחסון ואפשרויות גדילה כמעט בלתי מוגבלות. הנתונים ב–S3 נשמרים ב"חביות" (Buckets), להן ניתן לשייך הרשאות גישה. הגישה ל-S3 אינה מתבצעת בדומה לדיסק רגיל (ראו EBS) אלא בממשק תכנות יישומים (API) לאחזור ושמירת אובייקטים. Google Cloud Platform היא פלטפורמת מחשוב ענן של גוגל, המציעה לקהל הרחב שירותי אירוח ותשתית. DigitalOcean היא חברת האחסון השלישית בגודלה בעולם לאחסון אתרים. Servers24 היא ספקית מחשוב ואחסון ענן בישראל עם שרתים בישראל ובאירופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Cloud and Virtual Data Storage Networking. Greg Schulz. CRC Press, 2011


Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.