איוואן קאקוביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איוואן קאקוביץ'

איוואן קאקוביץ'אנגלית: Ivan Kakovitch, שמו במקור בארמית - יוחנא קאקו, ‏ 9 בדצמבר 1933 קייב - 22 בדצמבר 2006 פריז) היה פעיל פוליטי, סופר, עיתונאי, בלשן ומתרגם ומורה אשורי, יליד אוקראינה, שהתיישב ופעל בארצות הברית. הוא חיבר את "המנשר האשורי" ואת הרומן "הר סימל" אותו כתב באנגלית ותירגם לפרסית ולצרפתית. קאקוביץ' פעל למען איחוד הקהילות הארמיות הנוצריות בעולם תחת הדגל של "אשור".

.Assyria is a state of mind. Thus, It shall survive. It Must

איוואן קאקוביץ' 1974

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איוואן קאקוביץ' או בארמית יוחנא קאקו היה צאצא למשפחה מבני מר בישו, שבט אשורי דובר ארמית שחי בדרום מזרח טורקיה בגבול עם אזרבייג'ן האיראני. המשפחה נדדה לעיראק בעקבות הרציחות ההמוניות שהתנהלו נגד האשורים בימי מלחמת העולם הראשונה תחת משטר הטורקים הצעירים. בעקבות טבח סימל מאוגוסט 1933, משפחתו נמלטה מעיראק לברית המועצות. משום כך איוואן קאקוביץ' נולד בקייב מספר חדשים אחרי הטבח. כשהיה בן 5, בשנת 1938, נקלטה בקזחסטן, אז בברית המועצות, שם הוא למד בבית הספר היסודי. בשנת 1944 עברו לגור בטהרן,בה הצטרפו לקהילה האשורית המקומית. המשיך שם את לימודיו בבית הספר הפארוכיאלי סן לואי, יחד עם שני אחיו תומא ושוריק.

בשנת 1956, בגיל 23 איוואן קאקוביץ' נסע לצרפת וסיים לימודי תיאר ראשון באמנויות וספרות קלאסית באוניברסיטה בפריז. כעבור השתלם בהמשך בלימודים קלאסיים באוניברסיטת שטרסבורג. בשנת 1959 התיישב בוושינגטון די.סי ועבד כמורה בבית הספר לשפות ברליץ, בו לימד רוסית,צרפתית ופרסית. במקביל עבד בתחנת הרדיו קול אמריקה כמתורגמן סימולטני ומתרגם לרוסית,צרפתית ופרסית. בוושינגטון הוא למד יחסים בינלאומיים ב-Graduate School of International Relations של American University of Washington D.c, ואחר כך באוניברסיטת ניו יורק. עבד תקופה כמתרגם ליד ועדות של בתי הקונגרס של ארצות הברית. איוואן קאקוביץ' היה יוצא דופן בקהילה האשורית בגלל היותו לא מאמין. כפי שהתבטא ברומן שלו "הר סמלה",לא האמין בעולם הבא.

בשנת 1968 הוא התיישב בהטרפורד שבקליפורניה ופתח בה בית ספר פרטי לשפות בשם "בבל". כעבוד שנים מספר חזר לוושינגטון והתחיל להיות פעיל שם בחוגים הלאומיים האשורים. נודע ב-15 בדצמבר 1974 על ידי פרסום "המנשר האשורי", מעין מיזם להקמת קונפדרציה בינלאומית של האומה האשורית I.C.A.N להשמת ממשלה אשורית ופרלמנט אשוריים בגולה, כצעדים ראשונים לקראת ייסוד מדינה אשורית בחבל מוצול או מישור נינווה. הוא הציג את המנשר בפני קונגרס אשורי שנתי שהתכנס בשיקגו. מיזמו זכה לתמיכת הברית האשורית העולמית (Assyrian Universal Alliance) ושל המפלגה הדמוקרטית האשורית בית נהריין. בהתחלה הוחלט שקאקוביץ' יקים לשכת קשר של הקונפדרציה הבינלאומית של האומה האשורית בוושינגטון והובטחו לשם כך אמצעי מימון. לבסוף הלשכה בוושינגטון התקיימה רק זמן קצר ונסגרה מחוסר תקציב. אחרי נישואיו בשנת 1983 עבר קאקוביץ' לגור שוב בקליפורניה, הפעם בהייוורד. אחרי גירושיו עבר לגור בסייפרס, קליפורניה. בשנת 2001 כתב רומן בשם "הר סמלה" על טבח האשורים שהטביע חותם כבד על חיי משפחתו ועל העם האשורי מעיראק בכללותו. קאקוביץ' נפטר באופן פתאומי מאוטם שריר הלב ב-21 בדצמבר 2006, בבית קפה בפריז, למחרת היום בו הגיע לשם בליווי חברתו, רימה. הוא הובא לקבורה ב-9 בינואר 2007 בבית הקברות פורסט לון בלוס אנג'לס.

איוואן קאקוביץ' היה נשוי זמן קצר לאשה בשם הלן, אותה הכיר באחד הכנסים האשורים. לזוג נולד ילד בשם ארסנוס סרגיי. מאוחר יותר, אחרי גירושי הוריו שונה שמו לוויליאם ג'ורג'.

כתבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 1970 The Bees, Their Honey and The World
  • 2001 "הר סמלה",
  • 1974 - המנשר האשורי

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]