איזידורוס מסביליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איזידורוס מסביליה (ציור של ברתולומה אסטבן מוריו)

איזידורוס הקדוש מסביליה (5604 באפריל 636) היה בישוף, תאולוג, ומלומד ספרדי-רומאי מהתקופה הויזיגותית. נודע בזכות ספרו אטימולוגיות, שנחשב לאחת האנציקלופדיות הראשונות.

נולד בסביליה שבהיספניה (לפי השערה אחרת, נולד בקרטחנה ועבר לסביליה בגיל צעיר). התייתם מהוריו בגיל צעיר ולמד אצל אחיו ליאנדר הקדוש, ומאוחר יותר החליפו בתפקיד בישוף סביליה. הוא סייע בהמרת דתם של הוויזיגותים, בני המעמד השליט שכבשו את ספרד במאה ה-5, מזרם האריאני לאורתודוקסיה הקתולית, דתם של תושבי הארץ. כמו כן ישב בראש מועצות דתיות שונות.

יצירתו העיקרית, "האטימולוגיות" (Etymologiae), שנכתבה בלטינית, היא אנציקלופדיה בת 20 כרכים, המאגדת את כל הידע הדתי והחילוני של התקופה. אף כי מדובר בעבודת עריכה מחדש של אוסף מקורות יותר מבמחקר מקורי, נודעה לספר השפעה גדולה על דורות רבים של מלומדים בימי הביניים, והוא הופץ בעותקים רבים. בנוסף לאטימולוגיות כתב איזידורוס גם חיבור על ההיסטוריה של הגותים וחיבורים תאולוגיים ומדעיים שונים.

איזידורוס חי בחצרם של הגותים. הוא היה היסטוריון שלהם וניסה לפאר את מעמדם. רבים מחשיבים את הוונדלים למי שבזזו את רומא בצורה החמורה ביותר, רק משום שאיזידורוס הדביק להם את הרס שכיות החמדה. זאת עשה על מנת לשבח את הגותים. כמו כן, ידוע כי איזידורוס התנגד להתנצרות הכפויה שעברו היהודים על ידי הגותים בספרד.

מת בסביליה ב-4 באפריל 636. בשנת 1598, הוכרז כקדוש, ובשנת 1722 הוכרז כדוקטור של הכנסייה. יום חגו חל ב-4 באפריל.