איזידורוס מסביליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איזידורוס מסביליה
Isidorus Hispalensis
Isidor von Sevilla.jpeg
איזידורוס מסביליה (ציור של ברטולומיאו אסטבן מורילו)
לידה 560
האימפריה הביזנטיתהאימפריה הביזנטית קרטחנה, האימפריה הביזנטית
פטירה 4 באפריל 636 (בגיל 76 בערך)
סביליה, הממלכה הוויזיגותית
קדוש עבור הכנסייה הקתולית, הנצרות האורתודוקסית המזרחית
תארים דוקטור של הכנסייה
קאנוניזציה 1598, רומא על ידי קלמנס השמיני
חג 4 באפריל

איזידורוס הקדוש מסביליה (5604 באפריל 636) היה בישוף, תאולוג, ומלומד ספרדי-רומאי מהתקופה הויזיגותית. נודע בזכות ספרו אטימולוגיות, שנחשב לאחת האנציקלופדיות הראשונות.

הוכרז כדוקטור של הכנסייה, ולעיתים נחשב לאחרון אבות הכנסייה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בקרטחנה שבהיספניה ועבר לסביליה בגיל צעיר (לפי גרסה אחרת נולד בסביליה). התייתם מהוריו בגיל צעיר ולמד אצל אחיו ליאנדר הקדוש, ומאוחר יותר החליפו בתפקיד בישוף סביליה. הוא סייע בהמרת דתם של הוויזיגותים, בני המעמד השליט שכבשו את ספרד במאה ה-5, מהזרם האריאני לאורתודוקסיה הקתולית, דתם של תושבי הארץ. כמו כן ישב בראש מועצות דתיות שונות.

יצירתו העיקרית, "האטימולוגיות" (Etymologiae), שנכתבה בלטינית, היא אנציקלופדיה בת 20 כרכים, המאגדת את כל הידע הדתי והחילוני של התקופה. אף כי מדובר בעבודת עריכה מחדש של אוסף מקורות יותר מבמחקר מקורי, נודעה לספר השפעה גדולה על דורות רבים של מלומדים בימי הביניים, והוא הופץ בעותקים רבים. בנוסף לאטימולוגיות כתב איזידורוס גם חיבור על ההיסטוריה של הגותים וחיבורים תאולוגיים ומדעיים שונים.

איזידורוס חי בחצרם של הויזגותים. הוא היה היסטוריון שלהם וניסה לפאר את מעמדם. רבים מחשיבים את הוונדלים למי שבזזו את רומא בצורה החמורה ביותר, רק משום שאיזידורוס הדביק להם את הרס שכיות החמדה. זאת עשה על מנת לשבח את הוויזיגותים. כמו כן, ידוע כי איזידורוס התנגד להתנצרות הכפויה שעברו היהודים על ידי הגותים בספרד.

מת בסביליה ב-4 באפריל 636. בשנת 1598, הוכרז כקדוש, ובשנת 1722 הוכרז כדוקטור של הכנסייה. יום חגו חל ב-4 באפריל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איזידורוס מסביליה בוויקישיתוף