אלה אלקלעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלה אלקלעי
אין תמונה חופשית
לידה 27 באפריל 1963 (בת 58)
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אלה אלקלעי (נולדה ב-27 באפריל 1963) היא פעילה חברתית, סמנכ"ל פיתוח עסקי בבית ההשקעות IBI, יו"ר IBI קרנות נאמנות ומנהלת האחריות התאגידית בארגון, יו"ר שדולת הנשים בישראל, חברת הנהלה ויו"ר ועדת המענקים בקרן החדשה לישראל, חברת הנהלה בארגון מעלה, חברה בועד המנהל של אלפנאר, יועצת וחברה בצוות הישראלי לקידום השקעות אימפקט INAB ובמועצה הציבורית של האוניברסיטה הפתוחה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלקלעי נולדה בקיבוץ משגב עם, בת בכורה לדוד ולפיליס ויסברג. בשנות ילדותה, עברה המשפחה להתגורר ברמת השרון, שירתה בצבא כמורה חיילת בבית ספר שדה עין גדי.

אלקלעי היא בעלת תואר ראשון בביולוגיה, תואר שני בהצטיינות באלקטרופיזיולוגיה ופרמקולוגיה, וכן בעלת תואר שני במנהל עסקים, כולם מאוניברסיטת תל אביב.

אלקלעי גרה בכפר מרדכי עם בן זוג ושלושת ילדיהם.

אלקלעי החלה את עבודתה כאנליסטית בשוק ההון בשנת 1993. עם התפתחות תחום האנליזה וניתוח ניירות ערך, וצירופן של חברות חדשות בתחום הביומד למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב, התמחתה אלה בתחום זה והפכה למומחית רב תחומית: דשנים, תקשורת וביומד.

בין השנים 1996 - 2006 ניהלה את מחלקת המחקר של חבר הבורסה בבית ההשקעות IBI וסייעה לחברה להרחיב את פעילותה מול משקיעים מוסדיים זרים שהתעניינו באותה תקופה בבורסה המתפתחת בתל אביב.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 הצטרפה אלה אלקלעי לכתיבת דוח ראשוני בנושא פיתוח שוק הון חברתי במדינת ישראל, ביזמתה ומימונה של קרן יד הנדיב. הצוות הובל על ידי עו"ד דידי לחמן מסר, והדוח שנכתב הניח את היסודות להתפתחות התחום במדינת ישראל[1]. הדוח מבסס את פיתוח שוק הון חברתי בישראל, כדי להביא "כסף חדש" וכדי לייעל את השימוש במקורות הקיימים במטרה לתת מענה לאתגרים החברתיים של החברה בישראל. הגישה המוצעת בדוח היא ללמוד מהדרכים שפותחו בשוק ההון, הנותנות מענה לצורכי המימון של העסקים, ולפעול בהקבלה ובהתאמה לפיתוחו של שוק הון חברתי בישראל[2].

בשנת 2015 יזמה אלקלעי בשיתוף הבורסה לניירות ערך את הקמת "השיק של השוק[3]". "השיק של השוק" מזמין נשים מבלי להדיר גברים, להכיר ולהבין את רזי המסחר ולשפר את ההבנה ויכולת ההתנהלות בשוק ההון.

בשנת 2016 מונתה אלקלעי לתפקיד יו"ר שדולת הנשים בישראל[4], והחליפה בתפקיד את יפה ויגודסקי. עם כניסתה לתפקיד הצהירה: "המינוי הוא כבוד גדול עבורי הן בגלל הישגי השדולה לאורך השנים ביצירת חברה שוויונית יותר בישראל, והן לאור האתגרים העומדים לפתחנו... האתגרים העומדים לפתחנו כוללים הסרת מכשולים העומדים בפני נשים בשוק העבודה, פעילות למניעת הדרה של נשים, קידום מדיניות התומכת בשוויון ובקידום נשים לתפקידי מפתח, קידום והרחבה של פורומים שונים כדוגמת פורום המשפטניות הפועלים לקידום נשים ושוויון במישור הפרופסיונלי. לאורך השנים הוקמו ארגוני נשים רבים בארץ ואני רואה חשיבות גדולה בשיתוף פעולה וסנכרון הפעילות בין הארגונים לצד ההתמחות וההתמקצעות שכל ארגון מפתח. לשדולה שותפות עם הרשת הפמיניסטית במניעת אלימות מינית ומגדרית וכן שותפות רבת שנים בקידום שוויון בתחום המעמד האישי בישראל לצד פעילות בקואליצה של ארגונים למניעת הדרת נשים וכן הלאה".

בשנת 2017 הצטרפה אלקלעי לצוות הישראלי לקידום השקעות אימפקט של Social Finance Israel[5], חברה לתועלת הציבור, אשר הוקמה על מנת לקדם כלי מימון חדשניים כגון איגרות חוב חברתיות, לפתרון בעיות חברתיות ("השקעות אימפקט").

חברת הוועד המנהל של הקרן החדשה לישראל.[6]

פעילות עסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006 בעקבות רפורמת בכר, הרחיב בית ההשקעות IBI את הפעילות הקמעונאית, ואלקלעי נמנתה על הצוות שפיתח פעילות זו והתאים את המבנה הארגוני לסביבת הפעילות החדשה.

בשנת 2012 הקימה כחלק מתפקידה, את הפורום הפיננסי "תשקיעי בעצמך", המזמין נשים לקחת חלק בשיח החברתי-כלכלי ולסייע לנשים בקבלת החלטות פיננסיות על מנת לשפר את הטיפול בכספן ובהשקעותיהן.

בשנת 2017 הניחה אלקלעי את התשתית לניהול תיקי אימפקט ב-IBI, ותיקים אחראיים ללקוחות המעוניינים באפיק זה, בשיתוף עם חברת Greeneye וכיום מנהלת את פורום ההשקעות האחראיות בחברת ניהול התיקים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]