אלכסיס ציפראס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסיס ציפראס
(28 ביולי 1974; אתונה, יוון) (בן 41)
Alexis Tsipras in Moscow 2.jpg

אלכסיס ציפראס
שם בשפת המקור Αλέξης Τσίπρας
מדינה Flag of Greece.svg  יוון
מפלגה סיריזה
בת-זוג

פריסטרה בציאנה

ראש ממשלת יוון ה-186
תקופת כהונה 26 בינואר 2015 - 20 באוגוסט 2015 (29 שבועות ו-4 ימים)
הקודם בתפקיד אנטוניס סמאראס
מנהיג האופוזיציה
תקופת כהונה 20 ביוני 2012 - 26 בינואר 2015 (שנתיים ו-31 שבועות)

אלכסיס ציפראסיוונית: Αλέξης Τσίπρας; נולד ב-28 ביולי 1974) הוא ראש ממשלת יוון וחבר הפרלמנט האירופאי, העומד בראש מפלגת "קואליציית השמאל הרדיקלי" (הידועה בשמה סיריזה) מתוקף עמידתו בראש סינאספיסמוס, המפלגה הגדולה ביותר בסיריזה.

ציפראס נבחר לעמוד בראש מפלגת סינאספיסמוס בפברואר 2008. בבחירות 2012 ביוון הוביל את הקואליציה לזכייה של 26.89% מהקולות ו-71 מנדטים. בבחירות לפרלמנט האירופאי בשנת 2014, נבחר לעמוד בראש גוש השמאל הרדיקלי האירופי, אותו הוביל לתוצאה הטובה ביותר אי פעם עם 51 מנדטים (6 מתוכם של סיריזה ביוון). בבחירות 2015 זכתה מפלגתו, והוא נבחר לראשות ממשלת יוון. ב-20 לאוגוסט 2015 הכריז על התפטרתו כראש ממשלת יוון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציפראס נולד באתונה. הוא סיים לימודי הנדסה אזרחית באוניברסיטה הטכנית הלאומית של אתונה בשנת 2000, ולאחר מכן עסק במקצוע זה.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציפראס היה פעיל פוליטי כבר בנעוריו, כשהצטרף לנוער הקומוניסטי של יוון וכתלמיד תיכון הוביל מחאת נוער נגד שינויים במערכת החינוך. בזמן לימודיו באוניברסיטה היה חבר באגודת הסטודנטים. לאחר פרישתה של המפלגה הקומוניסטית של יוון ממפלגת סינאספיסמוס, עזב אותה ציפראס, ונותר חבר בסינאספיסמוס. בין 1999 ל-2003 שימש כמזכ"ל הראשון של תנועת הצעירים במפלגה. במסגרת פעילותו בתנועה, נטל חלק בפעולות מחאה נגד הגלובליזציה. בשנת 2004 נבחר לחבר בהנהגת המפלגה, והיה אחראי לסוגיות חינוך וצעירים.

בשנת 2006 נבחר ציפראס למועצת העיר אתונה. בבחירות הכלליות שנערכו ביוון ב-2007 ויתר על ההתמודדות לפרלמנט, כדי להמשיך בכהונתו במועצת העיר. בשנת 2008 פרש אלקוס אלוואנוס מראשות המפלגה, וציפראס בן ה-33 נבחר לתפקיד במקומו. בבחירות שנערכו בשנת 2009 נבחר לראשונה לפרלמנט מטעם סיעת סיריזה, סיעה המורכבת ממספר מפלגות, בהן סינאספיסמוס. הסיעה מנתה 13 חברים (מתוך 300), וציפראס נבחר ליו"ר הסיעה. במהלך כהונתו הביע ציפראס התנגדות לתוכנית הצנע של ממשלת יוון, שהייתה חלק מתוכנית החילוץ של מנגנון היציבות הפיננסית האירופית ממשבר החוב החריף אליו נקלעה יוון. ציפראס טען כי המסים והקיצוצים פגעו בעם היווני וכי "יוון הפכה למעבדת ניסוי של מדיניות נאו-ליברלית והיוונים הפכו לשפני ניסיונות".

בבחירות שנערכו באפריל 2012 הגדילה סיריזה את כוחה פי ארבעה, זכתה ב-52 מושבים והייתה לסיעה השנייה בגודלה בפרלמנט. באתונה ובסלוניקי זכתה הסיעה למרב הקולות. תוצאות הבחירות, שנערכו על רקע המשבר הכלכלי החריף במדינה, יצרו פרלמנט בעל הרכב מקוטב, שבו מפלגות הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני התחזקו. בתחילה הטיל הנשיא קרולוס פפוליאס את הרכבת הממשלה על יו"ר מפלגת המרכז-ימין הדמוקרטיה החדשה, אנטוניס סאמארס, אך זה נכשל בכך, ומלאכת הרכבת הקואליציה הוטלה על ציפראס. אך גם הוא לא הצליח להשיג את הרוב הדרוש. לאחר שיו"ר הסיעה השלישית בגודלה, התנועה הסוציאליסטית הפאן-הלנית, אוונגלוס וניזלוס הודיע כי כלל לא ינסה להרכיב ממשלה, הודיע הנשיא כי יתקיימו בחירות חוזרות בחודש יוני.

בבחירות החוזרות שנערכו ביוני 2012 הגדילה סיריזה את כוחה עוד יותר, וזכתה ב-71 מושבים. תוצאות הבחירות החוזרות הניבו הכרעה ברורה יותר, ומפלגת הדמוקרטיה החדשה הרכיבה את הממשלה החדשה. סיריזה הפכה לסיעת האופוזיציה הגדולה.

בבחירות 2015 זכתה מפלגתו. הוא הקים קואליציה בהשתתפות מפלגת "היוונים העצמאיים" השמרנית, אשר כמו סיריזה מתנגדת בחריפות למדיניות הצנע והושבע לראשות הממשלה ב-26 בינואר. ב-20 לאוגוסט אותה שנה הכריז על התפטרותו כראש ממשלת יוון עקב מחלוקות במפלגתו, בין השאר גם קרא לבחירות בזק בעוד חודש מאותו יום.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציפראס חי עם בת זוגו, פריסטרה בזיאנה, אותה הכיר כשהיו בני 13. הם מעולם לא נישאו ומגדלים יחד שני ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]