ז'אן-קלוד יונקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יונקר בשנת 2006

ז'אן-קלוד יונקרלוקסמבורגית: Jean-Claude Juncker, נולד ב-9 בדצמבר 1954) הוא מדינאי מלוקסמבורג המכהן כנשיא הנציבות האירופית. כיהן כנשיא קבוצת היורוגרופ וראש ממשלת לוקסמבורג מ-1995 ועד 2013, אז הגיש את התפטרותו עקב שערוריית ריגול‏[1].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'אן-קלוד יונקר

יונקר נולד ברנדג' שבמערב לוקסמבורג ואת רוב ילדותו בילה בבלוו. אביו לחם במלחמת העולם השנייה בוורמאכט ועסק בפלדה והיה חבר של האגודה הנוצרית לעסקים. יונקר למד בקליירפורטיין שבבלגיה. בסביבות 1974 הצטרף כחבר במפלגה הנוצרית-הסוציאליסטית העממית. יונקר פנה ללימודי משפטים באוניברסיטת שטרסבורג וסיים את התואר השני ב-1979. על אף שהושבע למועצת עורכי הדין של לוקסמבורג ב-1980, מעולם לא עבד יונקר כעורך דין.

בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20, עם שובו של יונקר ללוקסמבורג, הקנו לו יכולותיו הרטוריות קידום, עת מונה לשמש מזכיר פרלמנטרי (חבר פרלמנט אשר מסייע לבעל תפקיד בכיר יותר של שר, במילוי חובותיו). כחבר במפלגה הנוצרית-סוציאליסטית העממית נבחר יונקר לבית המחוקקים של לוקסמבורג ב-1984 ומונה מיד לתפקיד שר העבודה בקבינט של ראש הממשלה ז'אק סָנטֶר. מהלך זה הוביל לכך שיונקר מוּנה מספר פעמים לתפקיד יושב הראש של ישיבות מועצת האיחוד האירופי, בהן לראשונה התגלתה תמיכתו של יונקר בעמדות פרו-אירופיות (פרו-אירופיאניזם היא קטגוריה המוחלת על אדם, מפלגה או ארגון, התומכים ברעיון של אינטגרציה אירופית, בעיקר באמצעות האיחוד האירופי).

זמן קצר לפני הבחירות הכלליות שנערכו בלוקסמבורג ב-1989, נפצע יונקר בצורה חמורה בתאונת דרכים, ובמשך שבועיים היה שרוי במצב של תרדמת. עם זאת, יונקר התאושש בזמן כדי לחזור לכהן בבית המחוקקים, כשהוא קוטף את משרת שר האוצר, לצד המשך כהונתו כשר העבודה. משרת שר האוצר נתפשֹת באופן מסורתי כטקס מעבר בדרך לתפקיד ראש הממשלה, וקידומו של יונקר לתפקיד הבכיר מכולם נראה בשלב זה בלתי נמנע, כאשר פרשנים פוליטיים הסיקו כי סנטר מטפח את יונקר כיורשו.

יונקר נבחר לראשות ממשלת לוקסמבורג ב-20 בינואר 1995. מטרותיו הראשונות של יונקר כראש הממשלה היו להתמקד בכללי הפלטפורמה הכלכלית העולמית ולשפר את הפרופיל הבינלאומי של לוקסמבורג, יעדים שחייבו ביקורים רבים בחו"ל. מאז 1995 נבחר שלוש פעמים. הפעם האחרונה הייתה ב-7 ביוני 2009. בעת עזיבתו את תפקיד ראש ממשלת לוקסמבורג היה יונקר ראש הממשלה שכיהן בפרק הזמן הארוך ביותר מכל מדינות האיחוד האירופי, ואחד המנהיגים הנבחרים הוותיקים ביותר בתפקידם בכל דמוקרטיה שהיא בעולם[2].

יונקר כיהן כנשיא היורוגרופ, קבוצת שרי האוצר של גוש האירו, הקבוצה השולטת על האירו, מאז ייסודה כמשרה חצי קבועה ב-2005 ועד פרישתו מתפקיד זה ב-2013. יונקר כיהן כשר האוצר של לוקמבורג בשנים 1989 - 2009 ומונה לראש הממשלה כשסנטר מונה לנשיא הנציבות האירופית ב-1995. בתוקף תפקידו כראש ממשלה הוא כיהן שתי קדנציות של שישה חודשים כל אחת כנשיא המועצה האירופית, בשנים 1997 ו-2005.

ב-7 במרץ 2014 נבחר יונקר, בקונגרס של מפלגת העם האירופי, למועמד המפלגה לנשיאות הנציבות האירופית, בבחירות שתתקיימנה בין 22 ל-25 במאי 2014‏[3]. ב-15 ביולי הוא נבחר לנשיא הנציבות האירופית.

כראש ממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יונקר עם ג'ורג' בוש

כהונתו הראשונה של יונקר כראש ממשלה התמקדה בכינון פלטפורמה כלכלית של יחסים בינלאומיים בילטרליים, על מנת לשפר את הפרופיל של לוקסמבורג בחו"ל, וכללה מספר ביקורים רשמיים בחו"ל. במהלך ביקור אחד כזה, בדבלין בדצמבר 1996, תיווך יונקר בהצלחה בין קאנצלר גרמניה דאז, הלמוט קוהל, לבין נשיא צרפת דאז, ז'אק שיראק, במחלוקת שעסקה במדיניות הכלכלית והמוניטרית שיונקר עצמו הנהיג באיחוד האירופי. העיתונות הצמידה ליונקר את הכינוי "Hero of Dublin" על כך שהשיג הסכם שנראה לא סביר בין השניים.

1997 הביאה את הנשיאות התורנית של המועצה האירופית ללוקסמבורג, לראשונה בתקופת ממשלו של יונקר. יונקר דגל בקידום אינטגרציה חברתית באירופה בד בבד עם "תהליך לוקסמבורג" לצורך קידום מדיניות אירופית משותפת נגד אבטלה. יונקר גם יזם את ה-"Euro 11", קבוצה לא רשמית של שרי האוצר האירופיים העוסקת בעניינים כלכליים ומוניטריים הנוגעים לאידאלים של האיחוד האירופי. כהוקרה על כל היוזמות הללו זכה יונקר ב-1998 בפרס ה-Vision for Europe Award, פרס המוענק כהוקרה על הישגים יוצאי דופן בקידום אירופה אל העתיד.

בבחירות 1999 זכה יונקר בכהונה נוספת כראש הממשלה, אם כי הקואליציה עם מפלגת העובדים הסוציאליסטית נשברה לטובת קואליציה עם המפלגה הדמוקרטית. לאחר בחירות 2004 הפכה שוב מפלגת העובדים הסוציאליסטית למפלגה השנייה בגודלה ויונקר כונן איתה קואליציה פעם נוספת. זמן קצר לאחר בחירתו מחדש, מצא עצמו יונקר מוסר מידע מוטעה בפסגת האיחוד האירופי אודות מצבו של ראש הרשות הפלסטינית דאז, יאסר ערפאת. יונקר הודיע בטעות על מותו בטרם עת, בטרם חזר בו בטענה שמדובר באי הבנה. בראשית 2005 ירש יונקר כהונה שנייה כנשיא המועצה האירופית, תפקיד בו כיהן גם במחצית השנייה של 1997. זמן קצר לאחר תום כהונתו התקיים בלוקסמבורג משאל עם על אישור החוקה האירופית ויונקר סיכן את הקריירה שלו למען הצלחת המשאל, תוך שהוא מבטיח להתפטר אם המשאל ייכשל. בסופו של דבר היה שיעור התומכים באישור החוקה 56.5%, כשאחוז ההצבעה היה 88%. הנאמנות הנמשכת של יונקר לאידאלים האירופים הביאה לזכייתו ב-2006 בפרס Charlemagne Prize, אחד הפרסים היוקרתיים ביותר באירופה.

ב-2009 גינה יונקר את הסרת החרם על הבישוף השנוי במחלוקת, ריצ'רד ויליאמסון, חבר ה-Society of Saint Pius X.

ב-2013 הגיש את התפטרותו מתפקיד ראש הממשלה, עקב שערוריית ריגול, לפיה אפשר לסוכנות הביון של המדינה (SREL, Service de Renseignement de l'Etat) לרגל נגד אזרחים ומדינאים בכירים בלוקסמבורג[4]. ב-4 בדצמבר אותה השנה נפרד סופית מתפקידו זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ז'אן-קלוד יונקר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]