אלכסנדר לויצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר לויצקי
נולד ב-1940
Alex-Levitzki.jpg
תרומות עיקריות
מחקריו בנוגע לתהליכים תאיים וחלבונים
נתונים נוספים
ענף מדעי ביוכימיה
נולד 13 באוגוסט 1940 (בן 77)
ארצות מגורים ישראל
פרסים והנצחה

חתן פרס ישראל (התש"ן) ופרס וולף (2005)

הערות

בנו של יעקב לויצקי

פרופ' אלכסנדר לֵוִיצְקי (Levitzki; נולד ב-13 באוגוסט 1940) הוא מדען ישראלי פרופסור לביוכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים. נודע בשל מחקריו הנוגעים לתהליכים תאיים וחלבונים. חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, חתן פרס ישראל (התש"ן) ופרס וולף (2005). עמד בראש החטיבה למדעי הטבע של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בשנים 2004–2007.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדר לויצקי נולד בירושלים ב־1940 לשרלוטה ויעקב לויצקי. למד כימיה באוניברסיטה העברית בגבעת רם וסיים דוקטורט בביופיזיקה במכון ויצמן למדע. במסגרת עבודתו במכון ויצמן פיתח את אחת ההוכחות המובהקות לתאוריית ההתאמה המושרה (induced fit) באנזימים (1968).

משסיים את עבודת הדוקטור, נסע להשתלם באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, במעבדתו של פרופ' דן קושלנד ופיתח עמו את תחום הקואופרטיביות והאלוסטריה. קושלנד ולויצקי הראו את מעורבות תופעת ה־half-of-the-sites reactivity והקואופרטיביות השלילית באנזימים וחלבונים העוסקים ברגולציה.

עם שובו לישראל המשיך לעסוק בבקרה של חלבוני בקרה ובמקביל החל את עבודתו על מערכות של העברת אותות בתאים (Signal Transduction). במשך כ־20 שנה עסק במערכת בה חקר את מנגנון העברת האינפורמציה מקולטנים (רצפטורים) של אדרנלין לאנזים אדניליל ציקלאז (1974-1992). קבוצתו באוניברסיטה העברית הייתה הראשונה לזהות את הקולטן באופן כימי וביוכימי (1978) ולפענח את מנגנון העברת האינפורמציה מן הקולטן אל האנזים (19781982). בשיתוף עם קבוצה גרמנית הם היו הראשונים לשחזר את מערכת העברת האינפורמציה מחלבונים נקיים במערכת ממברנלית סינתטית (19821986).

החל משנת 1985 עסק לויצקי במנגנוני העברת סיגנל של חלבונים סרטניים, במיוחד כאלה העושים פוספורילציה על טירוזין, אך גם על סרין ועל תריאונין. במסגרת זו פיתח אסטרטגיה חדשה לפיתוח תרופות אנטי-סרטניות ותרופות ספציפיות המבוססות על עיכוב מנגנוני הסיגנל ביוכימי המופעלים על ידי חלבוני הסרטן. על בסיס טכנולוגיות אלה קיימות בקליניקה כמה תרופות המראות מידה גדולה של הצלחה. בשנת 1996 הובילו מחקריו לפיתוח, על ידי חברת נוברטיס, של התרופה Gleevec, המשמשת לטיפול בחולי לוקמיה.

יחד עם שמואל בנאי, דוד גרץ וגרשון גולומב, כולם מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, פיתח לויצקי חומר וטכנולוגיה למניעת היצרות כלי דם (restonosis) לאחר טיפול בבלון ובתומכן (19922004). הטכנולוגיה והחומר נמצאים בפיתוח על ידי חברה בארצות הברית. בשנים האחרונות פיתח אסטרטגיה נוספת אשר נועדה לגרום להרס ממוקד של תאי סרטן על ידי הפעלה סלקטיבית של תוכנת התאבדות בתאים הסרטניים ולא בתאים הנורמאלים הסובבים אותם. אחת הטכנולוגיות הללו נמצאת בשלבים מתקדמים לקראת פיתוח קליני.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלכסנדר לויצקי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]