לדלג לתוכן

אמישראגז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אמישראגז
מכלית גז של אמישראגז
מכלית גז של אמישראגז
נתונים כלליים
מייסדים משה פרדיס
תקופת הפעילות 1949–הווה (כ־75 שנים)
מיקום המטה רחוב אחד העם 34 תל אביב
בעלות רפאל פרדיס
מוצרים עיקריים גז בישול, מוצרי גז
מנכ"ל עינת רום
 
https://www.amisragas.co.il
סמליל החברה בשנות ה-70' ו-ה80'
סמליל החברה בשנות ה-90'

החברה האמריקאית ישראלית לגז בע"מ, המוכרת במותג אמישראגז, היא חברה ישראלית העוסקת בייבוא ושיווק גז פחמימני מעובה וגז טבעי וכן מוכרת מוצרים מבוססי גז ומספקת שירותי תיקונים ובדיקות של מערכות הגז אותן היא מספקת. לחברה מספר חברות בנות: אמישראגז - גז טבעי, המשווקת גז טבעי, נגב גז טבעי המקימה ומפעילה תשתית לגז טבעי בדרום ישראל, ו"ראנד מערכות אנרגיה בע”מ", הממוקמת בפתח תקווה ופועלת בתחום האנרגיה הסולרית ודודי שמש וחשמל. נכון לשנת 2020 לחברת אמישראגז 32 סניפים ברחבי הארץ[1] ובנוסף להם שלושה מתקנים ראשיים למילוי ואחסון מכלי גז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמישראגז נוסדה בינואר 1949 בשוך הקרבות הראשונים של מלחמת העצמאות על ידי משה פרדיס והייתה חברת הגז הישראלית הראשונה בישראל.[2] החברות האחרות שהיו בארץ נשלטו על ידי חברות נפט בינלאומיות. את מכלי הגז הראשונים והציוד הרב, הביא פרדיס מארצות הברית, אליה עבר אחרי בריחתו מגרמניה ופורטוגל, לאחר עליית הנאצים לשלטון.[4] החברה בהובלתו של פרדיס הייתה הראשונה שהתקינה את המכלים בזוגות מחוץ לבית הלקוח, בעוד שעד אז, המיכלים היו קטנים ונדרשו למילוי תכוף ובעיקר נרכשו על ידי הלקוח והורכבו על ידיו, דבר שגרם לסכנה בטיחותית. בשנותיה הראשונות ייבאה תנורי גז וכירות גז (בתחילה הוטלה על הרכישה מס מותרות).

ב-1956 נפתח הסניף הראשון בירושלים ולאחר מכן סניפים בעכו ובנהריה ובמקומות נוספים. בהמשך הוקם הסניף באילת. בשנות ה-50 של המאה ה-20, עזבו חברות הנפט הגדולות את ישראל, ושר המסחר והתעשייה פנחס ספיר תמך כלכלית בחברה. באותן השנים, לאור המחסור בגז, התבססו החברות השונות על מתקן בודד בקריית אתא שהוזנה ישירות ממתקן בתי הזיקוק בחיפה. אמישראגז יישמה בניית אונייה לייבוא גז בגרמניה, בשיתוף עם צים. האונייה שימשה מספר שנים עד לייצוב התחום בארץ. ב-1960, יחד עם רצון מדינת ישראל לפתח יחסי חוץ באפריקה, הוקמה חברת בת בניגריה.

החברה הצליחה ושלטה בנתח שוק של 30% וצברה נכסים רבים ברחבי הארץ ובהם ברחובות אחד העם ואלנבי בתל אביב, אך בסוף שנות ה-50 הממשלה כפתה על חברות הגז להכניס כשותפות את חברות הדלק ופרדיס נאלץ למכור 39 אחוזים ממניות החברה ל"דלק" חברת הדלק הישראלית. בשנות ה-70 של המאה ה-20 נפטר משה והניהול עבר לידי בנו רפאל שלאחר כ-12 שנים מינה את הנכד מיכאל כמנכ"ל משותף בחברה.

בשנת 2007 מכרה חברת הבת של דלק, דלק ישראל את מניותיה באמישראגז תמורת 72 מיליון דולר לדלק פטרוליום.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמישראגז בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר אמישראגז - סניפים
  2. ^ אמישראגז-החברות המייסדות בישראל, סרטון באתר יוטיוב
  3. ^ אבי בר-אלי, נא להכיר את משפחת פרדיס: המשפחה האלמונית שהצליחה לכופף את יצחק תשובה, באתר TheMarker‏, 24 בספטמבר 2007
  4. ^ פרדיס נולד ברומניה, למד עריכת דין בגרמניה ועבר לפורטוגל בעקבות מלחמת העולם. בהמשך עבר לארצות הברית עד שעלה ארצה.[3]
  5. ^ אבי בר-אלי, נא להכיר את משפחת פרדיס: המשפחה האלמונית שהצליחה לכופף את יצחק תשובה, באתר TheMarker‏, 24 בספטמבר 2007