אנציקלופדיה מקוונת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אנציקלופדיה מקוונת היא אנציקלופדיה הנגישה דרך האינטרנט, כדוגמת ויקיפדיה. ניתן לייחס את הרעיון לבניית אנציקלופדיה חופשית באמצעות שימוש באינטרנט, לכל הפחות, להצעת Interpedia ב-1994; אנציקלופדיה זו תוכננה להיות אנציקלופדיה הנמצאת בתוך האינטרנט באופן שבו כל אחד יכול לתרום ידע. המיזם מעולם לא עזב את שלב התכנון, ונעקף על ידי ענף ראשי של אנציקלופדיות ישנות מודפסות.

המרת תכנים ישנים לתכנים דיגיטליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקיטקסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו מספר רב של אנציקלופדיות ישנות ומילונים על ביוגרפיות לאומיות שהובאו לוויקיטקסט, הן באנגלית והן בשפות אחרות. השלמת האנציקלופדיות הללו משתנה ואיכות התוכן המופיע בהן משתנה בעקבות הגהה והופכת לטקסט באיכות ירודה המועדת לשגיאות רבות יותר של זיהוי תווים אופטי.

ויקיטקסט
שם שנת ההוצאה המקורית שפה החלק שהושלם קישור הערות
"הביוגרפיה הגרמנית הכללית" גרמנית s:de:Allgemeine Deutsche Biographie
"אנציקלופדיה אמריקנה" 1906 אנגלית s:en:The Encyclopedia Americana (1906)
1920 אנגלית s:en:The Encyclopedia Americana (1920)
"האנציקלופדיה של הביוגרפיה האמריקאית" 1918 אנגלית s:en:The Cyclopædia of American Biography
"האנציקלופדיה האמריקאית החדשה" 1897 אנגלית s:en:The American Cyclopædia (1879)
"האנציקלופדיה של הביוגרפיה האמריקנית של אפלטון" 1900 אנגלית s:en:Appletons' Cyclopædia of American Biography
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה התשיעית" 1875–1889 אנגלית s:en:Encyclopædia Britannica, Ninth Edition
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה האחת-עשרה" 1911 אנגלית s:en:Encyclopædia Britannica Eleventh Edition
"אנציקלופדיה בריטניקה, המהדורה השתים-עשרה" 1922 אנגלית s:en:1922 Encyclopædia Britannica
"האנציקלופדיה הקתולית" 1913 אנגלית 100% s:en:Catholic Encyclopedia מוכרת כיום גם בתור "האנציקלופדיה הקתולית הישנה"; הכרך הראשון הופיע במאי 1907 והושלם באפריל 1914.
"המילון של הביוגרפיה הנוצרית והספרות הנוצרית עד סוף המאה השישית" 1911 אנגלית s:en:Dictionary of Christian Biography and Literature to the End of the Sixth Century
"האנציקלופדיה של קולייר" אנגלית s:en:Collier's New Encyclopedia (1921)
"האנציקלופדיה השלמה למוזיקה" 1880 אנגלית s:en:Complete Encyclopaedia of Music
"Neue Deutsche Biographie" גרמנית s:de:Neue Deutsche Biographie
"Diccionario Geográfico de la República de Chile" ספרדית s:es:Diccionario Geográfico de la República de Chile
"המילון של הביוגרפיה הלאומית" 1885–1900 אנגלית s:Dictionary of National Biography, 1885–1900
1901 s:en:Dictionary of National Biography, 1901 supplement
1912 s:en:Dictionary of National Biography, 1912 supplement
"מילון התנ"ך של איסטון" אנגלית s:en:Easton's Bible Dictionary (1897)
"המילון האוניברסלי הגדול של המאה התשע-עשרה" צרפתית s:fr:Grand dictionnaire universel du XIXe siècle
"מילון העתיקות היווניות הורומיות" 1890 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Antiquities
"מילון הביוגרפיה והמיתולוגיה היוונית והרומנית" 1870 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology
"מילון הגאוגרפיה היוונית הורומית" 1854 אנגלית s:en:Dictionary of Greek and Roman Geography
"האנציקלופדיה הנטאלית" 1907 אנגלית 100% s:en:The Nuttall Encyclopædia
"המילון הביוגרפי ההודי" אנגלית s:en:The Indian Biographical Dictionary
"האנציקלופדיה הבינלאומית החדשה" אנגלית s:en:The New International Encyclopædia
"האנציקלופדיה היהודית" 1905 אנגלית s:en:Jewish Encyclopedia

אתרים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנציקלופדיות רבות נמצאות באתר האינטרנט של ארכיון האינטרנט. על אף שהטקסט המקורי ניתן לצפייה, הטקסט הקריא הדיגיטלי הוא לעיתים קרובות לא מדויק הכולל שגיאות OCR רבות.

בינואר 1995, פרויקט גוטנברג החל לפרסם את טקסט ה-ASCII של המהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה (1911), אך המחלוקת על שיטת הפרסום גרמה להפסקת העבודה לאחר הוצאת הכרך הראשון.[דרוש מקור] מכיוון שהאנציקלופדיה כללה סימנים מסחריים, הטקסט פורסם בשם "אנציקלופדיית גוטנברג".[דרוש מקור] פרויקט גוטנברג חידש את העבודה על המרת אנציקלופדיה זו לתוכן דיגיטלי והגהתה. הפרויקט פרסם מספר כרכים בסדר אלפביתי, כאשר הפרסום האחרון הוא "כרך 17 חלק 8: מאטר-מאקלנבורג" שפורסם ב-7 באפריל 2013.[1] כרך אנציקלופדיה בריטניקה האחרון הומר לתוכן דיגיטלי על ידי מוציאיה לאור, ונמכר לראשונה בתור תקליטור CD-ROM,[2] ומאוחר יותר דרך שירות מקוון.[3]

ב-2001, טקסט ה-ASCII של כל 28 הכרכים פורסם במהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה[4]; תביעת זכויות יוצרים התווספה לחומרים הכלולים בטקסט, וכתוצאה מכך האתר כבר לא קיים.

פרויקטים דיגיטליים אחרים התקדמו בכותרים אחרים. אחת הדוגמאות היא "מילון התנ"ך של איסטון (1897)", שהומר לתוכן דיגיטלי על ידי הספרייה הקתולית הנוצרית.[5]

דיגיטיזציה מוצלחת של אחת האנציקלופדיות הישנות הייתה עיבודה המקוון של מהדורתה השישית של האנציקלופדיה הקולומביאנית על ידי פרויקט ברטלבי[6] בתחילת שנת 2000 והתעדכנה מעת לעת.

ישנם אתרי אינטרנט אחרים המספקים אנציקלופדיות מקוונות, שחלקן זמינות גם דרך ויקיטקסט, אך הן עשויות להיות שלמות יותר מאלה שמופיעות בוויקיטקסט, ולעיתים הן אף יכולות להופיע כמהדורות שונות.

היווצרותם של תכנים חדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף נוסף הקשור לדיגיטיזציה הוא יצירת תכנים חדשים ללא תשלום על המתבססת על התנדבות. ב-1991, משתתפי קבוצת הדיון alt.fan.douglas-adams[7] החלו בפרויקט לייצוּר גרסה אמיתית של מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, אנציקלופדיה בדיונית המשמשת את יצירותיו של דאגלס אדמס. היא הייתה ידועה בשם "פרויקט המדריך הגלקטי". על אף שבמקור היא נועדה להכיל ערכים אמיתיים ועובדתיים בלבד, המדיניות השתנתה כדי לאפשר ולעודד יצירת ערכים אמיתיים באופן חלקי ולא-אמיתיים גם כן. פרויקט המדריך הגלקטי מכיל מעל 1700 ערכים, אך לא נוספו ערכים חדשים מאז שנת 2000; הדבר כנראה נבע בשל הקמתה של h2g2 (אנ'), פרויקט רשמי יותר המשתף את אותן העקרונות.

אנציקלופדיה מקוונת מוקדמת נוספת נקראה בשם "האנציקלופדיה הגלובלית". בנובמבר 1995 הוצגה ביקורת על אנציקלופדיה זו על ידי ג'יימס רטיג (עוזר דקאן של ספריות האוניברסיטה לשירותי סימוכין ומידע) במכללת ויליאם ומרי בזמן הכנס השנתי החמישה עשר של צ'ארלסטון על רכישות ספרייה ונושאים קשורים. מתוך דבריו על האנציקלופדיה הגלובלית:[8]

זהו מאמץ התנדבותי להרכיב אנציקלופדיה ולהפיץ אותו בחינם לרשת הכלל-עולמית. אם אי פעם השתוקקת להיות מחבר ערך אנציקלופדי, לא תצטרך עוד. קח רגע (או אפילו שניים או שלושה אם אתה מרגיש מלומד) לכתוב ערך על נושא לבחירתך ושלח אותו [בדוא"ל] ל"עורכים" ללא שם. עורכים אלה (להשתמש בכותרת זו ברפיון רב) יצרו רשימה של כ-1,300 נושאים שהם רוצים לכלול; עד כה, אולי רבע מהם טופלו. [...] אנציקלופדיה זו, כביכול, נותנת לחובבנות שם רע. היא נערכת ללא סטנדרטים או הנחיות מסוימות עבור מבנה הערך, תוכנו, או רמת הקריאה שלו. שום מאמץ לא ניכר מבדיקת הכישורים והסמכות של המחברים המתנדבים. טענתה של אנציקלופדיה זו כי "הערכים שנשלחים נבדקים מתוך עובדות, מתבצעים בתוכם תיקוני איות, ולאחר מכן מעוצבים" היא במקרה הטוב הגזמה.

המקור באנגלית
This is a volunteer effort to compile an encyclopedia and distribute it for free on the World Wide Web. If you have ever yearned to be the author of an encyclopedia article, yearn no longer. Take a minute (or even two or three if you are feeling scholarly) to write an article on a topic of your choosing and [e]mail it off to the unnamed "editors." These editors (to use that title very loosely) have generated a list of approximately 1,300 topics they want to include; to date, perhaps a quarter of them have been treated. [...] This so-called encyclopedia gives amateurism a bad name. It is being compiled without standards or guidelines for article structure, content, or reading level. It makes no apparent effort to check the qualifications and authority of the volunteer authors. Its claim that "Submitted articles are fact-checked, corrected for spelling, and then formatted" is at best an exaggeration.
Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11

לאחר מכן הוא נתן מספר דוגמאות לערכים המופיעים באנציקלופדיה הגלובלית, כגון איווה סיטי:

איווה סיטי, עיר של כ-60,000 איש, שוכנת בחלקה המזרחי של איווה. זהו גם הבית של אוניברסיטת איווה (http://www.uiowa.edu).

המקור באנגלית
A city of approximately 60,000 people, Iowa City lies in the eastern half of Iowa. It is also the home of the University of Iowa (http://www.uiowa.edu).
Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנציקלופדיה מקוונת בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Various, [http://www.gutenberg.org/ebooks/42473 Encyclopaedia Britannica, 11th Edition, "Matter" to "Mecklenburg" Volume 17, Slice 8], 7 באפר 2013
  2. ^ Software, The Britannica Store (באנגלית)
  3. ^ John Dryden, Encyclopedia Britannica, Encyclopedia Britannica (באנגלית)
  4. ^ Your Online Encyclopedia Resource, web.archive.org
  5. ^ Easton's Bible Dictionary by Easton, web.archive.org, ‏2003-08-03
  6. ^ Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. 2001, web.archive.org, ‏2002-02-05
  7. ^ Google Groups, groups.google.com
  8. ^ Firehose>, web.archive.org, ‏2005-01-11