אפליה דתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: בערך זה חסר מידע חיוני להבנת הנושא. כמו כן המידע הנכתב אינו מדויק, חסר מקורות ונוטה למגמתיות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אפליה דתית הינה אפליה המופנית כלפי מאמינים בדת כלשהי. ההיסטוריה של האנושות רצופה באפליה דתית ובאי סובלנות. העם היהודי שחי אלפי שנים בקרב עמים אחרים היה אחד מקורבנותיה העיקריים.

בין הדוגמאות לרדיפה דתית בהיסטוריה ניתן למנות את דיכוי כיתות המינים בידי הכנסייה בימי הביניים. פעולת האינקוויזיציה בספרד. השלטת דת מדינה בכוח, פרוטסטנטית או קתולית באירופה בתחילת העת החדשה, מה שהוביל בין השאר לטבח ההוגנוטים בצרפת. רדיפת הדת בידי המדינות הקומוניסטיות.

בדת המוסלמית האפליה כלפי בן דת אחר היא חלק מובנה מהדת. במסגרת מעמד הדִ'ימִי (בן החסות) שניתן לבעלי דת אחרת, כנוצרים, יהודים, ומאמיני דת זרתוסטרא, הם חויבו בתשלום מס מיוחד, והוטלה עליהם שורה של הגבלות שנועדו להשפילם ולהבליט את נחיתותם לעומת המוסלמים. למשל איסור על קיום טקסים דתיים בפומבי, לבוש מיוחד, איסור רכיבה על סוס או גמל, איסור לבנות בית תפילה שיהיה גבוה ממסגד, ואיסור על תקיעת שופר על יהודים, ועל צלצול בפעמונים על נוצרים. החוקים המסדירים את מעמד בני החסות נקראים תנאי עומר.

מטרתה המוצהרת של האפליה הדתית, היא לגרום להמרת דת אל הדת השלטת, בהנחה שלא יהיה נוח לאדם הפרטי להיות נרדף או מושפל, והוא יסכים לנטוש את דתו המקורית רק כדי להימנע מענישה שתקשה את חייו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.