ארמון הקרמלין הגדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לחצו כדי להקטין חזרה
ארסנל הקרמלין הסנאט הרוסי בניין 14 משמש את הסגל הנשיאותי של רוסיה גן אלכסנדר ארמון השעשועים (אין ערך) נשקיית הקרמלין כיכר הארמון (אין ערך) ארמון הקרמלין הגדול ארמון טרם כנסיית הנחת הגלימה קתדרלת המלאך מיכאל קתדרלת הבשורה ארמון הקרמלין הממלכתי קתדרלת העלייה לשמיים מגדל הפעמונים של איוואן הגדול כיכר הקתדרלות כנסיית שנים עשר השליחים תותח הצאר פעמון הצאר כיכר איוואנובסקיה הכיכר האדומה כיכר הסנאט (אין ערך) בית הקברות של חומת הקרמלין נהר מוסקבה גן טאיניצקי (אין ערך) כיכר מנז' (אין ערך)MoscowKremlinMap-HE.jpg

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

מפת הקרמלין במוסקבה. למידע על מקום, לחצו עליו

חזית הארמון הצופה לעבר הכיכר האדומה.
אולם מסדר אנדרו הקדוש

ארמון הקרמלין הגדולרוסית: Большой Кремлёвский дворец - "בולשוי קרמליובסקי דוורטס") הוא אחד מהארמונות של הקרמלין, המשמש כמשכן החגיגי של נשיא רוסיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמון נבנה ביוזמת הצאר ניקולאי הראשון בין השנים 1838 - 1850 במקום בו ניצב קודם לכן ארמונם של איוואן השלישי ויליזבטה פטרובנה שפורקו. מטרת הארמון הייתה להנציח את תהילתם של לוחמי הצבא הרוסי לדורותיהם.

המתכנן הראשי של הארמון היה קונסטנטין טון. וכן השתתפו בתכנון האדריכלים ניקולאי צ'צ'גוב, פיודור ריכטר, פיוטר גרסימוב, ולדימיר בקריוב ואחרים. בין מעצבי הפנים של הארמון נמנו פיטור קלודט ופיודור סולנצב ואיוואן ויטלי. המבנה נבנה בסגנון המשלב את סגנון הרנסאנס עם הסגנון הרוסי.

בתוך מבנה הארמון שולבו מבנים קדומים יותר שנצבו באתר - הטרקלין המלוטש (Грановитая палата) שנבנה במאה ה-15, טרקלין הצארינה הזהוב (Золотая царицына палата) שנבנה במאה ה-16, וכן ארמון טרם שנבנה במהלך המאה ה-17.

בארמון למעלה מ-700 חדרים, ובו ממוקמים גרם מדרגות מרכזי המוביל לחמישה אולמות קבלת פנים (הנקראים על שם מסדרי רוסי הצארית: גאוגייבסקי, ולדימירסקי, אלכסנדרובסקי, אנדרייבסקי ויקטרינסקי) וכן חדרי המגורים הרשמיים של הצאר. מגורי המשרתים מוקמו בקומה הראשונה של המבנה. אורכו של הארמון 125 מטרים, גובהו 47 מטרים, ושטחו הכולל 25,000 מ"ר. מבנה הארמון רבוע, והוא נבנה סביב חצר פנימית.

בין השנים 1933 - 1934 אוחדו אולמות אלקסנדרובסי ואנדרייבסקי של הארמון במטרה שהאולם הגדול ישמש את הסובייט העליון, הפרלמנט של ברית המועצות. בתקופת השלטון הקומוניסטי הוסרו העיצובים הצארים של אולמות הארמון, אולם לאחר נפילת ברית המועצות הוחלט על שיקום ושיחזור הארמון, בין השנים 1994 - 1998 בוצעה עבודת שחזור נרחבת בארמון ואולמות אלקסנדרובסי ואנדרייבסקי שוחזרו תוך שיתוף פעולה עם הצייר איליה גלזונוב. הארמון משמש כיום את משרדי נשיא רוסיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]