קתדרלת הבשורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לחצו כדי להקטין חזרה
ארסנל הקרמליןהסנאט הרוסיבניין 14 משמש את הסגל הנשיאותי של רוסיהגן אלכסנדרארמון השעשועים (אין ערך)נשקיית הקרמליןכיכר הארמון (אין ערך)ארמון הקרמלין הגדולארמון טרםכנסיית הנחת הגלימהקתדרלת המלאך מיכאלקתדרלת הבשורהארמון הקרמלין הממלכתיקתדרלת העלייה לשמייםמגדל הפעמונים של איוואן הגדולכיכר הקתדרלותכנסיית שנים עשר השליחיםתותח הצארפעמון הצארכיכר איוואנובסקיההכיכר האדומהכיכר הסנאט (אין ערך)בית הקברות של חומת הקרמליןנהר מוסקבהגן טאיניצקיכיכר מנז' (אין ערך)המואוזוליאום של לניןבית הקברות של חומת הקרמליןחומת הקרמליןMoscowKremlinMap-HE.jpg
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

מפת הקרמלין במוסקבה. למידע על מקום לחצו עליו


חזית קתדרלת הבשורה הפונה לעבר כיכר הקתדרלות.

קתדרלת הבשורהרוסית: Благовещенский собор - "בלאגובשנסקי סובור") היא קתדרלה הממוקמת במערב כיכר הקתדרלות שבמרכז הקרמלין, במוסקבה, בירת רוסיה. הכנסייה מוקדשת לבשורה (על פי הנצרות - ההודעה שהביא המלאך גבריאל למרים מאת האל, ובה נמסר לה כי היא הרה וכי תלד את ישו).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קתדרלת הבשורה הוקמה על מנת לשמש כקתדרלה הראשית עבור הצאר. אב הכנסייה היה הכומר המוודה של משפחת הצאר מאז הקמת הכנסייה עד העברת הבירה לסנקט פטרבורג, ובעת שהות בני משפחת הצאר במוסקבה. הכנסייה הוקמה בכיכר הקתדרלות בין השנים 14841489 באתר בו ניצבה קודם לכן כנסייה עתיקה שנבנתה בשנת 1416, שאף היא ניצבה במקום של כנסייה קדומה יותר שנבנתה בראשית המאה ה-14.

בעת הקמתה היו לכנסייה שלושה גגות כיפתיים (קופולות), כאשר שנים מהם נבנו בשנת 1572 לערך. סביב המבנה היו חדרי מבואה. בין השנים 15621564 נבנו מחדש ארבעה חדרי המבואה כקפלות צדדיות.

במהלך המאה ה-16 עוטרו כניסות המבנה מכיוון צפון ומכיוון מערב בשערי אבן לבנים, בסגנון הרנסאנס האיטלקי. דלתות הברונזה שהוצבו עוטרו בזהב.

רצפת הקתדרלה עוטרה במאה ה-16 באבני ישפה שהובאו מרוסטוב. וקירות הקתדרלה עוטרו בציורי קיר במהלך המאות ה-15 - ה-17. האיקונוסטזיס כולל איקונות מהמאות ה-14 - ה-17 מעשה ידי אנדרי רובליוב, תאופנוס היווני ופרוקור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]