נשקיית הקרמלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חזית המבנה
לחצו כדי להקטין חזרה
ארסנל הקרמלין הסנאט הרוסי בניין 14 משמש את הסגל הנשיאותי של רוסיה גן אלכסנדר ארמון השעשועים (אין ערך) נשקיית הקרמלין כיכר הארמון (אין ערך) ארמון הקרמלין הגדול ארמון טרם כנסיית הנחת הגלימה קתדרלת המלאך מיכאל קתדרלת הבשורה ארמון הקרמלין הממלכתי קתדרלת העלייה לשמיים מגדל הפעמונים של איוואן הגדול כיכר הקתדרלות כנסיית שנים עשר השליחים תותח הצאר פעמון הצאר כיכר איוואנובסקיה הכיכר האדומה כיכר הסנאט (אין ערך) בית הקברות של חומת הקרמלין נהר מוסקבה גן טאיניצקי (אין ערך) כיכר מנז' (אין ערך)MoscowKremlinMap-HE.jpg

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

מפת הקרמלין במוסקבה. למידע על מקום, לחצו עליו

תכשיטי הכתר הקיסריים של רוסיה

נשקיית הקרמליןרוסית: Оружейная палата) הוא אחד המוזיאונים הראשונים שהוקמו ברוסיה. המוזיאון, הממוקם בפינה הדרום מערבית של הקרמלין, במוסקבה, בירת רוסיה, הוקם בשנת 1808.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורה של נשקיית הקרמלין במחסן הנשק הצארי שהוקם בשנת 1508. הנשקייה שימשה לייצור, תיקון ואחזקה של כלי נשק ושריון. השריונות המפוארים שנוצרו בנשקיה ואיכות העבודה הגבוהה הביא לך שהנשקייה ייצרה גם תכשיטים עבור הצאר.

בנשקייה עבדו יוצרי הנשק האחים ויאקטין, התכשיטן גאברילה אובדוקימוב והצייר סימון אושאקוב.

בשנת 1640 החלה הנשקייה לייצר איקונות ופתחה בית ספר לציור.

בשנת 1711, בעת העברת בירת רוסיה לסנקט פטרבורג, נותרה הנשקייה בקרמלין והמשיכה לייצר כלי נשק ותכשיטים, אולם מרבית האמנים עברו לבירה החדשה, והנשקייה הפכה לבית אוצר עבור האוצרות של בית המלוכה במוסקבה. כמו כן אוחדה הנשקייה עם בית אכסון המרכבות המלכותי, ועם ארון הבגדים המלכותי, ונשמרו בה הכרכרות ובגדי השרד המלכותיים.

בשנת 1806 הורה הצאר אלכסנדר הראשון על הפיכת הנשקייה למוזיאון (הראשון שנפתח במוסקבה). המוזיאון נפתח שבע שנים לאחר מכן.

מבנה המוזיאון הנוכחי הוקם בין השנים 1844 - 1851 בתכנונו של האדריכל הקיסרי קונסטנטין טון.

לאחר המהפכה הבולשביקית הועברו לאוספי הנשקייה אוצרות שנלקחו ממנזרים ואוספים פרטיים ברחבי רוסיה. חלק מהאוספים נמכרו ברחבי העולם ביוזמת סטלין בשנות ה-30 של המאה ה-20.

בשנת 1960 הפכה הנשקייה למוזיאון הרשמי של הקרמלין.

מוצגים המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוזיאון ממוקמת קרן היהלומים של הקרמלין וכן מוצגים במוזיאון אוספים של חפצי אמנות מרחבי אירופה מהמאה החמישית ועד המאה ה-20. בין המוצגים הכתר הקיסרי של רוסיה, כתר מונומכוס, כס השנהב של איוואן האיום, יהלום אורלוב, קסדתו של יארוסלב השני, חרבם של קוזמה מינין ושל דימיטרי פוז'ארסקי, חרבות, שריונות, וכלי שולחן עשויים זהב, כסף, חרסינה ואבנים יקרות.

כמו כן מוצגים במוזיאון אוסף הכרכרות והמזחלות הצארי, ועשר ביצי פברז'ה: מזכרת אזוב, שעון זר השושן הצחור, הרכבת הטרנס-סיבירית, עלה תלתן, הקרמלין, ארמון אלכסנדר, היאכטה המלכותית, יובל השלוש מאות לשושלת רומנוב, אלכסנדר השלישי רכוב על סוס וצבא הפלדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]