אשר כנפו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אשר כנפו, 2008

אשר כנפו (נולד ב-1935) הוא סופר, איש חינוך ועורך ישראלי. בעבר כיהן בין היתר כיושב ראש ההנהלה של התזמורת האנדלוסית הישראלית באשדוד.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנפו נולד, גדל והתחנך באסואירה (בעבר מוגדור) שבמרוקו, למשפחת רבנים ידועה ומצאצאיו של רבי יוסף כנפו. בנעוריו עלה לישראל בשנת 1951 עם חברת נוער שהתחנכה בקיבוץ כפר דרום (כיום מושב בני דרום). ב-1961, יצא לשליחות באיטליה ובצרפת. למד ספרות באוניברסיטת סורבון בפריז. ב-1974 יצא לשליחות חינוכית בפנמה. מ-1980 כיהן כמפקח וראש תחום חינוך חברתי במחוז הדרום של משרד החינוך. נשוי לחנה ולהם ששה ילדים. חוקרת אלצהיימר שירה כנפו וחוקר הפסיכולוגיה אריאל כנפו הם ילדיו

כנפו הוא בעל תואר ראשון ושני מטעם אוניברסיטת תל אביב. בשנת 1977 ייסד את "זיו המערב", האגודה לשימור מורשת יהדות צפון אפריקה, שפעילותה הביאה להקמתה של התזמורת האנדולוסית בשנת 1994. בתקופת כהונתו של כנפו כיושב ראש התזמורת האנדלוסית קיבלה התזמורת את פרס ישראל.

כנפו פרסם מאמרים, סיפורים ושירים בבמות שונות. הוא מייסדו ועורכו של "ברית - כתב העת הדו-לשוני של יהודי מרוקו" שהחל כביטאון יהודי מוגדור והפך בהמשך לכתב-העת של יהודי מרוקו, ממנו יצאו עד כה 30 גיליונות. ברית מספר שלושים מוקדש כולו לציון 150 שנות קיומו של ארגון כל ישראל חברים, Alliance Israélite Universelle. בנוסף לגיליונות אלה יצאו שני גיליונות מיוחדים אחד לזכרו של החוקר ד"ר רישרד איון והשני לזכרונותיו של ר' שלמה-חי כנאפו.

אחרי פטירת דודו, המשורר - איש קיבוץ רמת הכובש - יצחק ד. קנפו קיבל לידיו את העיזבון הספרותי שלו והוציא מתוכו שני ספרים: ספר פרוזה על העיר מוגדור Le Memorial de Mogador וספר שירים שהכיל את כל שיריו של יצחק קנפו L'Humour est Enfant de Poeme. אשר כנפו הוסיף בשני הספרים הקדמות והערות מאירות עיניים.

בשנת 2000 יצא רומן מפרי עטו בהוצאת בימת קדם לספרות, רומן המבוסס על אירוע היסטורי - התינוק מאופראן. שנה לאחר מכן הוציא בהוצאת "אות ברית קודש" את ספרו "יכין" על משנתו החינוכית ערכית של רבי יוסף כנאפו. בספר זה השתתפו 18 חוקרים כדי להעלות על נס את דמותו של אחד מגדולי רבניה של מרוקו, לרגל מלאות 100 שנה להסתלקותו מהעולם. ספר זה תורגם לצרפתית ולערבית מוגרבית.

ב-2004, שוב בהוצאת "בימת קדם לספרות" יצא לאור האלבום של כתובות "חתונה במוגדור" בשיתוף עם דוד בן-שושן מקנדה. בספר מאמרים רבים, 83 כתובות מאוריירות מרבי דוד אלקיים, יצחק קנפו ואחרים, ופואמה גדולה מאת אשר כנפו "חתונה במוגדור" שהועלתה על הבמה עם התזמורת האנדלוסית הישראלית. ביולי 2006 יצא לאור רומן חדש של אשר כנפו: "הפייטן, השתקן ומספר הסיפורים", עם איורים של הצייר ואיש התיאטרון, אמן הצלליות, אלברט אלמוזנינו בהוצאת בימת קדם.

ב-2008 הוציא לאור ספר זיכרונותיו של שלמה-חי כנאפו : La vie juive à Mogador הוצאת אות ברית קודש - ירושלים.

ב-2010 הוציא בהוצאת בימת קדם את ספרו "חזן בבית המרחץ". זהו קובץ סיפורים מחורזים הומוריסטיים על חיי יהודי מרוקו. הסיפורים מקושרים ביניהם בקטעי פרוזה שיוצרים יחד עם 52 הסיפורים מתווה של מחזור החיים. בספר איורים רבים של בן דודו, האמן אלברט אלמוזנינו.

ב-2014 הוציא את הספר "תה עם נענע" - ספר הבדיחה והחידוד של יהודי מרוקו. בספר ציורים של חי כנפו. הוצאת "בימת קדם"

ב-2016 הוציא הוצאה מחודשת של התינוק מאופראן והוציא רומאן אוטוביוגרפי בשם הכינור ואני. בשנת 2017 יצא ספר שיריו "מהן אותן מלים...".

בשנת 2016 זכה באות הוקרה "לבי במזרח" מטעם "קואליציית לבי במזרח" (כ-25 ארגונים)

בשנת 2016 זכה בפרס החינוך למורה יוצר מטעם ארגון המורים.

בספטמבר 2017 זכה בפרס גאון על שם רנה וניסים גאון.,

בשנת 2017 זכה באות יקיר הרשות - עולים ומגשימים מטעם משרד החינוך, ו

אשר כנפו הוא עורכו של כתב העת "ברית - כתב העת הדו-לשוני של יהדות מרוקו" היוצא בהוצאת אות ברית קודש - ירושלים. עד עתה יצאו 35 גיליונות של כתב העת.

אשר הוא אביו של הפסיכולוג אריאל כנפו ודודו של הראל כנפו.

מספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • התינוק מאופראן, הוצאת בימת קדם, 2000, תל אביב, 200 עמ'. הוצאה מחודשת בשנת 2016
  • יכי"ן - קובץ מאמרים על משנתו החינוכית ערכית של הרב יוסף כנאפו, הוצאת אות ברית קודש, 2001, בעריכתו,
  • חתונה במוגדור - הכתובה המאויירת ממוגדור-מרוקו, הוצאת בימת קדם, מהדורה תלת לשונית, בעברית, אנגלית וצרפתית, בעריכת אשר כנפו ודוד בן ששון.
  • הפייטן, השתקן ומספר הסיפורים, הוצאת בימת קדם, 2006, תל אביב, 256 עמ'.
  • חזן בבית המרחץ, הוצאת בימת קדם, 2010, תל אביב.
  • תה עם נענע. ספר הבדיחה והחידוד של יהודי מרוקו. עם 72 ציורים מקוריים של חי כנפו. הוצאת בימת קדם, 2014, תל אביב. 264 עמודי צבע.
  • הכינור ואני רומן סמי אוטוביוגרפי הוצאת בימת קדם, 2016, תל אביב
  • מהן אותן מלים... שירים וחרוזים בהוצאת אות ברית קודש 2017

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]