לדלג לתוכן

בוקר טוב ישראל (תוכנית רדיו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בוקר טוב ישראל הוא יומן בוקר המשודר מדי יום חול בגלי צה"ל. היומן מוגש על ידי אפי טריגר בימי ראשון עד חמישי, בין השעות 08:00-06:00. בימי שישי משודרת התכנית במתכונת מקוצרת בת שעה אחת בלבד על ידי נורית קנטי בשעה 7. היומן הוא אחת מתוכניות הבוקר הפופולריות ביותר ברדיו בישראל[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית שודרה בפעם הראשונה במהלך שנת 1983 בשעה 8 והוגשה על ידי מיכה פרידמן, שהמשיך להגיש את התוכנית עד סוף שנת 2013. בעקבות התוכנית, הפך פרידמן לאחד הקולות המזוהים ביותר בשידורי הבוקר במדינת ישראל. בשנות התשעים שונתה נעימת הפתיחה של התוכנית לנעימה חדשה, הלקוחה משיר קיים (כמו רוב שידורי גלי צה"ל באותה תקופה. נעימת הפתיחה של בוקר טוב ישראל באותה התקופה הייתה מנגינתם של רוי גלגר וחואן מרטין - Flight To Paradise) ויעל דן הצטרפה לצוות. כמו כן שידרה התוכנית בהובלת פרידמן משדר מיוחד על המילניום החדש, למרות כניסתו ביום שבת.

במהלך שנת 2001 שונתה נעימת בוקר טוב ישראל בפעם השנייה, והייתה הפקת מקור שהתבססה ברובה על הנעימה של התוכנית בשנות השמונים (הנעימה ליוותה את התוכנית עד שנת 2014). באותה התקופה עזבה גם יעל דן את התוכנית לטובת התוכנית עושים צהריים, אותה היא מגישה בתור יומן הצהריים של גלי צה"ל עד היום.

עד שנת 2013 בוקר טוב ישראל ידעה שינויים מעטים בלבד, והוגשה בדרך קבע על ידי מיכה פרידמן וגולן יוכפז שהגיש אותה בימי שישי. גם בעשור זה התוכנית שידרה משדרים זכורים וכיסתה בין היתר את ההתנתקות ושחרור החייל החטוף גלעד שליט (שכלל משדר מיוחד שבמהלכו נשלח פרידמן למעבר כרם שלום בעוד יוכפז הגיש את התוכנית מן האולפן ביפו). השינוי המהותי הראשון בלמעלה מעשור בפני התוכנית חל ביולי 2013, עת עזב יוכפז את הגשת התוכנית בעקבות מינויו למנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 10 כחצי שנה קודם לכן. לאחר מכן, בחודש דצמבר פרש פרידמן מהגשת התוכנית[2]. תקופה מסוימת הגישו אותה לסירוגין עורכה הראשי בעבר אסף ליברמן ומגיש התוכנית "מצד שני" וראש מחלקת החדשות של גלי צה"ל ספי עובדיה, ומאז דצמבר 2013 הגיש אותה באופן קבוע ליברמן.

בתחילת נובמבר 2014, במסגרת שינוי פניה של התחנה לראשונה מזה כעשור, שונתה נעימת התוכנית למנגינה עדכנית ודיגיטלית יותר, שמדמה במעט את הנעימה הקודמת. המהלך נעשה כחלק מרצונו של מפקד התחנה ירון דקל לשנות את פני התחנה, ובמסגרתו שונו גם כל הג'ינגלים של התחנה מ"גלי צה"ל כל הזמן" ו"גלי צה"ל מדברים מהשטח" ל"מה שקורה עכשיו" (שכבר שימש כשנתיים כג'ינגל החדשות).

במאי 2016 הורחבה התוכנית לשעתיים והיא מתחילה בשעה 6:00 בבוקר, כאשר השעה הראשונה נחשבת למהדורה מוקדמת. אותות השעה הראשונה הם האותות שהופקו בשנת 2001. ב-2017, עת המעבר של ליברמן לתאגיד השידור הישראלי, אפי טריגר החל להגיש את התוכנית.בשנים האחרונות ישנה גם מהדורת סוף שבוע של התכנית המשודרת על ידי נורית קנטי בימי שישי בין השעות 7:00-8:00, במתכונת שונה מעט עם פחות פינות.

מבנה התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מתחילה כתחליף למבזק החדשות הקבוע המשודר בשעה שש בבוקר בגלי צה"ל. לאחר מכן עוברת התוכנית לשלב ה"חדשות בהרחבה", אשר כולל ראיונות עם אנשי פוליטיקה ופרשנים למיניהם אשר מרואיינים על הנושאים החדשותיים היומיים (חלק מן הראיונות מוקלטים מראש ביום שלפני). לאחר מכן התוכנית מתרכזת בעיקר על כתבות כתבי האקטואליה של גלי צה"ל, שכוללות כתבות מוקלטות מן השטח ודיווחי אולפן. בסביבות שבע וחצי מתקיים עדכון חדשות אשר כולל גם עדכוני תנועה לנהגים ולאחר מכן בדרך כלל משודרות הפינות של התוכנית (כלכלה, תרבות, ספורט ופלילים).

התוכנית מסתיימת בדרך כלל עם מבזק חדשות רגיל ("מה שקורה עכשיו") המשודר על ידי מגיש התוכנית לאותו היום ועוברת לתוכנית נכון להבוקר עם ישי שנרב ואילנה דיין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]