בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ

בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ
Der Israelitische Tempel in Czernowitz
בית הכנסת לשעבר אחרי שיפוצו על ידי השלטון הסובייטי כבית קולנוע
בית הכנסת לשעבר אחרי שיפוצו על ידי השלטון הסובייטי כבית קולנוע
מידע כללי
סוג בית כנסת, בית קולנוע, בית כנסת לשעבר עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום צ'רנוביץ עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה דוכסות בוקובינה באימפריה האוסטרו-הונגרית, אחר כך רומניה, כעת אוקראינה
זרם אורתודוקסי משכילי
רב בית הכנסת אליעזר אליהו איגל, אברהם יעקב מארק
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ?–1873
תאריך פתיחה רשמי 1879 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פירוק יוני 1941 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל יוליאן זכרייביץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אדריכלות נאו-מורית עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 48°17′35″N 25°55′59″E / 48.29316667°N 25.93297222°E / 48.29316667; 25.93297222
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
תצלום של בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ על גלויה מסוף המאה ה-19
מראה חורפי של בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ

בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ או ה"טמפל" (Tempel) היהודי של צ'רנוביץ (Der Israelitische Tempel in Czernowitz) היה בית כנסת מודרני בעיר צ'רנוביץ.

המבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיפת בית הכנסת במראה מצפון

בית הכנסת נבנה בסגנון נאו-מורי בין השנים 18731879, על פי תוכניות שהכין האדריכל הפולני פרופ' יוליאן זכרייביץ' (Julian Zachariewicz). התורמים העיקריים למימון בנייתו היו המשפחות היהודיות האמידות צוקר ווגנר. גובה בית הכנסת, כולל הכיפה העגולה, היה 39 מטרים. בטקס הנחת אבן היסוד בשנת 1873 השתתפו בין השאר הרב הראשי איגל, והמיטרופוליט האורתודוקסי האוקראיני יבהני האקמן, מטעם השכנים הנוצרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון לבנות בית כנסת מפואר בסגנון מודרני בצ'רנוביץ הוצע לקהילת יהודי צ'רנוביץ על ידי מושל בוקובינה, ברון פרנץ פון שמיק (Baron von Schmueck) ב-1857 והסכומים הראשונים גויסו באותה שנה, אך ב-1858 נזנח הרעיון[1] וחודש רק בשנות השבעים.

הבנייה נערכה בתקופה בה צ'רנוביץ הייתה בירת דוכסות בוקובינה, חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית. לאחר מלחמת העולם הראשונה צ'רנוביץ עברה לשלטון רומניה והחזירה את שמה לשם הרומני המקורי, צ'רנאוץ. לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה ובעקבות הסכם ריבנטרופ–מולוטוב, ברית המועצות הגישה לרומניה אולטימטום בו דרשה את יציאתה מבסרביה ומצפון בוקובינה. לאחר שהמינהל הרומני יצא נכבשו שני חבלי ארץ אלו וסופחו על ידי ברית המועצות - בית הכנסת הכוראלי של צ'רנוביץ הולאם ונסגר על ידי השלטון הקומוניסטי האנטי דתי. כעבור כשנה, בעקבות פלישת גרמניה הנאצית ובת בריתה הנאמנה, רומניה, לתוך גבולות ברית המועצות, כבשו אלה גם את צ'רנוביץ וכוחות צבא גרמנים ורומנים הציתו את בית הכנסת - את הרב הראשי והרב האחרון של בית הכנסת, אברהם יעקב מרק, הביאו הקלגסים, כדי שיחזה בבית הכנסת העולה באש לפני שהרגו אותו יחד עם רבים מיהודי העיר.

השימוש במבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה היהודית של צ'רנוביץ התפצלה ב-1872 לקבוצה "מודרנית" (Czernowitzer Israelitische Tempelverein - "אגודת הטמפל היהודי בצ'רנוביץ"), יוזמת בניית בית הכנסת, שביקשה להנהיג שינויים מתונים בסדרי התפילה וקראה לעצמה "קהילה דתית מתקדמת ונאורה", בהנהגת הרב הראשי ד"ר אליעזר אליהו איגל, ולקהילה אורתודוקסית-שמרנית (Orthodoxe Israeliten Kultusgemeinde - "הקהילה הדתית של ה"ישראליטים" האורתודוקסים"), אדוקה יותר, בהנהגת הרב בנימין אריה וייס.[2] הקהילות אוחדו מחדש ב-1875 ובית הכנסת הכוראלי (המקהלתי), שנחנך ב-1878, הופעל על ידי הקבוצה המודרנית, תוך שינויים מועטים בפולחן. לא הופעל עוגב, אך הופעלה מקהלה והיה חזן. ארון הקודש נבנה בגומחה בקיר, הבימה מוקמה בסמוך לו, הדרשות ניתנו בשפה הגרמנית, ואף כי בית הכנסת לא השתייך אליה התפילות נערכו באופן הקרוב באופן יחסי למקובל ביהדות הנאולוגית. בין הרב המודרני והרב השמרן הושג הסדר על פיו הרב המודרני יהיה רב העיר והרב השמרן יהיה אב בית הדין. הסדר זה החזיק מעמד עד מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי רומניה[3].

הזמר יוזף שמידט שר בצעירותו במקהלה של בית הכנסת ומאוחר יותר היה חזן בבית הכנסת.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Florence Heymann - Le Crépuscule des lieux‏ Stock, Paris, 2003 (פלוראנס היימן - דמדומי המקומות) (בצרפתית)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Allgemeine Zeitung des Judentums, 1857, 1858
  2. ^ ג'רום סילברבוש, המתרגם של ספרו של נ.מ.גלסר על תולדות יהדות צ'רנוביץ, מציין שהחלוקה לאורתודוקסים ורפורמים אינה תואמת את זו של היום בין אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים.
  3. ^ אתר דעת - קהילת טשרנוביץ