בן איש חי (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת הספר

בן איש חי הוא ספר הלכות ודרשות מחולק לסדר פרשיות השבוע, ובו ביאור קצר על הפרשה והלכות שחובר על ידי חכם יוסף חיים מבגדאד (18341909), לפי סדר דרשותיו של הרב לקהילתו בשבתות. הספר התקבל כספר הלכה קובע בחלק מקהילות המזרח התיכון ובעיקר בקרב יהדות בבל. פסקי הרב מחמירים בדרך כלל, שכן הם משלבים בתוכם חומרות המבוססות על הקבלה והאר"י.

הספר נקרא, כמו ספרים אחרים שחיבר החכם, על שם הפסוק בשמואל (ב' כג, כ): "וּבְנָיָהוּ בֶן יְהוֹיָדָע בֶּן אִישׁ (חי) [חַיִל] רַב פְּעָלִים מִקַּבְצְאֵל הוּא הִכָּה אֵת שְׁנֵי אֲרִאֵל מוֹאָב וְהוּא יָרַד וְהִכָּה אֶת (האריה) [הָאֲרִי] בְּתוֹךְ הַבֹּאר בְּיוֹם הַשָּׁלֶג".

הספר מכיל שני תכנים: דרשות והלכות.

הדרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהקדמה לספר מבאר הרב שספר זה הובא לדפוס כדי להוציא לאור דרשות וחידושים שהוא כתב בדרך דרש ורמז על חמשה חומשי תורה, אך החליט לצרף לחיבור הלכות פסוקות,

שאין עושין קבע באגדה במדרשים ופשטים בלבד, אלא גם ידרשון להם הלכות להודיעם חקי אלהים ותורותיו, לדעת את הדרך אשר ילכו בה, ואת המעשה אשר יעשון.

וכל פרשה פותחת בדרשה קצרה כדי למשוך לבבות הקוראים אחר ההלכה. בדרשות משתמש הרב בדברי חז"ל שהובאו בגמרא ובמדרשים, תוך שילוב של גימטריות ודברים על פי הקבלה.

ההלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חכם יוסף חיים סידר וחילק את ההלכות בספר לפי דרשותיו במשך שנתיים, כך שרוב פרשיות השבוע מופיעות פעמיים. בשנה הראשונה הפרשיות שנהוג לפעמים לחברן כולן מחוברות, ובשנה השנייה הן נפרדות. ישנן פרשות שיש רק שנה אחת למשל פרשת וישב (שם מציין הרב: "יען כי דרכי לדרוש בפרשה זו בהלכות חנוכה בכל שנה ושנה").

חלק מן ההלכות לא נדפס, כמו שכותב המחבר בהקדמה שמפני הוצאות הדפוס השמיט חלק מן ההלכות בשנה הראשונה והשנייה. (בדעתו היה להוציא מהדורא בתרא).

דרכו של הרב לפתוח בדרשה (לעיתים על פי הקבלה ולעיתים על פי הפשט) ולקשר את מה שנאמר בדרשה להלכות אותם הוא רוצה לדרוש. דרך הפסיקה של הרב בספר היא על-פי מרן השולחן ערוך כמנהג הספרדים, אך הוא נוטה לשלב את פסקי האר"י ודברים על פי הקבלה ופוסק לפעמים אף נגד מרן השולחן ערוך. הרב נוטה להחמיר בהלכות כדי לצאת ידי חובת הדעות המובאות בפוסקים ובאחרונים. בימינו המשיך את דרך פסיקה זו, הרב מרדכי אליהו.

ספר נוסף של חכם יוסף חיים שדומה במתכונתו לספר "בן איש חי" הוא ספרו "עוד יוסף חי" בו משלב הרב גם שני חלקים של דרשות והלכות. לעיתים אף חזר בו הרב מפסקים שכתב ב"בן איש חי", ולעיתים הוסיף פסקי הלכה שלא הביאם ב"בן איש חי".

מספר ספרים נכתבו על ספר הלכות הבן איש חי, ביניהם הספר הליכות עולם לרב עובדיה יוסף שעיקרו השגות על הספר תוך משא ומתן הלכתי והבאת המקורות. מהדורה אחת של הספר כוללת הערות של הרב מאיר מאזוז בדבר השינויים הנהוגים בקהילות צפון-אפריקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]