בני הין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תאופיק בנדיקטוס (בני) הין (Tofik Benedictus "Benny" Hinn; بني هن; נולד ב-3 בדצמבר 1952), מטיף ודרשן טלוויזיוני נוצרי-אוונגליסט קנדי-אמריקאי, יליד ישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הין נולד ביפו למשפחה ערבית יוונית-אותודוקסית. אמו ממוצא ארמני. את לימודי התיכון השלים בטורונטו, לשם עברה משפחתו. פרטי ביוגרפיה של הין לוטים בערפל ומקורותיהם מתבססים על עדותו של הין עצמו, עדות שיש בה סתירות רבות ולחלק גדול ממנה אין אישוש משום מקור אחר. כך למשל טוען הין שאביו היה ראש העיר של יפו ושהוא עצמו היה תלמיד מצטיין למרות גמגום קשה שסבל ממנו ובידוד חברתי בעקבות הגמגום. בנעוריו המיר דתו לנצרות פנטקוסטליסטית. לטענתו השתתף (כקהל) בכינוס עשיית ניסים של האוונגליסטית קתרין קוהלמן ואף שלא פגש בה אישית מעולם טוען להשפעתה העזה עליו.

ב-1983 ייסד את "המרכז הנוצרי של אורלנדו", וב-1999 העביר אותה לידיו של קלינט בראון ובעצמו עבר לפרבר של העיר הטקסנית פורט וורת'. הין נשוי לסוזן וחי בקליפורניה.

כהונה בקודש ותאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הין ידוע בסגנון המצועצע, התיאטרלי והשנוי במחלוקת של דרכו בקודש. חלק מדרשותיו גולשות להתנהגות אקסטטית של הקהל ושל המקהלה, בעיקר במהלך אותן מערכות בהן הוא מתיימר להביא בשורת ריפוי אלוהית לסובלים שבקהל.

הין מנחה תוכנית דת בשם "This is your day" המשודרת במספר ערוצי טלויזה בעלי אופי נוצרי, וכן מפיק "מסעות צלב ניסיים" שהם שילוב של כנס התעוררות וריפוי באמצעות אמונה. כנסים אלה נערכים על פי רוב באצטדיוני ענק בערים גדולות והם מוקלטים ומשודרים בטלוויזיה.

ביקורת ומחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2001 שידרה רשת הכבלים HBO תחקיר על הין שממנו עולה שלא התבצע ריפוי אמיתי. ב-2002 פרסם ה-Skeptical Inquirer ניתוח ביקורתי על טענות הריפוי של הין.

במרץ 2005 פרסם ארגון Ministry Watch, ארגון אבנגליסטי המקדם שקיפות בניהול כספי מוסדות אבנגליסיים, גילוי דעת לתורמים פוטנציאליים לפיו "הפרסומים על ההוצאות המופרזות של ארגונו של הין מצביעים על כך שברשותו יותר משאבים מאשר נחוצים לו להמשך עיסוקיו" וכן הפציר הארגון לשקול בדחילו ורחימו את תרומותיהם לארגונו של הין. ארגון זה העניק ציון "נכשל" בדירוג שלו לשקיפות פיננסית של מוסדות אבנגליסטיים. ארגונו של הין אינו חבר במועצה האבנגליסטית לשקיפות פיננסית.

החל ביוני 2007 נוהג הין לסיים את תוכניתו בטלוויזיה בהודעה כי הוא מפגר בתשלומים לרשת הטלוויזיה והוא מפציר בצופים לתת מנדבת לבם כדי לאפשר לו להמשיך את הפצת בשורתו מעל גלי האתר. בדצמבר 2006 פנה בדיוור ישיר לתורמיו בבקשת תרומה לטובת קניית מטוס מנהלים שעלותו מוערכת ב-36 מיליון דולר.

בנובמבר 2006 יצאה רשות השידור הקנדית בתוכנית תחקיר על מעלליו של הין. בתוכנית נמצא שצוותו של הין בורר בקפידה את הקהל המשתתף בהופעותיו ומוודא שאלה הסובלים מנכויות קשות לא יגיעו לקדמת הבמה להתברך בניסיו. תחת זאת הם מזמינים לבמה רק את הסובלים מבעיות קלות. הין טוען שבידו הוכחות והסכמות מרופאיהם של הנרפאים לכך שהם נרפאו, אולם תחקירני התוכנית מצאו שמעולם לא סופקו הוכחות כאלה.

הין התנבא מספר נבואות שלא התגשמו. כך למשל התנבא שב-1995 יחריב האל את הקהילה ההומוסקסואלית בארצות הברית, ואירועים אחרים שיקרו בזמן כלשהו לפני שנת 2000 כגון מותו של פידל קסטרו, בחירת אשה לנשיאה בארצות הברית, רעידת אדמה שתביא חורבן על החוף המזרחי של ארצות הברית וכיוצא באלה.

חקירת הסנאט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 בנובמבר 2007 הכריז הסנטור צ'אק גראסלי מאיווה על חקירה של הין על ידי ועדת הכספים של הסנאט. גראסלי דרש מהין לגלות מידע כספי על מנת לברר האם הין צבר עושר פרטי מכספי תרומות, ושגילוי זה יתבצע עד 6 בדצמבר 2007. החקירה נוגעת לחמישה מטיפים טלוויזיוניים נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]