בריק (אלקטרוניקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בריק (אנגלית: Brick) הוא כינוי למכשיר אלקטרוני כמו סמארטפון, קונסולת משחקים, ראוטר או טאבלט, שבעקבות הגדרות שגויות, קושחה פגומה או חומרה פגומה לא מסוגל יותר לפעול.
המילה בריק (לבנה בתרגום לעברית) נובעת מהצורה המרובעת פחות או יותר של רוב המכשירים האלקטרונים ובעקבות כך נוצרה ההצעה ההומוריסיטית שמכשיר חסר חיים יכול לשמש כמשקולת נייר.
בשימוש נפוץ, "בריק" מצביע על כך שהנזק כל כך חמור עד כדי כך שכמעט בלתי אפשרי לתקנו.

סיבות ומניעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריק של הוא בדרך כלל תוצאה של ניסיון כושל לעדכן את המכשיר. מכשירים רבים הם בעלי תהליך עדכון שאסור שיופרע במהלכו, אם העדכון מופרע על ידי הפסקת חשמל, התערבות אנושית, או כל סיבה אחרת הקושחה הקיימת עלולה להיות מוחלפת בקושחה חלקית ולא שמישה.
הסיכון של פגיעה בקושחה ניתן למזעור על ידי נקיטת כל אמצעי הזהירות האפשריות כנגד הפרעות.

התקנת קושחה עם שגיאות, או התקנה של קושחה שנועדה לגירסת חומרה אחרת, עלולה לגרום לבריק.

מכשירים יכולים לקבל בריק על ידי נוזקה ולפעמים על ידי הפעלת תוכנה שאינה מזיקה במכוון, אבל בעלת טעויות שגורמות לנזק .

מכשירים מסוימים כוללים שני עותקים של קושחה, אחת פעילה ואחת שמאוחסנת בROM או בזיכרון בלתי נדיף שניתן לכתיבה, שבמצב נורמלי לא ניתן לגישה ולא ניתן להפעיל תהליך שיכול להשחית אותו. ואז במקרה הצורך ניתן להחליף את הקושחה הפגומה בהעתק תקין והמכשיר יחזור לפעול. מכשירים אחרים בעלי "בוטלודר" מינימלי, שמופעלת בדרך כלל על ידי הפעלת מתג או ג'אמפר, שלא אומנם מסוגל להפעיל את המכשיר בצורה נורמלית אבל מסוגלת לטעון מחדש את הקושחה הראשית.

תיקון (Unbrick)[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מהמכשירים שנכנסו למצב בריק, בגלל שהתוכן של הזיכרון בלתי נדיף שלהם לא נכון, ניתנים לתיקון (Unbrick) באמצעות חומרה נפרדת (לוח debug) שניגש לזיכרון באופן ישיר.
זה דומה לתהליך של טעינת קושחה למכשיר חדש, כאשר הזיכרון עדיין ריק, תהליך כזה קורה מדי פעם במהלך בדיקת קושחה ופיתוח של המוצר.

יש מקרים שפותחו קושחות וחומרות (לרוב מסובכות), שתוכננו כך שיש להם סיכוי גבוה לשרוד את הבריק ולעבור תיקון.

אין שיטה כללית, כל מכשיר הוא שונה. יש גם תוכנות שנוצרו על יד משתמשים, כדי לפעול על מכשירים עם בריק או בריק חלקי כדי לגרום להם לפעול דוגמאות לכך הן התוכנה BootMii שנוצרה על ידי Wiibrew שמשמשת כדי לתקן בריק חלקי של נינטנדו Wii, או ClockworkMod שנימצא על חלק גדול ממכשירי האנדרואיד

מערכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעיקרון כל מכשיר בעל קושחה שניתנת לצריבה חוזרת, או הגדרות מסוימת חשובות שמאוחסנות אל תוך זיכרון הבזק, או EEPROM, יכול לקבל בריק. מכשירים רבים, (לא כולם) שבעלי מערכת עדכון קושחה על ידי המשתמש, הן בעלי הגנה נגד בריק. מכשירים שנועדו לעדכון אך ורק על ידי טכנאי רשמי בדרך כלל לא מוגנים

בין המכשירים הידועים בלקבל בריק הם: מחשבים ישנים (מחשבים מודרניים בדרך כלל בעלי BIOS כפול או כל צורה אחרת של הגנה), מגוון טלפונים סלולרים, קונסלות משחק ניידיים כמו PSP ו- Nintendo DS, קונסלות כמו Nintendo Wii, Xbox 360 ו-PlayStation 3, הרבה מכשירי SCSI, וחלק מהראוטרים וכוננים קשיחים