לדלג לתוכן

ברקוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסגד ברקוק בקהיר; ציור של אלברטו פאסיני מ-1870
המדרסה והח'אנקה של ברקוק בקהיר

אל-מלכּ א-ט'אהר סיְף א-דין בַּרקוּקערבית: المالك الظاهر سيف الدين برقوق) היה הסולטאן הממלוכי הראשון בשושלת הבורג'ית, שלט במשך השנים 13821389 ו-13901399.

קורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסולטאן ברקוק, צ'רקסי במוצאו, נשבה בקווקז בהיותו נער ונמכר לעבדות ב-1363. הוא גויס לצבא הממלוכי ועלה בו בסולם הדרגות בזכות יכולות הלחימה והפיקוד שהפגין. הכינוי "ברקוק" (שזיף) דבק בו במצרים. עם השתלטות הממלוכים הצ'רקסים והאבחזים על השלטון, החל ברקוק לצבור כוח ולהשיג מעמד בקרבם. ב-1382 הדיח ברקוק את הסולטאן חאג'י, האחרון בשושלת הבחרית, ותפס את מקומו. לחיזוק שליטתו מינה ברקוק מקורבים ובני משפחה לתפקידי מפתח. ברקוק איבד את כסאו ב-1389 במרד שהנהיגו מושלי מלטיה וחלב ובמהלכו הוחזר הסולטאן המודח לשלטון. המרד דוכא על ידי צבא הצ'רקסים והבדואים שהצליח ברקוק לגייס אחרי שנמלט ממקום גלותו בכַּרַכּ שבעבר הירדן. בשובו לקהיר החליף ברקוק את כל המושלים בסולטנות בנאמניו.

במהלך כהונתו התקרבו הכוחות המונגולים-טורקים בראשות טימור לנג לשערי הסולטנות. ברקוק הוציא להורג את שליחיו של טימור[1], שביקשו ממנו להכיר בחסותו של המנהיג המונגולי, והותיר ליורשו את ההתמודדות עם הכיבושים של טימור.

ברקוק מת ב-1399 ואת מקומו ירש בנו בן ה-12, נאצר א-דין, שהיה לסולטאן הבורג'י פרג' (1398–1405, 1406–1412).

בתקופתו נבנה השוק המרכזי של קהיר, ח'אן אל-ח'לילי, על הריסות בית קברות פאטמי. ברקוק הקים בקהיר מכלול מבנים מפואר (אנ') הכולל מסגד, מדרסה, ח'אנקה (ער')(אנ') ומאוזוליאום[2]. בניית חאן אל-סולטאן וגם השיפוץ של בריכת הסולטאן (בשנת 1392) בירושלים מיוחסות לסולטאן ברקוק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברקוק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Philip K. Hitti, History of the Arabs New York:St.Martin's Press, 1985, p.701
  2. ^ במאוזוליאום זה קבורה בתו של ברקוק; הוא ובנו פרג' קבורים בצפון "עיר המתים" של קהיר