גאי פוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גאי פוקס
תרשים של הקושרים של מזימת אבק השריפה משנת 1605, פוקס השלישי מימין

גאי פוקסאנגלית: Guy Fawkes; ‏13 באפריל 1570הוצא להורג ב-31 בינואר 1606) היה חייל אנגלי קתולי ואחד הקושרים במזימת אבק השריפה – הניסיון לרצוח את המלך ג'יימס הראשון, מלך אנגליה וסקוטלנד ואת כל הלורדים תוך פיצוץ בית הלורדים בטקס פתיחת הפרלמנט שנערך ב-5 בנובמבר 1605. פוקס נתפס לפני שביצע את מזימתו, עונה והוצא להורג. יום תפיסתו נחוג מאז מדי שנה במדינות רבות בחבר העמים הבריטי ונקרא "ליל גאי פוקס".

שנותיו הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוקס נולד בסטונגייט שביורק לאדוארד פוקס ואידית בלייק והוטבל בכנסיית סנט מייקל לה בלפרי. למד בבית הספר סנט פיטרס. בגיל 16 המיר פוקס את דתו לקתוליות.

בשנת 1593 הצטרף פוקס לצבא הארכידוכס אלברט מאוסטריה ולחם בהולנד נגד הפרוטסטנטים ההולנדים במסגרת מלחמת שמונים השנים. ב-1602 נכח פוקס במצור על קאלה. בשירותו בצבא הספרדי זכה לכינוי "גווידו". במהלך שירותו הצבאי רכש ניסיון רב בשימוש בחומרי נפץ.

מזימת אבק השריפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימתו של גאי פוקס מיד לאחר עינויים (למעלה) ולאחר מספר ימים בהם לא עונה (למטה)
שריפת דמותו של פוקס במסגרת חגיגות ליל גאי פוקס
חברי קבוצת אנונימוס במסכות של גאי פוקס
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מזימת אבק השריפה

עיקר פרסומו של פוקס מקורו בהשתתפותו כאחד הקושרים במזימת אבק השריפה בשנת 1605. פוקס הניח מטען גדול של אבק שריפה במרתף בית הלורדים במטרה להפעיל את המטען ביום ה-5 בנובמבר בו נערך טקס פתיחת הפרלמנט ולהרוג את המלך ג'יימס הראשון של אנגליה (ג'יימס השישי של סקוטלנד) בשל נטיותיו נגד הקתולים במדינה.

פוקס ושאר הקושרים שכרו מרתף מתחת לבית הלורדים ובו הושמו 60 חביות שהכילו 2.5 טונות של אבק שריפה. אחד הקושרים שלח מכתב אזהרה ללורד מונטיגל הקתולי במטרה להזהירו ועל מנת שלא יהיה נוכח בטקס, והוא יידע את מזכיר המדינה שהורה על חיפוש במרתפים. פוקס התגלה במהלך החיפוש ונאסר. לאחר מספר ימי ענויים (שנעשו בהוראה מיוחדת של המלך) הודה בשמות שותפיו לקשר, וב-31 בינואר הוצא להורג בתלייה, וגופתו בותרה ורובעה.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפעה על השפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נראה כי המילה בשפה האנגלית ל"בחור" (באנגלית: גאי - "guy") מקורה בשמו של גאי פוקס. כבר מהחגיגות הראשונות של ליל גאי פוקס נהגו לשרוף במדורות את דמותו של פוקס. לדמות העולה באש קראו "גאי" ובהמשך שוייך השם לכל "בחור".

בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור חייו של גאי פוקס שימש השראה לספרו של אלן מור, "וי עבור ונדטה", בו מצליח הגיבור לפוצץ את בניין הפרלמנט הנטוש ב-5 בנובמבר במטרה להביא לנפילת השלטון העריץ הפשיסטי השולט במדינה. הספר עובד לסרט ונדטה בכיכובם של נטלי פורטמן והוגו ויבינג.

צ'ארלס דיקנס התייחס אף הוא בספריו לגאי פוקס, וכן המשורר ט. ס. אליוט מזכיר אותו בשיר "האיש החלול".

דיאנה ווין ג'ונס התייחסה לגאי פוקס ולמזימת אבק השריפה בספרה "שבוע המכשפות".

הסופר הפוסט-מודרניסט ויקטור פלווין, התייחס למסכתו של גאי פוקס בספריו "Empire V", ו-"Batman Apollo".

גם "גאי מונטג", גיבור ספרו של ריי ברדבורי "פרנהייט 451", מזוהה עם גאי פוקס.

פופולריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסקר שנערך על ידי ה-BBC בשנת 2002 נבחר גאי פוקס לאחד ממאה הבריטים החשובים בכל הזמנים.

מסכות מעוצבות בהשראת פניו של גאי פוקס מזוהות עם אקטיביזם אנונימי, בעיקר בזכות הרומן הגרפי ונדטה והסרט המבוסס עליו, מפגינים ואקטיביסטים רבים בכל רחבי העולם המעוניינים להשאר אנונימיים, עוטים מסכות של אלו בעת פעילותם ולכן חלק ניכר מהמסכות של חברי אנונימוס מעוצבות בהשראת פניו של גאי פוקס והמסכה הפכה למזוהה איתם.

טלוויזיה

בשנת 2018 יצאה לאקרנים מיני סדרה בשם "Gunpowder" העוסקת במזימתם של רוברט קטסבי וגאי פוקס לפוצץ את ארמון מלך אנגליה- ג'יימס הראשון . הסדרה הינה דרמה היסטורית המגוללת את סיפורם של המורדים הקתוליים ומאבקם בפרוטסטנטים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]