ג'יימס הראשון, מלך אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'יימס השישי / ג'יימס הראשון
19 ביוני 1566; טירת אדינבורו, אדינבורו, סקוטלנד - 27 במרץ 1625; ארמון תאובולדס, אנגליה (בגיל 58)
JamesIEngland.jpg
שם בשפת המקור James I
שם מלא ג'יימס צ'ארלס סטיוארט
מדינה אנגליהFlag of England.svg  אנגליה
מקום קבורה מנזר וסטמינסטר, לונדון, אנגליה
בת-זוג
שושלת בית סטיוארט
תואר מלך סקוטלנד / מלך אנגליה ואירלנד
אב הנרי סטיוארט, לורד דרנלי
אם מרי, מלכת הסקוטים
צאצאים
מלך סקוטלנד
תקופת כהונה 24 ביולי 1567 - 27 במרץ 1625 (57 שנים)
הקודם בתפקיד מרי, מלכת הסקוטים
הבא בתפקיד צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה
מלך אנגליה ואירלנד
תקופת כהונה 24 במרץ 1603 - 27 במרץ 1625 (22 שנים)
הקודם בתפקיד אליזבת הראשונה, מלכת אנגליה
הבא בתפקיד צ'ארלס הראשון, מלך אנגליה

ג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, ואחר כך גם ג'יימס הראשון, מלך אנגליה ואירלנד (צ'ארלס ג'יימס, באנגלית: James VI and I;‏ 19 ביוני 1566 - 27 במרץ 1625) היה מלכן של אנגליה, סקוטלנד ואירלנד, והריבון הראשון בהיסטוריה אשר שלט על שלוש הממלכות בו-זמנית, ובנה של מרי, מלכת הסקוטים. הוא היה לג'יימס השישי, מלך סקוטלנד, החל מה-24 ביוני 1567 ועד יום מותו. ב-24 במרץ 1603 הומלך על אנגליה ואירלנד תחת שם התואר ג'יימס הראשון; תקופת שלטונו נמשכה עד יום מותו. ג'יימס הראשון היה למונרך הראשון לבית סטיוארט והוא גם האב לבית הנובר משום שג'ורג' הראשון היה נינו. ג'יימס ירש את המלכות מידי אליזבת הראשונה לבית טיודור, שמתה מבלי להעמיד צאצאים.

ג'יימס השישי - מלך סקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס, בנם של מרי סטיוארט ולורד דרנלי, בעלה השני, היה נצר למשפחה שמלכה בסקוטלנד החל מהמאה ה-14. ב-1567 אמו ויתרה על כתר סקוטלנד לאחר הרצח המסתורי של בעלה וג'יימס עלה על כס המלכות בגיל 13 חודשים. במקומו שלט העוצר הלורד מורטון עד שג'יימס הגיע לגיל 15. בינתיים אמו, מרי, חזרה למלוך, הפסידה במלחמה נגד אנגליה וחייתה כאסירה אצל מלכת אנגליה אליזבת הראשונה עד שהוצאה להורג ב-1587. הנער ג'יימס קיבל חינוך מעולה ממיטב המורים באוניברסיטאות המפורסמות של סקוטלנד. באותה עת הוא גילה את נטיותיו ההומוסקסואליות והחל ביחסיו עם סידרה ארוכה של מאהבים שתמשך לאורך חייו. כשנה לפני הוצאתה להורג של אמו, הוא חתם חוזה עם המלכה אליזבת והשתדל לשפר כמה שיותר את קשריו עמה במטרה להגיע לכס המלוכה האנגלי לאחר מות אליזבת חשוכת הילדים, בתור אחד מצאצאי סבה המלך הנרי השביעי. ג'יימס אמנם הגיש מחאה לאליזבת על מאסר אמו אך זו הייתה רפה ולמעשה הוא לא פעל רבות להצלתה. הוא קשר קשרים עם הכנסייה הקתולית האנגלית ועם אצילים אנגליים רבים ולבסוף מאמציו נשאו פרי ועם מותה של אליזבת ב-1603 הוא עלה על כיסא המלכות של אנגליה בשם ג'יימס הראשון. המעבר לא היה קל. מלך סקוטלנד היה האציל הסקוטי הראשון במעלה אך כוחם של שאר האצילים ושל הכנסייה היה רב מאוד והמלך היה תלוי בהם בצורה רבה מאוד. מאידך, באנגליה כוחו של המלך היה כמעט מוחלט, המלך היה ראש הכנסייה, המצביא העליון ובעל רכוש ירושתי רב ביותר. אמנם, באופן מסורתי הוא היה חייב להשמע לפרלמנט אך זה בייחוד בענייני מיסים והקצבות.

ג'יימס הראשון - מלך אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהגיעו לשלטון, אנגליה הייתה עדיין במלחמה עם ספרד. ג'יימס חתם על הסכם שלום מיידי עם ספרד וויתר על כל הדרישות שהיו לשלטון האליזבתיאני. בתחום הדת הוא ניסה להנהיג חופש אמונה בצורה מסוימת ורק אחר שהקתולים ניסו לפוצץ את בית הפרלמנט הוא הכריז על גזרות נגדם כגון החובה להשתתף במיסות האנגליקניות. בתחום השלטון הוא ניסה להיות ביחסים טובים עם הפרלמנט, למרות שהואשם לפעמים כשואף לזכויות יתר וכמחשיב עצמו מעל החוק. אך כאשר הוא דרש מהפרלמנט למנותו למלך בריטניה, כלומר לאחד את אנגליה וסקוטלנד ולתת שוויון זכויות לסקוטים, הפרלמנט התנגד לכך. בפרלמנט גם לא אהבו את דרישותיו להגדלה ניכרת מאוד של הכנסותיו ממקור אוצר המדינה. ג'יימס פיטר את הפרלמנט ב-1611. בחיי המשפחה ג'יימס היה נשוי לנסיכה אן מדנמרק ממנה נולדו לו שישה ילדים. זה לא מנע ממנו שורה ארוכה של מאהבים שהשפעתם הייתה רבה מאוד בחצר המלכות והם מונו לתפקידים רמים. מדיניות החוץ שלו הייתה כישלון. בעקבות בתו אליזבת סטיוארט רעיית הנסיך פרידריך החמישי, מלך בוהמיה במהלך המרד הבוהמי, הסתבך ג'יימס במלחמות פנימיות של האימפריה הרומית הקדושה, והתוצאה הייתה שנאלץ לשלוח צבא גם נגד הקיסר הגרמני וגם נגד מלך ספרד שהיה בן ברית של הקיסר.

הוצאותיו הכספיות הגדולות במלחמות וכן בזבזנותו הרבה והענקת מתנות יקרות מאוד למאהביו גרמו לו לדרוש שוב כספים מהפרלמנט החדש שהקים. כאשר זה סירב, פיטר אף אותו והקים פרלמנט שלישי שגם הוא התנגד לדרישות הכספיות של המלך. ג'יימס אסר כמה ממנהיגיו, אחרים, משריו, נשפטו ואף הוצאו להורג. ג'יימס נפטר בשנת 1625, משאיר ליורשו מצב שלטוני וכלכלי גרוע שהתפתח למלחמת אזרחים.

ג'יימס הראשון נמנה עם האינטלקטואלים והמלומדים שבמלכי אנגליה וסקוטלנד. בתקופתו נמשך שגשוגו התרבותי של אנגליה האליזבתנית, בניצוחם של אישים כפרנסיס בייקון.

בתקופת מלכותו תורגם התנ"ך לאנגלית במה שנודע כ"תרגום המלך ג'יימס". תרגום זה נחשב לתרגום התנ"ך הקלאסי באנגלית עד היום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]