גובלן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שטיחי קיר בטירת לינדרהוף, מסביבות 1900
פרט של שטיח קיר בקלויסטר של קתדרלת סנט טרופים בארל (צרפת)

גּוֹבְּלֶן היא שיטת צביעה של בדים הנקראת כך על שם משפחת גובלן שהקימה באמצע המאה ה-15 מפעל לפיגמנטי צביעה בפריז.

המשפחה שהגיע כנראה מריימס השתכנה באמצע המאה ה-15 בפריז על גדות הנהר בִּיֶיבְרְ (Bièvre). ראש המשפחה ז'אן גובלן (Jehan Gobelin) פיתח דרך ייחודית לצביעת בדים. במאה ה-16 החלה משפחת גובלן לייצר טפטין (שטיחי קיר) שהתפרסמו באיכותם והפכו את המשפחה לעשירה מאד. צאצאי גובלן המשיכו לייצר שטיחים מרהיבים ומבוקשים מאד, בגינם בתי אריגה אחרים החלו ליחס לעצמם את השם גובלן כסמל לאיכות ויופי.

אמנים מפורסמים נרתמו לאורך הדורות לעצב את הדוגמאות שנארגו בגובלנים.

בתחילת המאה ה-20 החלו אומנים ידועים להתעניין שוב בטכניקות הגובלן. בזכותם זכתה טכניקת הגובלן לפריחה מחודשת ובכפר הצרפתי אובוסון (Aubusson) שוחזרו בתי אריגה שהביאו לפריחה כלכלית של המקום ושל הגובלנים. החלוץ בתחום היה האמן ז'אן לורסה (Jean Lurçat) ואליו הצטרפו גרומֵיר (Gromaire), דום רובר (Dom Robert), סן סאן (Saint Saen), פבלו פיקאסו (Pablo Picasso) ועוד רבים.

במדינות מסוימות, כגון פולין וישראל, הפך עם הזמן המושג "גובלן" למושג המתאר טפטין, שטיחי קיר ארוגים או רקומים בתך הצלב ומתארים מחזות ציד ונוף.

בישראל מוכרים שטיחי הקיר המפורסמים בטרקלין שאגאל שבכנסת, אותם עיצב מארק שאגאל.

כיום מכנים "גובלן" רקמה של תך הצלב על בד רשת בדוגמאות שונות. רקמה כזו הייתה תחביב נפוץ בישראל בשנות ה-60 וה-70 של המאה העשרים, ותוצריה נתלו לקישוט על קירות הבתים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • P ,Diets (1962). Schering & Islag .Heijnis NV Amsterdam

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]