גיולה (תואר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גיולההונגרית: Gyula, במקורות פוגשים גם את הצורות Yula, Gula, Gila) היה, לפי כרוניקות מוסלמיות וביזנטיות תואר של מנהיגים צבאיים של שבטי ההונגרים במאה ה-9-10.ה"גיולה" היה השני מבחינת המעמד הרשמי לעומת ה"קֶנְדֶה"(Kende), המנהיג הרוחני. מקור המילה אינו ידוע. יש סבורים כי השתמשו במלה דומות בשפות טורקיות.

ה"גיולה" במאה ה-9[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיזכור הראשון של התואר "גיולה" קיים אצל הכרוניקונים הפרסים אחמד אבן רוסתה וגרדיזי בסביבות שנת 870. לפי עדויות אלה, בראש שבטי ההונגרים עמדו זוג של מנהיגים: הקנדה או קינדה (kende או künde), המנהיג הרשמי והרוחני, בעוד שבפועל הפיקוד נמצא בידי המנהיג הצבאי בקרוי "גיולה". ייתכן כי מנהיגות דו-ראשית מסוג זה (דיארכיה) הייתה קיימת בחאנות של הכוזרים (החאזארים).

לדברי הכרוניקון הערבי: "המג'ארים [1] הם גזע של טורקים ומנהיגם רוכב יחד עם פרשים 20,000 במספר. מנהיגם נקרא קינדה (קנדה), אבל זהו רק תואר סמלי, מפני ששם האדם הממלא בפועל את תפקיד המלך נקרא ג'ילה (ג'ולה) וכל המג'ארים מצייתים לג'ולה שלהם בעל ענייני מלחמה והגנה.

גרדיזי כתב: המג'ארים האלה הם סוג של טורקים. מנהיגם רוכב יחד עם 20,000 פרשים. מנהיגם זה נקרא קינדה. זהו התואר של הגדול שבמלכיהם. ולאותו מנהיג הממנה את הפקידים הם קוראים לו ג'ולה. מה שהג'ולה אומר לעשות, המג'ארים מבצעים.

ה"גיולה" במאה ה-10–11[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי פלישת ההונגרים לאגן הקרפטים בסביבות 896, התואר "גיולה" מצוין בספר "על ניהול האימפריה" (בלטינית - De administrando imperio) מאת הקיסר הביזנטי קונסטנטינוס השביעי פורפירוגניטוס. הקיסר מאשר כי בסביבות שנת 950 ה"גילה" היה אחד משני הקצינים שעזרו למנהיג של שבטי ההונגרים. לכל שבט גם כן היה מנהיג משלו.

לדבריו, להונגרים יש מנהיג ראשון שהוא הנסיך היורש מבית ארפאד, בעוד לשניים האחרים, ה"גילה" וה"קרחאס" (הערתנו:ככל הנראה - קארא-חאן) יש מעמד של שופטים. ולכל שבט יש נסיך. ואחר כן, הוא מוסיף: הקרחאס בולצוס הוא בן של הקרח'ס קאליס, וקרחאס הוא שם פרטי, אבל קרחאס הוא תואר כמו גילה, שהוא מעל הקרחאס".

הכרוניקון יואניס סקיליצס שחי במחצית השנייה של המאה ה-11, סיפר על ההטבלה לנצרות בקונסטנטינופול של מנהיג הונגרי בשם גיולה באמצע המאה ה-10. לפי סקיליצס, גיולה הקפיד על האמונה החדשה ולקח איתו בישוף מיסיונרי בשם היירותאוס מידע דומה נמסר גם ממקורות סלאביים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כלומר ההונגרים