גיל קלעי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גיל קלעי, 1986
גיל קלעי, 2007

גיל קלעי (נולד ב-1955 בתל אביב) הוא פרופסור למתמטיקה במכון למתמטיקה ובמרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופסור משותף במחלקה למתמטיקה ובמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת ייל בארצות הברית. הוא חתן פרס רוטשילד לשנת ה'תשע"ב (2012) במתמטיקה / מדעי המחשב ובהנדסה.[1] גיל קלעי הוא בנו של חנוך קלעי, שהיה חבר מפקדת האצ״ל והלח״י.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלעי קיבל דוקטורט מהאוניברסיטה העברית ב-1983, המנחה שלו היה מיכה פרלס. הוא הצטרף לאוניברסיטה העברית ב-1985 לאחר פוסט-דוקטורט ב-MIT. תחומי העניין העיקריים שלו הם קומבינטוריקה, גאומטריה ושימושיהן. בין השאר, הוכיח שיש גרסאות של שיטת הסימפלקס לתכנון ליניארי שזמן הריצה שלהן (במקרה הגרוע) הוא תת-מעריכי; פתר לשלילה את בעיית Borsuk (שואלת האם כל קבוצה חסומה במרחב האוקלידי ה-n-ממדי ניתנת לחלוקה ל-n+1 קבוצות מקוטר קטן יותר); והתקדם בפתרון השערת Hirsch (טוענת שקוטר גרף הקודקודים והמקצועות של פאון d-ממדי עם n פאות הוא לכל היותר n − d).

קלעי זכה במספר פרסים חשובים במתמטיקה: פרס פוליה (1992); פרס ארדש (1993); פרס פולקרסון (1994). הוא חבר מערכת של כתב העת Israel Journal of Mathematics. בין תלמידיו אהוד פרידגוט, איזבלה נוביק, רון עדין ועודד שרם.

קלעי מרצה וכותב על רעיונות במתמטיקה לציבור הרחב וכמו כן הוא מפרסם לעיתים בהארץ.

בסוף שנת 2016 צורף לאקדמיה הלאומית למדעים[2].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]