גרהרד פון שרנהורסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרהרד פון שרנהורסט

גרהרד יוהאן דויד פון שרנהורסטגרמנית: Gerhard Johann David von Scharnhorst; ‏12 בנובמבר 1755 - 28 ביוני 1813) היה גנרל בצבא הפרוסי וראש המטה הכללי של הצבא. נודע בשל הרפורמות שהנהיג בצבא פרוסיה ומנהיגותו בעת המלחמות הנפוליוניות.

שרנהורסט נולד בבורדינו ליד האנובר למשפחת חקלאים. הצטרף לאקדמיה הצבאית בווילהלמשטיין וב-1778 קיבל הסמכה בצבא נסיכות האנובר. ב-1783 עבר לחיל התותחנים ושירת בבית הספר לתותחנות שהוקם בהאנובר באותו זמן.

שרנהורסט נחשב לאינטלקטואל צבאי בולט ומלך פרוסיה ביקש אותו להצטרף לצבאו. שרנהורסט נענה והקים בפרוסיה חוג לחשיבה צבאית שהכשיר את רוב המדינאים והמפקדים של פרוסיה וגרמניה במאה ה-19. לאחר שנפוליון הביס את פרוסיה בקרב יינה ב-1806 מינה אותו המלך לראש הוועדה שחקרה את התבוסה. הייתה זו ועדת החקירה הצבאית מהחשובות בהיסטוריה. מזכיר הוועדה היה קלאוזביץ, מגדולי הוגי הדעות הצבאיים, אבל את רוב רעיונותיו קבל קלאוזביץ משרנהורסט. הקביעה העיקרית של הוועדה הייתה שכדי לשמור על עצמאות מול אויב חזק עם מפקד גאון כנפוליון יש לגייס את האינטלקט הלאומי. בעקבות המלצה זאת מונה שרנהורסט לראש המטה הכללי של הצבא הפרוסי, שעליו פיקד גבהרד פון בליכר, והוא הקים את קורפוס המטה הכללי שהיה זרוע אינטלקטואלית של הצבא. הרפורמות שהוביל שרונהורסט, יחד עם קצינים אחרים, בהם גנייזנאו וקלאוזביץ, חידשו מהבסיס את הצבא הפרוסי, שהתנוון מאז ימי פרידריך הגדול, והפכו אותו ואת יורשו, הצבא הגרמני, לאחד המקצועיים והיעילים בעולם.

שרנהורסט נפצע פצעי מוות בקרב ליצן, ב-1813.

עד היום שרנהורסט נחשב לאחד מגדולי האינטלקטואלים הצבאיים בהיסטוריה.

על שמו קרויה סיירת הקרב שרנהורסט.

בשנת 1966 נוסד בגרמניה המזרחית עיטור על שמו.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.