גרינלנדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גרינלנדית
Kalaallisut
מדינות גרינלנד
אזורים אמריקה הצפונית
דוברים 60,000 (2007)
שפת אם 60,000 (2007)
כתב אלפבית לטיני
משפחה


אסקימו-אלואט
אינואיט
גרינלנדית
לאום גרינלנדFlag of Greenland.svg  גרינלנד
מוסד המועצה לשפה הגרינלנדית
ראו גם שפהרשימת שפות

גרינלנדית (Kalaallisut) היא השפה המדוברת והרשמית בגרינלנד. עד שנת 2009, כאשר קיבלה גרינלנד שליטה עצמית מוגברת, חלקה הגרינלנדית את מקומה כשפתה הרשמית של גרינלנד יחד עם דנית, עם השליטה העצמית לא הוכרה יותר הדנית כשפה רשמית בגרינלנד.

הגרינלנדית היא שפת אסקימו-אלואט המדוברת על ידי כ-57,000 איש, וקרובה לשפות האינואיטיות. לשפה מספר דיאלקטים, העיקרי שבהם, קַלַשִׂיסוּט, הוכר בחודש יוני 2009 על ידי ממשלת הטריטוריה הגרינלנדית כשפה הרשמית של גרינלנד, על מנת לחזק את כוחו מול השפה הדנית. דיאלקטים אחרים הם הטוּנוּמִיסוּט והאִינוּקְטוּם.

הגרינלנדית היא שפה סינתטית (להבדיל משפה אנליטית). היחסים התחביריים במשפט והמשמעות אינם נקבעים על ידי שימוש במיליות ובסדר המילים, אלא על ידי הטיות של מלים וחיבור מורפמות.[1] מילות הקישור בשפה זו, צורות הזמנים וצורות היחס בה מופיעות בעיקר על ידי הוספת סיומות.

למרות שאינה שייכת בשום צורה למשפחת השפות הגרמאניות, הושפעה הגרינלנדית משנות הכיבוש הנורווגי ומשנות הכיבוש הדני הממושכות, ולאוצר המלים שלה נכנסו מלים משפות אלה, תחת עיבוד והטיה אסקימו-אלואטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עברית אינה שפה סינתטית. אך קיימות בה צורות סינתטיות מעטות שאינן קיימות באנגלית. למשל, "אחי" הוא "האח שלי"; "ימינה" הוא "לצד ימין".
Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.