גרשונה שונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גרשונה שונה
גרשונה שונה.jpg
מידע כללי
מאת נאוה סמל
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה הוצאת עם עובד
שנת הוצאה 1988
מספר עמודים 118
סדרה
סדרת ספרים "ספרית דן חסכן"
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002541029, 001084517

"גרשונה שונה" הוא ספר אשר נכתב על ידי נאוה סמל בשנת 1988. הספר מספר על החיים בארץ בשנות ה-50 כאשר אירועי הספר מתרחשים בקיץ של 1958.

בספר ישנם מספר דמויות עיקריות שהגיבורה היא "גרשונה". העלילה בספר מתחילה כאשר אביה נוסע באוניה לאמריקה להביא את סבא שלה, אביו, שלא הכירו מעולם. כעבור שישה חודשים הוא חוזר באוניה יחד עם סבה. סבה של גרשונה הוא עיוור. למרות המגבלה, בינו לבין גרשונה נרקם קשר מיוחד.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל ומתרחש בבית של גרשונה כאשר אמה וסבתה הולכות להביא את אביה וסביה מהנמל ולקבל את פניו של סבה. גרשונה בכלל לא ידעה שיש לה סבא והיא לא מבינה איך הסתירו ממנה זאת בכל הימים? בספר זה יש עלילות רבות לגרשונה שכולן מסופרות בעניין רב. ביניהן:

  1. סבה של גרשונה מגיע והיא בכלל לא מכירה אותו ולא יודעת מה זה סבא אך כעבור זמן מה הם נהנים יחד ומתחברים.
  2. ילדים רבים לא אוהבים את גרשונה וצוחקים על שמה ועל כך שהיא מעט מוזרה.
  3. אהבתה לנמרוד, אשר איננה יכולה להתוודות בפניו לגביה.

בסופו של הספר כל מהבעיות נפתרות חוץ מנמרוד שקורה משהו נוסף בין גרשונה לנמרוד.

הדמויות הראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גרשונה - גרשונה בעת הסיפור בת 12 בת יחידה לאם ניצולת שואה ומשפחה של ניצולי שואה ברובה. גרשונה שונאת את שמה וילדים אחרים צוחקים על שמה ומכנים אותה בשמות כגון "גרשונה פרימדונה". גרשונה גרה בבית יחד עם אביה, סבה, סבתה ואמה. עד שסבה וסבתה עוברים לגור יחד והיא מבקרת אותם כל יום לאחר בית הספר ובינה לבין סבה העיוור נוצר קשר חזק מאוד. כאשר מגיע נמרוד לבית השכן היא מתאהבת בו וגם בינם נוצר קשר טוב למדי, והם נהיים חברים.
  • נמרוד - עולה חדש שבא לבית השכן וכעבור זמן מה עובר לנגב במטרה להתיישב בו. נמרוד עלה ארצה רק עם אביו ואיבד את כל משפחתו בשואה. נמרוד מתידד עם גרשונה ונהיה חבר שלה.
  • הסבא - סביה של גרשונה היה באמריקה מאז שבנו (אביה של גרשונה) נולד. כעבור שנים רבות בנו נוסע לאמריקה וכעבור שישה חודשים חוזר איתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]