ג'אמבולוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פורטרט של ג'אמבולוניה על ידי הנדריק גולזיוס

ג'אמבולוניה או ג'ובני בולוניה (באיטלקית: Giambologna; ‏1529 - 13 באוגוסט 1608) פסל רנסאנס מאוחר והמייצג המובהק של המנייריזם שפיסל בשיש וברונזה, ממוצא פלמי שפעל באיטליה, בעיקר בפירנצה.

ג'אמבולוניה נולד בדול שבפלנדריה. לאחר שלמד באנטוורפן עבר לאיטליה בגיל 21 ולמד ברומא, התמקד בלימודי אמנות קלאסית עתיקה וקיבל השראה ממיכלאנג'לו, האפיפיור פיוס הרביעי ממן את עבודתו הראשונה בבניית מזרקת נפטון בבולוניה, בגיל 24 הוא קבע את מושב הקבע שלו בפירנצה והפך לפסל החצר של מדיצ'י. ג'אמבולוניה הצטיין בתנועה ובפעולה שבפסליו ובגימור של כל הפרטים שבהם.

עבודותיו: "חטיפת הסאבינות" בלוג'ה דיי לאנצי ובמוזיאון האקדמיה בפירנצה - פסל המורכב משלוש דמויות נפרדות - אתגר פיסולי לא פשוט ואשר משתנה מכל זווית שונה שמתבוננים בו, הרקולס הורג את הקנטאור נסוס, כמה גרסאות של מרקורי, בככוס, מזרקת נפטון בבולוניה, וחלק מפסלי הברונזה במזרקת נפטון בפירנצה, מזרקת האוקיינוס בגני בובולי בפירנצה, פסל הניצחון על פיזה בפאלאצו וקיו בפירנצה - דוגמה לאלגוריה פיסולית, אלגוריה נוספת: מלחמת שמשון בפלשתים, פסל פסל קוזימו הראשון על גבי סוס, אפולו, ונוס.

נפטר בפירנצה ב-13 באוגוסט 1608.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]