דברי ימי עם עולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דברי ימי עם עולםגרמנית: Weltgeschichte des jüdischen Volkes) היא סדרת ספרים ב-11 כרכים מאת שמעון דובנוב, העוסקת בהיסטוריה של עם ישראל.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה התחילה כספר לימוד בן שלשה כרכים וממאמרים רבים שפרסם. דובנוב החל לכתוב את הסדרה כשישב בברלין, וכתיבתה נמשכה 30 שנה. השלמת הכרך האחרון בסדרה נעשתה לאחר שדובנוב החליט לתעד גם את קורות העם היהודי בסוף ימיו ממש, בשנת 1938 וראשית שנת 1939. הוא נימק זאת בין היתר בכך "שלא היו כמותם לרוע בכל תקופות הריאקציות הקדומות, ולא יכולתי שלא להכניס אותם כאן". דובנוב לא הספיק לתעד את אימי השואה טרם נספה בה בדצמבר 1941.. סקירה היסטורית על דברי ימי ישראל בין השנים 1936-1951 נוספה על ידי ש"ל קירשנבוים במהדורה העברית משנת 1966.

הסדרה נכתבה ברוסית, אך יצאה לאור לראשונה בתרגום לגרמנית (בהוצאת יודישער פערלאג בין השנים 1925-1929), ואחר כך בעברית בתרגומו של ברוך קרוא, וביידיש. סדרת הספרים ברוסית הוקדשה על ידי דובנוב לד"ר אבא לפין, עותק עם ההקדשה נמצא בספריה הלאומית בירושלים.

דובנוב כתב את הסדרה בראייתו המיוחדת לו וחילק אותה לפי סדר המרכזים הרוחניים של עם ישראל: ישראל בארצו, בבל, אפריקה הצפונית, ספרד, ארצות אשכנז, מזרח אירופה, ארצות הברית וחוזר חלילה לארץ ישראל, שנעשתה בדורו למרכז הרוחני החשוב ביותר של עם ישראל.

"בחיבורו זה נטל דובנוב את גלימת ההיסטריון של הלאום היהודי מגרץ. דברי ימי עולם של דובנוב ראוי באמת לתואר החיבור האינטלקטואלי החילוני הראשון הממזג את מכלול מהלך ההיסטוריה היהודית, חופשי מסממנים של דוגמטיות ותאולוגיה, מאוזן ושקול בהערכות של התקופות השונות ומקטעי הזמן השונים בהתפתחות ההיסטורית של העם היהודי, מודע לחלוטין לזרמים ולהשפעות חברתיות וכלכליות".[1]

מהדורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דברי ימי עם עולם: תולדות עם ישראל מימי קדם עד היום הזה, תל אביב: דביר, תרפ"ט–תשכ"ח. בתרגום לעברית מאת ברוך קרוא (מהדורה ערוכה וסדורה מחדש יצאה לאור בתשל"ב)
  • אלגעמיינע אידישע געשיכטע: פון דער עלטסטע צייטען ביז דער נייער צייט, וילנא, היסטארישער פארלאג, 1920. תרגום: זעליג קאלמאנוויטש
  • די וועלט געשיכטע פון יידישן פאלק: פון די אלטע צייטן ביז צו היינטיקער צייט אין צען בענד, בוענאס-איירעס: אלוועלטלעכער יידישער קולטור-קאנגרעס, (1948-1956)
  • History of the Jews (South Brunswick, NJ: T. Yoseloff 1967-1973) in 5 volumes, translated from Russian by M. Spiegel of the ten-volume, 4th edition Istoriia Evreiskogo Naroda (History of the Jewish People).
  • Weltgeschichte des jüdischen Volkes, Autorisierte Übers. aus dem Russischen, 10 Bände, Berlin 1925–1929

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ראובן מיכאל, "על ייחודן של תולדות ישראל בעיני יוסט, גרץ ודובנוב", תמורות בהיסטוריה היהודית החדשה, מרכז זלמן שזר, 1987, עמ' 526-501

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ^ Pinson, "Simon Dubnow" at 13-69, 30, in Simon Dubnow, Nationalism and History (1958).
ערך זה הוא קצרמר בנושא תולדות עם ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.