לדלג לתוכן

דוכס מרלבורו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוכסות מרלבורו
Duke of Marlborough
ארמון בלנהיים
שלט האצולה של דוכס מרלבורו
שלט האצולה של דוכס מרלבורו
מדינה הממלכה המאוחדת
מייסד ג'ון צ'רצ'יל, הדוכס הראשון ממרלבורו
ראש הבית הנוכחי ג'יימס ספנסר-צ'רצ'יל, הדוכס השנים-עשר ממרלבורו
תקופת השושלת 1702–הווה (כ־322 שנים)
ג'ון צ'רצ'יל, הדוכס הראשון ממרלבורו

דוכס מרלבורואנגלית: Duke of Marlborough), הנקרא על שם העיר מרלבורו, הוא תואר אצולה אנגלי העובר בירושה. המחזיק הראשון בתואר היה ג'ון צ'רצ'יל, הדוכס הראשון ממרלבורו (16501722), הגנרל האנגלי הנודע. דוכס מרלבורו הוא תואר הדוכס העשירי בחשיבותו כיום, ולפיכך שמור למחזיק בתואר מקום מכובד בטקסים רשמיים לפי סדר הקדימות באנגליה ובוויילס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התואר נוצר ב-1702 על ידי המלכה אן; ג'ון צ'רצ'יל, שאשתו שרה הייתה ממקורביה של המלכה, החזיק קודם לכן בתואר לורד צ'רצ'יל מאיימות' באצולה הסקוטית (1682), שהתבטל עם מותו, ובתואר רוזן מרלבורו (1689) לפי החלטה של המלך ויליאם השלישי. אן העניקה לצ'רצ'יל כבוד נוסף, כיוון שב-13 באוגוסט 1704 הוביל את צבאות הברית במלחמת הירושה הספרדית לניצחונות מרשימים מול הצרפתים בקרב בלנהיים, שנערך על גדות הדנובה. היא העניקה לו אחוזה מלכותית בוודסטוק, ומימנה עבורו את הבית שהיה עתיד להיקרא ארמון בלנהיים. בניית הארמון החלה ב-1705 והסתיימה ב-1722, שהייתה גם שנת מותו של צ'רצ'יל. הארמון משמש מאז כמקום מושבם של דוכסי מרלבורו.

הדוכס הראשון זכה גם לתארים אחדים מטעם האימפריה הרומית הקדושה: הקיסר יוזף הראשון העניק לו את תואר נסיך האימפריה הרומית הקדושה ב-1704, וב-1705 את תואר הנסיך האימפריאלי של מינדלהיים. אולם, הדוכס הראשון ויתר על מינדלהיים ב-1714 בעקבות השלכות הסכם אוטרכט, בו נקבע כי העיר תחזור לשליטת בוואריה. תאריו האימפריאליים לא עברו לבנותיו (האימפריה נהגה לפי החוק הסאלי שמנע ירושת תארים על ידי נשים), כך שהם התבטלו לאחר מותו ב-1722.

הדוכס ממרלבורו מחזיק גם בתארים משניים אחדים: המרקיז מבלנדפורד (נוצר ב-1702), רוזן סנדרלנד (1643), רוזן מרלבורו (1689), ברון ספנסר מוורמלייטון (1603), ברון צ'רצ'יל מאיימות' (1682) וברון צ'רצ'יל מסנדרידג' (1685), כשכולם מהווים חלק ממערכת האצולה האנגלית. תואר המרקיז מבלנדפורד משמש את בנו הבכור ויורש העצר של הדוכס. בנו הבכור של המרקיז מבלנדפורד רשאי לשאת את התואר הרוזן מסנדרלנד.

הדוכסים שבאו לאחר ג'ון צ'רצ'יל הם צאצאים שלו, אך לא דרך בניו. כיוון שלדוכס הראשון לא היו בנים חיים בתאריך מותו, העביר הפרלמנט הבריטי חוק מיוחד שלפיו בתו הגדולה ביותר, הנרייטה, תירש את התואר בזכות עצמה. בתו הצעירה יותר, ליידי אן צ'רצ'יל, נישאה לרוזן השלישי מסנדרלנד, ומהנישואים הללו נולדו כל דוכסי מרלבורו. כתוצאה מכך נשאו הדוכסים את שם המשפחה ספנסר. אולם, ג'ורג' ספנסר, הדוכס החמישי ממרלבורו, קיבל היתר מלכותי להוסיף לו את שם משפחתם ושלטי האבירים של הדוכס הראשון, ובכך הפך לג'ורג' ספנסר-צ'רצ'יל. שם משפחה כפול זה משמש את המשפחה עד היום, אם כי חלק מחברי המשפחה המפורסמים העדיפו להיקרא בשם צ'רצ'יל בלבד.

דוכסות מרלבורו הוא תואר הדוכסות היחיד בממלכה המאוחדת שיכול לעבור בירושה לבנות. אולם, תואר הדוכסות לא עובר בירושה לפי העדפת הבן הבכור כפי שנהוג בתוארי דוכסות אחרים היכולים לעבור בירושה לבנות, ולמעשה הוא מועבר במעין חוק סאלי למחצה. סדר הירושה לתואר הוא כדלהלן:

  • היורש הזכר שנולד באופן חוקי לדוכס הראשון;
  • בתו הבכורה של הדוכס הראשון שנולדה לו באופן חוקי;
  • בתו השנייה ואלו שאחריה, לפי גיל, והיורשים הזכרים שלהן שנולדו באופן חוקי;
  • הבת הבכורה של בתו הבכורה ויורשיה הזכרים שנולדו באופן חוקי;
  • כל הבנות האחרות של בנותיו והיורשים הזכרים שלהן;
  • וצאצאים אחרים בעתיד כך שתואר הדוכס ממרלבורו לעולם לא ייכחד.

אולם, אין זה סביר שתואר הדוכסות יעבור בירושה דרך קו נשי פעם נוספת, כיוון שכל יורשיה הזכרים של אן ספנסר, הרוזנת מסנדרלנד - כולל קו הירושה של רוזני ספנסר ומשפחת ספנסר-צ'רצ'יל - יהיו מתים. בהנחה שמקרה זה אכן יתרחש יעברו תוארי צ'רצ'יל לרוזן ג'רזי, היורש הזכר של אן וילייר, רוזנת ג'רזי, שהייתה הבת של אליזבת אגרטון, הדוכסית מברידג'ווטר, בתו הצעירה של הדוכס הראשון.

משמעות המוטו הדוכסי Fiel pero desdichado (נאמן אך חסר מזל) קשורה ככל הנראה לכך שהדוכס הראשון איבד את ביתו ואדמותיו כתוצאה מנאמנותו למלך. באורח יוצא דופן המוטו הוא בספרדית ולא בלטינית, ככל הנראה כיוון שהדוכס הראשון זכה לכבוד לאחר הניצחון הגדול בקרב בלנהיים, שסייע לטענה (שלא התממשה) האוסטרית במלחמת הירושה הספרדית.

רשימת המחזיקים בתואר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית דוכסות מרלבורו ארמון בלנהיים.

היורש של הדוכס הנוכחי הוא ג'ורג' ג'ון גודולפין ספנסר-צ'רצ'יל, המרקיז מבלנדפורד (נולד ב-1992).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דוכס מרלבורו בוויקישיתוף


דוכסי מרלבורו
ג'ון צ'רצ'יל הנרייטה גודולפין צ'ארלס ספנסר ג'ורג' ספנסר ג'ורג' ספנסר-צ'רצ'יל ג'ורג' ספנסר-צ'רצ'יל
17021722 17221733 17331758 17581817 18171840 18401857
ג'ון וינסטון ספנסר-צ'רצ'יל ג'ורג' צ'ארלס ספנסר-צ'רצ'יל צ'ארלס ריצ'רד ספנסר-צ'רצ'יל ג'ון אלברט ויליאם ספנסר-צ'רצ'יל ג'ון ג'ורג' ואנדרבילט הנרי ספנסר-צ'רצ'יל צ'ארלס ג'יימס ספנסר-צ'רצ'יל
18571883 18831892 18921934 19341972 19722014 מאז 2014