דלפיניום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןדלפיניום
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטיים
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: נוריתאים
משפחה: נוריתיים
סוג: דלפיניום
שם מדעי
Delphinium
ליניאוס, 1753

דורבנית או דלפיניום (שם מדעי: Delphinium) היא סוג פרח ממשפחת הנוריתיים. הפרח מורכב מפרחים רבים, שצומחים על גבעול אחד.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחי דלפיניום הם פרחים בעלי מראה פשוט, הם מורכבים משורה אחת של עלי כותרת וממרכז של אבקנים. הפרחים עצמם גדולים וצבעוניים במטרה אליהם למשוך חרקים. דלפיניום ג'יאנט הגדל בחממה, צומח כל השנה ועשוי לצמוח עד לגובה של 2 מטרים בעונות חורף קרות (בקיץ לעומת זאת גודלו יהיה כ-70 סנטימטרים בלבד). את פרחי הדלפיניום רצוי לקטוף כאשר הפרחים התחתונים נפתחו, בעוד העליונים טרם נפתחו, כך מקבלים פרח מרהיב בצורתו המרשימה והאופיינית. מעצבי אירועים רבים משתמשים בפרחי דלפיניום כקישוט לאירועים, או כפרחים עיקריים בזרי פרחים ובסידורי פרחים.

קיימים שני סוגים עיקריים של פרחי דלפיניום בארץ, האחד דלפיניום שדה – אשר גדל בשדות הארץ (ומכאן שמו), ודלפיניום ג'יאנט - גדל בחממות ונחשב יוקרתי יותר. את שני המינים מספקים בחנויות הפרחים לתקופה קצרה של כמה חודשים בלבד. צבעיהם של פרחי הדלפיניום משתנים בהתאם לסוגם. דלפיניום שדה צומח במגוון צבעים הכוללים גוונים של כחול, סגול, לבן וורוד. דלפיניום ג'יאנט מצד שני, פורח בצבעים של לילך, לבן, סגול ותכלת. נוסף על שני סוגים אלה, ישנו גם דלפיניום מזן בלה דונה, שמגיע בצבעי כחול ולבן בלבד.

דלפיניום בפולקלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מומחים מאמינים כי לכל פרח יש את החודש שלו, או יותר נכון, לכל חודש יש את הפרחים המאפיינים אותו. לפי אמונה זו, הפרח שנולד בחודש יולי, שהוא החודש השביעי למניין החודשים הלועזי, הוא דלפיניום אשר מסמל רגישות ולב פתוח.

גידול הדלפיניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרח מתאים לשתילה באביב, במקום שבו הוא יכול להיחשף לכמה שיותר שעות אור. בנוסף יש להשקות את הצמח בכמות גדולה של מים, במיוחד בקיץ. דישון הצמח עוזר בגדילה וביצירת פרחים גדולים והצמח מתאים לגידול הידרופוני. יש לשמור על גידול רטוב לכל אורך חיי הדלפיניום ולוודא כי הקרקע רטובה באופן תמידי. במהלך העונה, כל צמח צורך עד 65 ליטר מים. רצוי לא להרטיב את העלווה כדי לא לצרוב את העלים.

מחלות של הדלפיניום הרב שנתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

זן הדליפיום יכול לחלות או להיות נתון להתקפות מזיקים[1]. הבעיות העיקריות בטיפוח וטיפולם:1. טחב אבקתי. זהו זיהום פטרייתי המכסה את העלים עם ציפוי לבן. בעת התרחשות יש צורך להשקות בוש עם הבסיס או הרכב "טופז". 2. שחור מאתר. מופיע בחלק התחתון של הגבעולים, בשלב מוקדם יש צורך לרסס את הצמח עם טטרציקלין (1 כמוסה לכל 1 ליטר מים). 3.ring spot. מכסה את העלים עם סימונים צהובים. זהו וירוס שלא ניתן להיפטר ממנו - יש להסיר את השיחים המושפעים. 4. כנימות. למניעה, יש צורך לרסס עם אקטליקום. 5. שבלולים. טיפול באמצעות סיד, אשר ממוקם במיכלים בין השיחים. 6. זבוב הדלפניום . מטיל את ביציו בתוך הפרחים. טיפול נגד הוא על ידי חרקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דלפיניום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Stephen N. Wegulo, Diseases of Delphinium, Cham: Springer International Publishing, 2018, Handbook of Plant Disease Management, עמ' 503–531, ISBN 978-3-319-39670-5. (באנגלית)