דלפיניום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןדלפיניום
Delphinium officinale - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-052.jpg
מיון מדעי
על־ממלכה: איקריוטיים
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: נוריתאים
משפחה: נוריתיים
סוג: דלפיניום
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Delphinium
ליניאוס, 1753

דורבנית או דלפיניום (שם מדעי: Delphinium) היא סוג פרח ממשפחת הנוריתיים. הפרח מורכב מפרחים רבים, שצומחים על גבעול אחד.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחי דלפיניום הם פרחים בעלי מראה פשוט, הם מורכבים משורה אחת של עלי כותרת וממרכז של אבקנים. הפרחים עצמם גדולים וצבעוניים במטרה למשוך חרקים אליהם. דלפיניום ג'יאנט הגדל בחממה, צומח כל השנה ולפעמים הוא יכול להגיע עד לגובה של 2 מטרים (בעונות חורף קרות, בקיץ לעומת זאת גודלו יהיה כ-70 סנטימטרים בלבד). את פרחי הדלפיניום קוטפים אך ורק כאשר הפרחים התחתונים כבר נפתחו, אך הפרחים העליונים טרם נפתחו, כך מקבלים פרח מרהיב בצורה המרשימה שמאופיינת אצלו. ישנם מעצבי אירועים רבים אשר משתמשים בפרחי דלפיניום באהדה רבה כקישוט לאירועים, או כפרחים עיקריים בזרי פרחים ובסידורי פרחים. הפרח נקרא בשם דולפיניום מפני שהצורה שלו מזכירה את צורתם של הדולפינים.

קיימים שני סוגים עיקריים של פרחי דלפיניום בארץ, האחד דלפיניום שדה – אשר גדל בשדות הארץ (ומכאן שמו), ודלפיניום ג'יאנט - גדל בחממות ונחשב יוקרתי יותר. את שני המינים, מספקים בחנויות הפרחים לתקופה קצרה של כמה חודשים בלבד. צבעיהם של פרחי הדלפיניום משתנים בהתאם לסוגם. דלפיניום שדה צומח במגוון צבעים הכוללים גוונים של כחול, סגול, לבן וורוד. דלפיניום ג'יאנט מצד שני, פורח בצבעים של לילך, לבן, סגול ותכלת. נוסף על שני סוגים אלה, ישנו גם דלפיניום מזן בלה דונה, שמגיע בצבעי כחול ולבן בלבד.

דלפיניום בפולקלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מומחים מאמינים כי לכל פרח יש את החודש שלו, או יותר נכון, לכל חודש יש את הפרחים המאפיינים אותו. לפי אמונה זו, הפרח שנולד בחודש יולי, שהוא החודש השביעי למניין החודשים הלועזי, הוא דלפיניום אשר מסמל רגישות ולב פתוח.

גידול הדלפיניום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרח מתאים לשתילה באביב, במקום שבו הוא יכול להיחשף לכמה שיותר שעות אור. בנוסף יש להשקות את הצמח בכמות גדולה, במיוחד בקיץ. דישון הצמח עוזר בגדילה וביצירת פרחים גדולים כך שהצמח מתאים לגידול הידרופוני. יש לשמור על גידול רטוב לכל אורך חיי הדלפיניום במשך שנים רבות. במהלך העונה, כל צמח צורך עד 65 ליטר מים. זה חייב להיות מובטח כי הקרקע מתחתיה הוא תמיד רטוב. לכן, מתחת לשיחים שפכו כמה דליי מים מדי שבוע. אם הקרקע מתייבשת, הוא השתחרר לעומק של ס"מ 4–5. דלפיניום קצר, חייב להיות רטוב במיוחד בזהירות מתחת לשורש. מים לא צריכים ליפול על העלווה, אחרת עלולה לצרוב.

מחלות של הדלפיניום הרב שנתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגן הדליפיום הוא אחד לטווח ארוך, אשר הגידול מתבצע עם הפרות של הטכנולוגיה החקלאית, יכול להיות חולה או נתון להתקפות מזיקים. הבעיות העיקריות בטיפוח: 1. טחב אבקתי. זהו זיהום פטרייתי המכסה את העלים עם ציפוי לבן. בעת התרחשות יש צורך להשקות בוש עם הבסיס או הרכב "טופז". 2. שחור מאתר. מופיע בחלק התחתון של הגבעולים, בשלב מוקדם יש צורך לרסס את הצמח עם טטרציקלין (1 כמוסה לכל 1 ליטר מים). 3. טבעת נקודה. הוא מכסה את העלים עם סימונים צהובים. זהו וירוס שלא ניתן להיפטר ממנו - יש להסיר את השיחים המושפעים. 4. כנימות. למניעת הצמח מרוסס "פחמימות" או "Actellikom". 5. שבלולים. הם מפחדים מהריח של סיד, אשר ממוקם במיכלים בין השיחים. 6. דלפניום לעוף. היא מטילה ביצים בתוך inflorescences, נלחם איתה חרקים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דלפיניום בוויקישיתוף