דקדקגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דקדקגו
The Tor Hidden Service page from DuckDuckGo in German.
The Tor Hidden Service page from DuckDuckGo in German.
סוג מנוע חיפוש
סלוגן מנוע החיפוש שלא עוקב אחריך
תקופת הפעילות 25 בספטמבר 2008 – הווה (15 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים גבריאל ויינברג
בעלות חברת DuckDuckGo, בע"מ.
שירותים עיקריים חיפוש ממצאים באתרי אינטרנט
הרשמה ללא (אבל ניתן ליצור קוד לצורך סנכרון הגדרות)
שפות תכנות Perl, JavaScript, C עריכת הנתון בוויקינתונים
duckduckgo.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דקדקגואנגלית: DuckDuckGo או בראשי תיבות: DDG) הוא מנוע חיפוש שמדגיש את הגנת פרטיות המשתמש[1] ונמנע מיצירת "בועת פילטר" (באנגלית: Filter bubble) שמנחשת את אופי החיפושים הרלוונטיים למשתמש[2]. דקדקגו נבדל ממנועי חיפוש אחרים בכך שהוא לא מתחקה אחר תוצאות המשתמשים, כמו גם, מאחזר את אותן תוצאות לכל המשתמשים שחיפשו מושג זהה ואינו נותן תוקף לשיקולים זרים בתוצאות החיפוש. יתרה מכך, דקדקגו מעדיף לאחזר מידע ממעט מקורות מידע איכותיים מאשר מהרבה מקורות מידע שאינם איכותיים[3]. תוצאות החיפוש של דקדקגו הן קומפילציה של "בערך 50" מקורות מידע (duck.co). בין היתר, הוא מאחזר מידע מאתרי "מיקור המונים" (באנגלית: crowdsourcing) כמו ויקיפדיה, ממנועי חיפוש אחרים כמו: Yandex, Yahoo!, Bing ו-Yummly[4] ומזחלן הרשת שלו עצמו, דקדקבוט (באנגלית: DuckDuckBot)[5].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דקדקגו הוקמה בשנת 2008 על ידי היזם גבריאל ויינברג[6]. מטה החברה נמצא בפאולי (באנגלית: Paoli), פנסילבניה, אשר בפילדלפיה, ארצות הברית. שם החברה – מקורו – בשמו של משחק הילדים[7] Duck, duck, goose. בעבר, דקדקגו מומנה על ידי ויינברג עצמו וכעת היא ממומנת על ידי פרסומות ושותפויות עם מספר חברות[8].

בספטמבר 2011, דקדקגו העסיקה את העובד הראשון שלה (MIXERGY). כעבור חודש, ה-Union Square Ventures השקיעה בדקדקגו[9]. באפריל 2011, האתר אלכסה דיווח על גידול של 51% בשיעור המשתמשים במנוע החיפוש במהלך תקופה בת 3 חודשים. באותו זמן, ויינברג טען שהכנסותיו עומדות על 115,000 דולר ב-2011, בעוד שבחברה מועסקים 3 עובדים בלבד. נתוני תעבורת הרשת של מנוע החיפוש דקדקגו עצמו, הראו שבאוגוסט 2012 נרשמו 1,393,644 ביקורים באתר ליום; לעומת ממוצע של 39,406 ביקורים ליום באפריל 2010 (duckduckgo.com). עד מאי 2012, דקדקגו משך 1,500,000 משתמשים מדי יום[10].

בסוף שנת 2012 ה"וושינגטון פוסט" תיאר את תופעת הדקדקגו במילים:

המטרות הלא-שאפתניות של ויינברג הופכות אותו למתחרה מסוכן לשחקנים אחרים במרחב האינטרנט. דקדקגו יכול לעשות כמעט כל מה שגוגל או בינג לא יכולות לעשות מחשש לחבל במודל העסקי שלהן; ואם הגולשים יגיעו למסקנה שהם אוהבים את דקדקגו יותר, ויינברג יוכל "להביס" את השחקנים הגדולים, מבלי מאמץ אמיתי.

מייקל רוזנוולד (לעשות דקינג לגוגל במנועי חיפוש)

בעקבות עדכון מדיניות הפרטיות של חברת "גוגל" ב-1 במרץ 2012, שכלל איחוד מידע של משתמשים מהשירותים שונים שהיא מספקת[11], הוא החל לקבל המלצות בעיתונות, והפופולריות של "דקדקגו" גדלה[12]. בתגובה רכשה גוגל את הדומיין Duck.com והפנתה אותו ל-google.com. בשנת 2018, לאחר תלונות מתמשכות, הסכימה גוגל להעביר את הדומיין ל"דקדקגו"[13].

ביוני 2013 קיבלה "דקדקגו" דחיפה נוספת[14], בעקבות חשיפת תוכנית הביון פריזמה שמפעילה הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) של ארצות הברית מאז 2007[15].

ביולי 2019 דיווח מייסד החברה גבריאל ויינברג כי היא גייסה מאז הקמתה רק 13 מיליון דולר, אך היא רווחית ומעסיקה 55 עובדים בלבד[16].

בשנת 2021, החל קהל המאמינים של תאוריית הקשר QAnon לפנות ל"דקדקגו" כחלופה מומלצת "גוגל". בטענה ש"גוגל" מצנזרת תוצאות חיפוש[17]. אך בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה הודיע מנוע החיפוש כי אתרים המזוהים עם התקשורת הממלכתית הרוסית ידורגו נמוך יותר בתוצאות החיפוש שלו, וספג ביקורת מחוגי הימין הקיצוני בארצות הברית[18].

מאפייני מנוע החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

דקדקגו בנוי בעיקרו על חיפוש API ממספר ספקים ולכן הוא אופיין כמנוע חיפוש "היברידי"[19]. עם זאת, דקדקגו מפיק עמודי תוכן משל עצמו. חלק מקוד המקור של מנוע החיפוש הוא תוכנה חופשית הממוקמת בשירות האחסון של GitHub תחת רישיון crunchbase.com) Apache 2.0). מנוע החיפוש כתוב בשפת Perl ומורץ על ידי nginx, FreeBSD ו-Linux (אתר קהילת המשתמשים של DuckDuckGo)[20].

כמנוע חיפוש שחרת על דגלו את פרטיות המשתמש, דקדקגו אינו מאחסן כתובות IP, אינו הופך מידע על המשתמש לאלוגריתמים ומשתמש ב"עוגיות" רק כשיש צורך. פועל יוצא הוא שמנוע החיפוש אינו אוסף ואינו משתף את המידע הפרטי על המשתמש. דקדקגו אמנם משתמש באלוגריתמים בנוגע למונחי החיפוש שנעשה בהם שימוש, ושומר את כל שאילתות החיפוש של המשתמש, אך לא בצורה שמאפשרת לזהות את מבצע השאילתה[21]. כלומר, אם המשתמש ביקר באתר מסחרי, דקדקגו לא יראה מודעות פרסום הקשורות לחיפושים הקודמים שלו[22]. בהתאם לכך, מודעות הפרסום המוצגות במנוע החיפוש מבוססות על שאילתות החיפוש בלבד[23]. דקדקגו לא עוקב אחר המשתמש בין אם הוא במצב של גלישה פרטית ובין אם לאו (duckduckgo.com). איכות תוצאות החיפוש השתפרה על ידי מחיקת תוצאות של חברות שהן "טחנות תוכן" (באנגלית: Content farm או Content mill)[24].

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפורמט הפשטני והפרקטי של דקדקגו השתנה מיום הקמתו[25] וב-21 במאי 2014, הושקה גרסה מחודשת שלו שהתמקדה בתשובות חכמות והציגה מראה מתוחכם יותר. הגרסה החדשה כללה שיפורים רבים חדשים כמו תמונות, חיפוש מקומי, הצעות חיפוש אוטומטיות, מזג אוויר, מתכונים ועוד[26].

דקדקגו מציג תוצאות מידיות, המופיעות בחלק העליון של דף החיפוש[27]. אלה מכונות גם zeroclickinfo, שכן כוונתן לספק למשתמש את מה שהוא חיפש בדף התוצאות עצמו, כך שהוא לא יצטרך להקליק על התוצאות[28]. פלטפורמת ה"תשובות המידיות", נקראת דקדקהאק (באנגלית: DuckDuckHack). המשתמש יכול לפתח את התשובה המידית שקיבל ולהמשיך לנתב את החיפוש באופן אינטראקטיבי על ידי שינוי המבנה של מנוע החיפוש[22]. בפברואר 2017 היו 1190 תשובות מידיות פעילות (אתר קהילת המשתמשים של DuckDuckGo).

בדקדקגו המשתמש יכול להתאים את מנוע החיפוש לפי צרכיו האישיים, בשל היותו בנוי על קוד פתוח[22]. אפשר לשנות את מראה מנוע החיפוש על ידי בחירה באחת מתוך 6 ערכות נושא אפשריות וכן לשנות את סגנון הכתב, רוחב הדף וכו'[29]. כמו כן, למשתמש ישנה האפשרות להסתיר את הפרסומות במנוע החיפוש[8]. דקדקגו גם מציע אפשרות להתאים את החיפוש לפי אזור מסוים ולשמור את הגדרות החיפוש בענן באמצעות סיסמה ולטעון את אותן ההגדרות בכל מחשב בעזרת שימוש באותה סיסמה. מעבר לכך, תוצאות החיפוש מסווגות לפי קטגוריות וכך נחסך זמן רב עבור המשתמש. אין עימוד של תוצאות החיפוש ואפשר לראות את כולן על ידי גלילה למעלה ולמטה של הדף. זהו יתרון משמעותי לאור ממצאיו של מחקר שהראה כי רק 5% מהמשתמשים בעולם, מבקרים בעמודים שמעבר לעמוד מס' 4 בדפי התוצאות[22]. דקדקגו מציע גם קיצורי מקלדת. למשל, בעזרת מקשי j ו-k אפשר לדלג בין התוצאות[29]. באוגוסט 2010, דקדקגו הוסיף למנוע החיפוש שלו אפשרות לחיפוש אנונימי דרך רשת השירותים הנסתרים של Tor

אחד הפיצ'רים העיקריים של דקדקגו הוא פקודות "!Bang", שנותנות למשתמש את היכולת לחפש בקלות ובנוחות באתרים ספציפיים – בעזרת שימוש במנוע החיפוש של האתר עצמו, באם הוא קיים וזמין[30]. לדוגמה, שאילתת החיפוש המשלבת את מילת המפתח !a, תאחזר באופן מידי תוצאות מאתר Amazon. המשתמש יכול ליצור מילת מפתח משלו לחיפוש מסוים ואפשר לכותבן לפני או אחרי נושא החיפוש. לדקדקגו – פיצ'ר המציג את הפרופיל של חברים ברשת חברתית מסוימת בעזרת הקלדת שם המדיה בתוך גרשיים כאשר לפניה סימן @ (לדוגמה: '‎@VivekSonchhatra')[22].

קבילות מנוע החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לזכותו של דקדקגו נרשמו מספר הישגים בעצם הוספתו כמנוע חיפוש מובנה בדפדפנים וסביבות הפעלה ספורים - לעיתים, על חשבון מנועי חיפוש ותיקים יותר ופופולריים: בסוף 2010, Trisquel, Linux Mint ו-Midori, הגדירו את דקדקגו כברירת המחדל של מנוע החיפוש שלהם[31]. באוגוסט 2013, GNOME שינתה את מנוע ברירת המחדל שלה מגוגל לדקדקגו[32][33] ובמרץ 2014, Pale Moon כלל את דקדקגו כמנוע חיפוש מובנה והציג אותו בדף הבית שלו[34]. בנובמבר 2014, Mozilla הוסיף את דקדקגו כאפשרות חיפוש בדפדפן FireFox 33.1[35]. ההישג המשמעותי ביותר היה אולי כשב-2014 אפל הודיעה כי דקדקגו ייכלל כאפשרות חיפוש בשתי מערכות ההפעלה: IOS8 וגם OS X Yosemite[36].

ביקורת נגד מנוע החיפוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2013, דקדקגו דיווח על עליה משמעותית בתעבורת הרשת שלו; על פי חשבון הטוויטר של האתר, ביום שני ה-14 ביוני 2013, נעשו בו 3 מיליון חיפושים ישירים ליום. יש המייחסים נתונים אלה למודעות הגואה לפיקוח הממשלתי האמריקני על החיפושים באינטרנט[7]. על אף הגידול בהיקף השימוש במנוע החיפוש יש הטוענים כי "הוא לא גדל מספיק כדי לשקף שינוי מוחשי מצד ציבור המחפשים" וכן כי "לאף אחד לא אכפת מחיפוש 'פרטי'"[37]. מנגד, יש הטוענים כי תפיסה זו מוטעית דווקא בגלל העלייה בתעבורת הרשת של דקדקגו וכן בהתחשב בכך שהיה מחסור במודעות נרחבת לקיומו[38].

נתוני תעבורת רשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 במרץ 2015, לראשונה בהיסטוריה של מנוע החיפוש, דקדקגו אחזר יותר מ-9 מיליון חיפושים. באותו חודש, מנוע החיפוש גם אחזר למעלה מ-250 מיליון תוצאות שהיה לשיא נוסף שרשמה החברה (duckduck.com). בספטמבר 2016, מנוע החיפוש צבר 4 מיליון כניסות ליום[39].

נכון לפברואר 2021, מנוע החיפוש מקבל בממוצע כ-100 מיליון שאילתות מדי יום[40].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דקדקגו בוויקישיתוף

תנאי מדיניות הפרטיות של דקדקגו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ .Shandrow Lachance, K, 6 Things You Should Know About 'Anti-Google' Search Engine DuckDuckgo, ‏February 27, 2014
 2. ^ Wauters, R, DuckDuckGo To Google. Bing Users: Escape Them Filter Bubbles!, ‏January 20, 2011
 3. ^ Sentence, R., Going over to the duck side: a week using DuckDuckGo, ‏March 1, 2016
 4. ^ Reader, R., DuckDuckGo & Yummly team up so you can search food porn in private, ‏June 11, 2014
 5. ^ Titlow, J.,P., Inside DuckDuckGo, Google's Tiniest, Fiercest Competitor, ‏February 20, 2014
 6. ^ Rosenwald, M., Ducking Google in search engines, ‏November 9, 2012
 7. ^ 1 2 Arthur, C., NSA scandal delivers record numbers of interest users to DuckDuckGo, ‏July 10, 2013
 8. ^ 1 2 Chou, J., DuckDuckGo Startup Profile, ‏January 29, 2015 (ארכיון)
 9. ^ Burnham, B., Duck Duck Go., ‏October 13, 2011
 10. ^ Farivar, C., Private: some search engines make money by not tracking users., ‏May 17, 2012
 11. ^ עודד ירון, גוגל משנה לכם את הגדרות הפרטיות? כך תסתתרו מפניה, באתר הארץ, 28 בפברואר 2012
 12. ^ עודד ירון, duckduckgo: הברווז שמעז לגעגע על גוגל, באתר הארץ, 2 באפריל 2012
  אתר למנויים בלבד הגרדיאן והארץ, כך תיעלמו מהרשת בכמה צעדים (לא) פשוטים, באתר הארץ, 09 באפריל 2013
 13. ^ אתר למנויים בלבד עודד ירון, תם הקרב על הברווז: גוגל ויתרה על Duck.com לטובת המתחרה, באתר הארץ, 13 בדצמבר 2018
 14. ^ אתר למנויים בלבד אבישי בסה, GeekTime, המרוויח מפרשת PRISM: מנוע החיפוש האנונימי DuckDuckGo, באתר TheMarker‏, 19 ביוני 2013
 15. ^ אתר למנויים בלבד רויטרס, פייסבוק ומיקרוסופט פירסמו את בקשות הממשל האמריקאי למידע, באתר TheMarker‏, 15 ביוני 2013
 16. ^ אתר למנויים בלבד ניו יורק טיימס, המתחרה הקטנה של גוגל מוכיחה: אפשר להיות רווחיים - בלי לפגוע בפרטיות, באתר TheMarker‏, 29 ביולי 2019
 17. ^ סטיוארט א. תומפסון, ניו יורק טיימס, לחסידי QAnon וחובבי הקונספירציות נמאס מגוגל. הם פונים ל-DuckDuckGo, באתר הארץ, 28 בפברואר 2022
 18. ^ אתר למנויים בלבד ניו יורק טיימס, למה הימין הקיצוני בארה"ב יוצא נגד מנוע החיפוש האהוב עליו?, באתר TheMarker‏, 14 במרץ 2022
 19. ^ Kimerling, D., Elevator Pitch Friday: Duck Duck Go, The Hybrid Search Engine, ‏December 12, 2008
 20. ^ duckduckgo/duckduckgo, GitHub (באנגלית)
 21. ^ מדיניות הפרטיות, באתר DuckDuckGo
 22. ^ 1 2 3 4 5 Parsania, V. S., Kalyani, F. & Kamani, K., A Comparative Analysis: DuckDuckGo Vs. Google Search Engine, Global Research and Development Journal for Engineering, 1 2, 2016
 23. ^ Wood, M., Sweeping Away a Search History, ‏April 2, 2014
 24. ^ Mims, C., The Search Engine Backlash Against 'Content Mills', ‏July 20, 2010
 25. ^ McCracken, H., Duck Duck Go, the In-N-Out Burger of Search Engines, ‏June 16, 2011
 26. ^ DuckDuckGo Blog : DuckDuckGo Reimagined & Redesigned, DuckDuckGo Community Platform (באנגלית) (ארכיון)
 27. ^ Perez, S., Privacy-Focused Search Engine DuckDuckGo Gets A New Look, Smarter Search With "Instant Answers", ‏May 20, 2014
 28. ^ Basu, S., 10 Useful DuckDuckGo Instant Answers That Save You Time & A Few Clicks, ‏May 21, 2014
 29. ^ 1 2 R, E., 10 Interesting features in DuckDuckGo search engine, ‏May 9, 2015
 30. ^ Swanner, N., Why I Switched from Google to DuckDuckGo; it's all about the bangs, ‏July 3, 2015
 31. ^ DuckDuckGo in Web Browser | Trisquel GNU/Linux - Run free!, trisquel.info (באנגלית)
 32. ^ Claudio Saavedra's ChangeLog - August 2013, people.gnome.org (באנגלית)
 33. ^ GNOME 3.10 Released, mail.gnome.org
 34. ^ Moonchild, Pale Moon - Release Notes for Archived Versions, www.palemoon.org (באנגלית)
 35. ^ Firefox — Notes (33.1), Mozilla (באנגלית)
 36. ^ Schwartz, B., Big Win For DuckDuckGo: Apple Adding To Safari As Private Search Option, ‏June 2, 2014
 37. ^ Sullivan, D., Duck Duck Go's Post-PRISM Growth Actually Proves No One Cares About "Private" Search, ‏June 22, 2013
 38. ^ Garling, C., Huge traffic spike hits 'private' search engines after NSA leaks, ‏June 24, 2013
 39. ^ Gross, G., People flock to anonymizing services after NSA snooping reports, ‏October 10, 2013
 40. ^ DuckDuckGo Traffic, DuckDuckGo