האח הגדול (תוכנית טלוויזיה ברזילאית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

האח הגדול ברזיל (Big Brother Brasil, או בקיצור: BBB) היא הגרסה הברזילאית של תוכנית המציאות האח הגדול המבוססת על התוכנית ההולנדית בעלת אותו שם אשר נוצרה בשנת 1999 על ידי ג'ון דה מול. היא השלישית עם יותר עונות מהסדרה המקורית (רק אחרי הגרסאות האמריקאיות והספרדיות) והיא היחידה עם 15 שנים של שידור על בסיס שנתי ללא הפסקות באותם ערוצים ועל ידי אותו מנחה.

התוכנית מבוססת על קבוצה של זרים, המכונים "הדיירים", אשר גרים יחד עשרים וארבע שעות ביממה ב"בית האח הגדול", מבודדים מן העולם החיצון (בעיקר מכלי התקשורת ההמוניים, כגון עיתונים, טלפונים, טלוויזיה ואינטרנט) בזמן כל צעד שלהם מתועד על ידי מצלמות מסביב לשעון, ללא פרטיות במשך שלושה חודשים.

הדיירים מתחרים על ההזדמנות לזכות בפרס הגדול, על ידי הימנעות מההדחות, המתקיימות בכל שבוע, עד שהדייר האחרון שנשאר בסוף העונה זוכה בפרס הגדול. את התוכנית מגיש העיתונאי פדרו ביאל.

באתר Globo ובערוץ שלם וצפה של Globo מציעים כיסוי מסביב לשעון לתוכנית. עונות 5 ו-7 היו הפופולריות ביותר. סברינה סאטו (עונה 3) הייתה אחת המגישות של Panico na TV וכעת היא מגישה של תוכנית טלוויזיה משלה, ג'וליאנה אלבס (עונה 3), גראזי מסאפרה (עונה 5) ומוניק נונס (עונה 16) הן שחקניות אופרת סבון ב-Globo ואיריס סטפנלי (עונה 7) היא כתבת ב-TV FAMA. חמשתן נחשבות למתמודדות המוצלחות ביותר של התוכנית, אם כי אף אחד מהם, מלבד מוניק, לא זכתה בתוכנית. למתמודדת מוצלחת אחרת, ג'ין וויליס, יש כבר קריירה פוליטית די מצליחה מאז שזכתה בעונה החמישית.

לעונה העשירית של האח הגדול ברזיל היה המספר הגדול ביותר בעולם של השתתפות, כאשר נרשמו מעל ל-154 מיליוני הצבעות.

הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית האח הגדול ברזיל ממוקם בתוך מרכז ההפקה של Globo במרכז ריו דה ז'ניירו. הבית נחשב על ידי רוב מומחי האח הגדול כגדול והמושקע ביותר מבין בתי האח הגדול בעולם. כמו כן, עקב גודלו, גם מספר המצלמות הפרוסות ברחבי הבית גדול ביחס לשאר בתי האח הגדול בעולם.

השטח החיצוני של הבית הוא כ-700 מטר מרובע, בעוד האזורים הפנימיים הם בהיקף 200 מטר מרובע. לבית יש 4 חדרי שינה (3 עבור המתחרים הרגילים ואחד עבור המנהיג), סלון, חדר אמבטיה אחד, גינה גדולה, מטבח אחד, חדר כושר, ג'קוזי, בריכה, חדר וידויים, ואזור סודי, שפעם היה חדר השינה הלבן (עונות 9 ו-10) ופעם אחרת היה חדר השינה המפתיע (עונה 11).

מחלוקת וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתירנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שברוב הבתים בעולם קיים טאבו בנוגע לאי-צילום באזורים מסוימים במטרה לשמור על הפרטיות, בבית הברזילאי קיימות מצלמות בחדרי האמבטיה ובמקלחות, והמתמודדים נדרשים להתקלח בעודם לבושים, או להיחשף בעודם עירומים.

שערוריות במשך העונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השלישית של האח הגדול ברזיל החלה ב-14 בינואר 2003, והייתה שנויה ביותר במחלוקת. אחת המתמודדות הייתה מיס ברזיל הנוכחית, ג'וזין אוליביירה. החוקים של תחרות מיס ברזיל אוסרים השתתפות של נשים נשואות אך ג'וזין הצהירה כי היא רווקה. כתוצאה מהחשיפה במהלך תוכנית הריאליטי, מספר מגזינים גילו שהיא הייתה נשואה אפילו לפני הזכייה בתחרות היופי. ברגע שהנישואין הוכחו, נלקח מג'וזין התואר שלה, ות'איסה תומזם הוכתרה כמיס ברזיל 2002. כמו כן, המתחרה דילסון ווקארז לא היה מודע לסטטוס של ג'וזין וניסה להתחיל מערכת יחסים רומנטית איתה במהלך התוכנית. בשל סירוביה, הוא הרגיש חסר מוטיבציה להשתתף ועזב את התוכנית מרצונו. המשתתף הארי גרוסמן החליף אותו ב-26 בפברואר, והפך למשתתף הראשון שנכנס לבית שלא ביומה הראשון של התוכנית.

במהלך האח הגדול ברזיל 8, המתמודדת ג'וליאנה התעלפה במהלך משימת סיבולת שבה המתחרים חויבו להישאר ללא תנועה בתוך תא זכוכית. עיתונים ואתרי אינטרנט האשימו את ההפקה בחוסר אנושיות. עם זאת, התוכנית לא הושפעה מהלחץ השלילי.

בעונה האח הגדול ברזיל 10, מרסלו דורדו, מתחרה חוזר שזכה בעונה הרביעית, הואשם בהומופוביה, אך העניין זכה להתעלמות והוא בסופו של דבר ניצח בפעם השנייה.

השערורייה הגדולה ביותר של התוכנית קרתה ב"אח הגדול ברזיל 12", כאשר המתמודד דניאל אחניז הואשם באונס של אחת המתמודדות, מוניק אמין. הוא גורש במהלך השבוע הראשון אך הכחיש את ההאשמות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האח הגדול בוויקישיתוף