האח הגדול (תוכנית טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האח הגדול
Big Brother International Logo.gif
הלוגו הבינלאומי של הסדרה
סוגה תוכנית מציאות

האח הגדולאנגלית: Big Brother) היא תוכנית מציאות.

בכל אחת מעונות השידור, קבוצה של אנשים שונים חיים ביחד ב"בית האח הגדול" למשך 3 חודשים בדרך כלל, מנותקים לגמרי מהעולם אך מצולמים כל הזמן על ידי עשרות מצלמות טלוויזיה. במהלך העונה מודחים משתתפים מהתוכנית ועקב כך יוצאים מהבית השמור. האחרון שנשאר ולא הודח זוכה בפרס כספי גדול.

ההפקה הראשונה של "האח הגדול" הייתה בהולנד. הרעיון להפקה זו פותח בידי חברת ההפקות אנדמול בבעלותו של ג'ון דה מול וב-1999 הפכה ללהיט פריים טיים ב-70 מדינות שונות. שם התוכנית מגיע מהרומן 1984 מאת ג'ורג' אורוול, ששם "האח הגדול" הוא ה"רואה כל" השולט של הדיסטופיה אוקיאניה.

העונה הארוכה ביותר בתולדות האח הגדול הייתה העונה החמישית של הגרסה הגרמנית, בה שהו המתמודדים כ-365 יום בין כותלי הבית.

אופן המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמעט כל מדינה בה משודרת התוכנית משנה במעט את החוקים ומתאימה אותם לתרבות המקומית אולם הקונספט הכללי נשאר דומה: "דיירי הבית" סגורים בבית מגורים אחד, כל פעילותיהם מוקלטות על ידי מצלמות ומיקרופונים כל הזמן, והם מנותקים לחלוטין מכל קשר עם העולם בחוץ.

ברוב הגרסאות, בפער קבוע, בדרך כלל פעם בשבוע (אף על פי שברוב העונות המוקדמות זה היה כל שבועיים), דיירי הבית מזומנים להצביע לאחד ממספר המועמדים להדחה שיודח מהבית. בכמה מקרים, שני משתתפים עלולים להיות מודחים בו-זמנית ("הדחה כפולה"), או לעתים נדירות, אף משתתף לא יודח באותו שבוע. בסוף המשחק, המשתתף האחרון שנשאר, מוכרז כמנצח של העונה וזוכה בפרס, בדרך כלל כולל סכום כסף גדול, מכונית, חופשה וגם (בכמה גרסאות; כגון בעונה השביעית של הגרסה הישראלית) – בית.

מבחינה חברתית ודמוגרפית, הפורמט הזה בוחן איך אנשים יגיבו למגורים בבית סגור עם אנשים שמחוץ למעגל החברתי שלהם.

גרסאות האח הגדול על פי מדינות:

██ גרסה מקומית לתוכנית

██ משתתפת ב"האח הגדול אפריקה"

██ משתתפת ב"האח הגדול אנגולה ומוזמביק"; כמו כן, משתתפת ב"האח הגדול אפריקה"

██ גרסה מקומית לתוכנית; כמו כן, משתתפת ב"האח הגדול אפריקה"

██ משתתפת ב"האח הגדול: ארצות ערב"

██ משתתפת ב"האח הגדול פסיפיקו (אמריקה הדרומית)"

██ גרסה מקומית לתוכנית; כמו כן, משתתפת ב"האח הגדול פסיפיקו (אמריקה הדרומית)"

██ משתתפת ב"האח הגדול- המדינות הסלאביות" (Veliki Brat)

██ גרסה מקומית לתוכנית; כמו כן, משתתפת ב"האח הגדול סקנדינביה"

בעונה השלישית בבריטניה, התבקשו דיירי הבית לבצע משימות בליל שבת, כדי לזכות בפרסים. הפורמט הזה הופסק בעונה החמישית עקב מדרוג נמוך, אך באוסטרליה החלו להשתמש בו.

קיים שוני רב בין תוכניות המשודרות בארצות שונות, שוני הנובע מתרבות שונה או אף מתקדימים שהיו באותה מדינה בעונות קודמות של התוכנית. כך למשל, בגרסה המופקת בארצות סקנדינביה מקיימים דיירי הבית יחסי מין מלאים, בבריטניה ובמדינות נוספות יחסי מין חלקיים או מרומזים ובמדינות אחרות קיימת פוריטניות האוסרת על מגע קרוב בין משתתפים.

גרסת ה-VIP[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת חלק גדול ממשתתפי התוכנית האלמוניים היא להתפרסם. ברוב המדינות קיימות עונות נפרדות בהן משתתפים ידוענים שכבר התפרסמו בתחומם במטרה לאפשר לקהל הצופים לגלות מי הוא האדם שמאחורי השם וכיצד הוא מתפקד בחיי היום-יום. רוב משתתפי תוכניות ה-VIP מקבלים תשלום עבור השתתפותם.

האח הגדול בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2000 החלה ארצות הברית לשדר את "האח הגדול", בערוץ CBS. בעונתה הראשונה, פורמט הסדרה היה ברוב הארצות, וההדחות נקבעו ע"פ הצבעות הקהל. הפורמט לא נחל הצלחה רבה, והוא שונה מהשנה שאחרי. מעונתה השנייה של התוכנית, נבחר בכל שבוע מנצח במשימת "Head of Household" (ראש הבית), אותו זוכה מקבל חדר גדול ומפואר בשבילו, אך עם זאת, עליו גם להעמיד שני דיירים להדחה, לאחר שמועמדים שני דיירים, על חברי הבית להצביע להדחת אחד מהם, והוא עוזב את הבית. כשנותרים שני מתמודדים בלבד, חבר המושבעים, המורכב מהמתמודדים שהודחו מהבית (מעונה 4 הוא מורכב משבעת המודחים האחרונים בלבד) מצביע לניצחון של אחד משני הפיינליסטים. מעונתה השלישית של התוכנית, נוסף לתוכנית "כוח הווטו" (Power of veto). משימה הנערכת בין דיירי הבית, והזוכה בה מקבל את האפשרות להציל את אחד המועמדים להדחה, ולגרום לראש הבית להעמיד להדחה מישהו אחר. במידה והזוכה בוטו אינו מועמד, אך הוא בוחר להציל את אחד המועמדים להדחה. ראש הבית אינו יכול להעמיד אותו. מנחת התוכנית, היא, ג'ולי צ'ן.

האח הגדול בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האח הגדול (תוכנית טלוויזיה ישראלית)

בספטמבר 2008 הצטרפה ישראל לרשימת המדינות המשדרות את "האח הגדול", כאשר "קשת" החלה לראשונה לשדר אותה. התוכנית, בהנחייתם של ארז טל וקורין גדעון, זכתה להצלחה רבה ולאחוזי צפייה גבוהים מאוד. עד כה עלו לשידור בישראל שבע עונות, וכן שתי עונות נוספות שהן גרסת ה-VIP של התוכנית. כיום משודרת העונה השביעית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]