לדלג לתוכן

הארמייה הראשונה (ארצות הברית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הארמייה הראשונה של ארצות הברית
תג הכתף של הארמייה הראשונה
תג הכתף של הארמייה הראשונה
First In Deed
פרטים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
שיוך צבא ארצות הברית
סוג ארמייה
בסיס האם רוק איילנד ארסנל שבאילינוי
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 10 באוגוסט 1918 – קיימת
מקים היחידה ג'ון פרשינג
מלחמות מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם השנייה
פיקוד
מפקד נוכחי אנטוניו אגוטו
מפקדים ג'ון פרשינג
עומר ברדלי
קורטני הודג'ס
סטיבן טוויטי

הארמייה הראשונה של ארצות הברית היא הארמייה הוותיקה ביותר של צבא ארצות הברית. הארמייה הראשונה השתתפה במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת העולם השנייה. ב-1973 השתנה ייעוד הארמייה והיא אחראית על הכשרה ואימונים של כוחות המילואים והמשמר הלאומי של הצבא.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארמייה הראשונה הוקמה בצרפת, ב-10 באוגוסט 1918, מכוחות אמריקאים שהיוו את חיל המשלוח לצרפת בעת מלחמת העולם הראשונה. בפיקודו של מפקדה הראשון, גנרל ג'ון פרשינג, הארמייה השתתפה במספר קרבות בשלבים המאוחרים של מלחמת העולם הראשונה. באותה עת שירתו בארמייה מספר קצינים כמו דאגלס מקארתור, ג'ורג' מרשל, וג'ורג' פטון, שיהפכו למפקדים בכירים במלחמת העולם השנייה. לאחר מלחמת העולם הראשונה הארמייה שהתה לתקופה קצרה באירופה, וב-1919 פורקה.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1933 הוקמה הארמייה הראשונה מחדש. היא לא לקחה חלק במלחמת העולם השנייה עד הפלישה לנורמנדי ב-6 ביוני 1944. תחת פיקודו של עומר ברדלי, שלוש דיוויזיות מהארמייה נחתו בחופי נורמנדי, בעוד שתי דיוויזיות מוטסות הוצנחו מהאוויר. לאחר מכן התקדמה הארמייה לחצי האי קוטנטן וכבשה את שרבור. היא פרצה מנורמנדי במבצע קוברה. הארמייה הועברה מקבוצת הארמיות ה-21 הבריטית לקבוצת הארמיות ה-12 של ארצות הברית, שהוקמה זה מכבר. באוגוסט 1944 עבר ברדלי לפקד על קבוצת הארמיות ה-12, ואת מקומו כמפקד הארמייה הראשונה ירש סגנו, קורטני הודג'ס. ב-12 באוגוסט השתתפה הארמייה בכיתור כוחות גרמניים בקרב פאלז.

בעת המתקפה הגרמנית בארדנים בדצמבר 1944, הארמייה הראשונה הייתה קרובה לגדות הרוהר והתכוננה להסתער על הסכרים שם. הפריצה הגרמנית בארדנים ניתקה את הארמייה הראשונה מקבוצת הארמיות ה-12, ובעקבות כך הועברה (יחד עם הארמייה התשיעית) חזרה לפיקוד קבוצת הארמיות ה-21 הבריטית ב-20 בדצמבר. היא נשארה תחת פיקוד בריטי למשך ארבעה שבועות. לאחר הקרב על הבליטה, צלחה הארמייה את נהר הריין לתוך גרמניה. ב-18 באפריל הגיעה הארמייה לנהר אלבה. עם תום המלחמה באירופה תוכנן להעביר את הארמייה לחזית המזרח הרחוק, לקראת הפלישה המתוכננת ליפן, אך היפנים נכנעו עוד קודם לכן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הארמייה הראשונה בוויקישיתוף