היאבוסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
היאבוסה (Hayabusa)
ממורכז
דגם של הגשושית היאבוסה
מידע כללי
סוכנות חלל JAXA
תאריך שיגור 9 במאי 2003
משגר M-V
זיהוי NSSDC 2003-019A
אתר אינטרנט אתר משימה
משימה
סוג משימה החזרת דגימה מאסטרואיד איטוקוואה
מידע טכני
משקל בשיגור 530 ק"ג

היאבוסה (מכונה גם MUSES-C) היא גשושית של סוכנות החלל היפנית ששוגרה ב-9 במאי 2003 על גבי טיל יפני מדגם M-V. הגשושית פעלה באמצעות מנוע יונים שהוא מנוע חשמלי הפועל בדחף נמוך תוך שחרור יוני קסנון. מטרתה של היאבוסה הייתה לנחות על האסטרואיד איטוקוואה שהוא אחד מהאסטרואידים קרובי ארץ, ליטול דגימה מפני השטח שלו ולשוב לכדור הארץ. ב-13 ביוני 2010 צנחה בכדור הארץ קפסולה שהכילה את הדגימה באמצעות מצנח. ממדיו של האסטרואיד הם 607x287x264 מטר.

האסטרואיד נע במסלול אקסצנטרי: בנקודה הקרובה ביותר לשמש (פרהיליון) הוא נמצא במרחק 0.953 יחידות אסטרונומיות ובנקודה הרחוקה ביותר (אפהיליון) הוא נמצא במרחק 1.6947 יחידות אסטרונומיות מהשמש. בכך הוא חוצה את מסלול כדור הארץ (שהוא, כהגדרה, יחידה אסטרונומית אחת).

ב-15 בספטמבר 2005 החלה היאבוסה להקיף את האסטרואיד במרחק 20 קילומטרים. בתצלום נראים אזורים של גבעות וכן שטח מישורי, שעליו היא תנסה לנחות. ב-21 בנובמבר 2005 נחתה הגשושית על האסטרואיד, שהתה על פניו חצי שעה אך לא הצליחה לשחרר את המכשירים שאמורים להעלות אליה דגימות קרקע, והמריאה שוב למסלול חניה.

ב-26 בנובמבר 2005 הודיעה סוכנות החלל היפנית כי נראה שהיאבוסה נגעה בקרקע, שיגרה את הקליע כדי שיגרום לאבק לעלות למכשירי האיסוף שעליה והמריאה שוב כדי לשדר את הנתונים לבקרי המשימה, ואולם כמה ימים אחר כך הם הודיעו כי ככל הנראה הגשושית לא הצליחה במשימתה, והיא תחזור לכדור הארץ לכל היותר ריקה או נושאת בתוכה כמות קרקע זניחה שהועפה אליה בגלל הדף הנחיתה. מאז שוב דיווחה הסוכנות דיווחים סותרים.

לפי התכנון המקורי, בקיץ 2007 הייתה אמורה קפסולה ובה הדגימה לצנוח על כדור הארץ ולפתור את החידה, האם היא אספה דגימה אם לאו. אם המשימה תצליח (שלא כמו במבצע סטארדאסט של נאס"א שם נאסף חומר מזנב שביט אך הגשושית התרסקה במדבר יוטה), תהיה זו הפעם הראשונה מאז תוכנית אפולו שבה מוחזר חומר מגוף שמימי אחר לבדיקה מעבדה בכדור הארץ.

בינתיים התגלו תקלות נוספות, לרבות נתקי תקשורת עם הגשושית. נתקים אלו נפתרו במהלך שנת 2006. סוכנות החלל היפנית גם ביצעה בדיקה של מנועי הגשושית. שני מנועים מתוך הארבעה עובדים כשורה. ואולם הגשושית כבר החמיצה את חלון הטיסה שלה לכדור הארץ ולפיכך נאלצו אנשי סוכנות החלל היפנית להציב אותה במסלול הקפה נוסף סביב השמש, ולהחזירה לכדור הארץ רק ביוני 2010.

צילום האסטרואיד איטוקוואה
מסלול הגשושית אל האסטרואיד ובחזרה לכדור הארץ

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]