הינדואיזם בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
על דף זה נערכת הצבעת מחיקה בדף זה
הדיון וההצבעה לגבי המחיקה מתקיימים כעת. לפני ההצבעה מומלץ לקרוא את מדיניות המחיקה. נא לא להוריד הודעה זו, ולא לרוקן את העמוד מתוכן בזמן שההצבעה נערכת. עם זאת, אתם מוזמנים לשפר דף זה.

ההינדואיזם בישראל מתייחס לאוכלוסייה ההינדואית בישראל.

הינדואיזם הוא שם כולל לדת הרווחת בהודו, בה חיים 96% מההינדואים בעולם. המאמינים בהינדואיזם נקראים הינדואים. הזרם העיקרי בה הוא פוליתאיסטי.

בישראל מכ-17,000 עובדים זרים ממדינות תת היבשת ההודית (בעיקר הודו, נפאל וסרי לנקה)[1] אשר דת חלקם היא הינדואיזם. עם זאת, חלק מזערי מהמקיימים אורח חייהם הינדואי בישראל הם ישראלים שאימצו את הדת כשגרו או טיילו מחוץ לישראל[דרוש מקור].

ארגון סאי בישראל הוקם רשמית בישראל בשנת 2001[2][3] ומאז[דרוש מקור] מקיים פעילויות דתיות ונסיעות להודו.

קבוצת של חסידי התנועה הבין-לאומית למען תודעת קרישנה מתגוררת בחריש[דרוש מקור] ובאריאל[דרוש מקור], לאחר שהחלה לפעול בשנות ה-70[דרושה הבהרה].
חגיגות קרישנה ג'אנמאשטמי הן חגיגות לכבוד לידתו של האל קרישנה בחודשים אוגוסט וספטמבר. בחגיגות מועלים מחזות הנוגעים לסיפורי ילדותו של קרישנה, וכן שירה וריקודים. האירוע מלווה בסעודה גדולה[דרושה הבהרה]. חגיגות אלו החלו בישראל לפני כמספר שנים[דרושה הבהרה].

המרכז הישראלי לנפגעי כתות הזהיר כי הקבוצה בחריש היא למעשה כת המונהגת על ידי דורית לובן (נקראת גם ורשבהנבי)[4]. בשנת 2010 אף פורסמו כתבות על כך בתקשורת[5][6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הינדואיזם בישראל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ביקור עבודה מוצלח של משלחת ישראלית בינמשרדית מקצועית להודו, בהזמנת גורמי ממשל הודים, לקידום הסכם לגיוס עובדים זרים מהודו לענפי הסיעוד הביתי והבניין, באתר GOV.IL
  2. ^ sathyasaiisrael, sathyasaiisrael
  3. ^ "Sathya Sai Israel - סאתיה סאי באבא". Satya Sai.org. 2012-12-18. אורכב מ-המקור ב-2012-12-18. נבדק ב-2021-04-11.
  4. ^ המרכז הישראלי לנפגעי כתות (חל"צ) - הרא קרישנה בחריש, באתר www.infokatot.com
  5. ^ הצצה: איך חיים החברים בכת "יוגה של אהבה"? – חדשות 13, באתר 13news.co.il
  6. ^ N12 - "יוגה של אהבה" - או כת מסוכנת?, באתר N12, ‏2010-03-26