קומבה מלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלה
Mela
תהלוכה במהא קומבה מלה שנערכה באללהאבאד בשנת 2001
תהלוכה במהא קומבה מלה שנערכה באללהאבאד בשנת 2001
מורשת תרבותית בלתי מוחשית
מורשת תרבותית בלתי מוחשית הוכרזה על ידי אונסק"ו בשנת 2017
מיקום
מדינה הודוהודו הודו
אירועים 1954 Kumbh Mela stampede עריכת הנתון בוויקינתונים
kumbhmelaallahabad.gov.in
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
גשר החוצה במהא קומבה מלה שנערכה באללהאבאד בשנת 2013

מלה (Mela) הוא סוג של יריד, התכנסות של חבורות אנשים, בה כל חבורת אנשים רוצה לרכוש ידע מהחבורות האחרות. לרוב, משתמשים במושג לתיאור התכנסות דתית. למקומות רבים בהודו יש "מלה" משל עצמם.

פסטיבל הכד (בדוואנאגארי, קומבה מלה) נחגג בהודו אחת לשלוש שנים, בכל פעם בעיר אחרת מתוך ארבע הערים הקדושות אוג'אין, נאסיק, הארידוואר ואללהאבאד, כך שחוגגים אותו בכל אחת מהערים פעם אחת בכל 12 שנים.

אחת למחזור בן 12 שנים מגיע תורה של העיר אללהאבאד, השוכנת לגדת נהר הגנגס וליד ואראנסי, במדינת אוטר פרדש, לארח את החג. אירוע זה נקרא פורנה קומבה מלה (או קומב מלה). האירוע מתקיים ב"סאנגם", מקום מפגשם של שני נהרות קדושים מוחשיים ונהר קדוש רוחני, ונחשב להתכנסות הגדולה וההמונית ביותר בעולם.

באמצע מחזור 12 השנים מתקיים באללהאבאד החג ארד קומבה מלה (Ardh Kumba Mela), אליו מגיעים כמה מיליוני חוגגים בלבד.

פעם ב-144 שנים (תריסר תריסרים) מסתיים מחזור, הכוכבים נמצאים בסדר מסוים, המביא, על פי האמונה ההינדית, לאנרגיה קוסמית גבוהה, כשאז חוגגים את החג מהא קומבה מלה. בשנת 2001 התקיימה התכנסות כזאת באללהאבאד, שאליה הגיעו כ-70 מיליון מאמינים.

מקור החג[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי האמונה ההינדית כפי שכתובה בגרסאות השונות של הבהגאוואד פוראנה, הגיע מורה הלכה לבקר את האל אינדרה והביא איתו כמתנה זר פרחי עד (שאינם נובלים לעולם). אינדרה שלא ייחס למתנה חשיבות הניח אותם במקום בו הפרחים נמחצו על ידי פיל. מורה ההלכה שנעלב הטיל על אינדרה כישוף שרוקן אותו מנכסיו ומכוחו. על מנת לרכוש מחדש את כוחותיו היה על אינדרה לשתות משיקוי (נקטר) שהיה טמון במעמקי אגם חלב באזור פראיאג (בו שוכנת היום העיר אללהאבאד), על גדות הנהרות הגנגס, הימונה והנהר המיתולוגי סארארסבת.

השדים רצו למנוע ממנו את חידוש כוחו ולכן התרחש מאבק בין השדים לבין האלים, בקרב זה הייתה ידם של השדים על העליונה ולכן פנו האלים בתחינה לשיווה שיצילם מידי השדים.

שיווה הורה לצדדים הניצים לקחת הר ולחבוץ בעזרתו את אגם החלב לגבינה. כאשר ביצעו את הפעולה גרם שיווה לכד (קומב) ובו השיקוי לצוף על פני המים, השדים היו גם הפעם זריזים יותר וכמעט הצליחו להשיג את הכד, אבל האל וישנו המיר את עצמו לדמות בחורה יפה והשדים פנו לתפוש אותו. ברהמה ניצל את ההזדמנות וחטף את הכד ובמשך 12 ימים נס מפני השדים. במהלך המנוסה נשרו ארבע טיפות נוזל מהכד, וקידשו את ארבע ערי הקודש ההינדיות, אוג'אין שעל גדות השיפרה, נאסיק שעל גדות הגודווארי, הארידוואר ואללהאבאד שעל גדות הגנגס. מאחר שיום אחד של האלים משול לשנת אדם – חוגגים את החג בכל אחת מהערים פעם ב-12 שנים.

עלייה לרגל וטבילה בערים הקדושות בתקופת המלה מביאה על פי האמונה למוקשה או לפחות גורמת למזל להשתנות לטובה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]