סראסווטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Saraswati.jpg

סראסווטיסנסקריט: सरस्वती) היא אלת הידע, מוזיקה, אמנויות, חוכמה וטבע בהינדואיזם. היא חלק מהשילוש של סראסווטי, לקשמי ופרוואטי. כל שלוש הצורות מסייעות לטרימורטי (השילוש של ברהמה, וישנו ושיווה) ביצירה, בתחזוקה ובהרס של היקום. האלה סראסווטי נערצת גם על ידי מאמינים של הג'ייניזם במערב ומרכז הודו.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתפקידה כאלת הידע סראסווטי קשורה באופן הדוק במים זורמים. היא מתוארת כאישה יפה להפליא, מפתה, המגלמת את הרעיון של ידע. דמותה בעלת ארבע זרועות, ולרוב מוצגת כלובשת סארי לבן ויושבת על לוטוס לבן או רוכבת על ברבור לבן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריג ודה, סראסוואטי היא נהר וגם ההאנשה של הנהר כאלילה. בעידן שלאחר הוודות, היא החלה לאבד את מעמדה כאלילת נהר ונקשרה יותר ויותר עם ספרות, אמנות, מוזיקה וכו'. בהינדואיזם, סראסוואטי מייצגת אינטליגנציה, תודעה, ידע קוסמי, יצירתיות, חינוך, השכלה, מוזיקה, אמנויות, רהיטות בעל פה וכוח.

קשרים לאמונה היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי הטענה הרווחת, ישנו קשר היסטורי-רעיוני בין המיתולוגיה ההינדית לבין מאורעות ההיסטוריה היהודית. על פי אמונה זו, קיים דמיון רעיוני (ואף מצלולי) בין הדמויות ברהמה וסראסווטי לבין הדמויות של אברהם אבינו ואשתו שרה אימנו (אברהם-ברהמה, שרה- סאראסווטי).

אשר, כפי המסופר באריכות במדרש על התקופה שבה חי אברהם, בזמנו כולם עבדו עבודה זרה. החלוץ הראשון בענין האמונה בבורא יחיד (אשר עד אז דעכה ונעלמה עם הדורות שחלפו מאדם הראשון) היה אברהם אבינו כמו שכתוב: "אחד היה אברהם".

המקור הוא מהפסוק: וְלִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ בְּעוֹדֶנּוּ חַי קֵדְמָה אֶל אֶרֶץ קֶדֶם (בראשית כה ו) וביארו את הפסוק בתלמוד בבלי: "מאי מתנות (=מהן המתנות ששלח אברהם?) אמר ר' ירמיה בר אבא מלמד שמסר להם שם טומאה". (סנהדרין דף צא.).

זאת אומרת, ישנם הכוחות הרוחניים של עם ישראל (בני אברהם יצחק ויעקב) שמצד הקדושה שכידוע לכל מקורו- י-ה-ו-ה, הנקרא שם המפורש. ומצד שני יש את הכוחות הרוחניים שהם מצד הטומאה, ואת סודות אלה מסר אברהם אבינו ושלח למזרח הרחוק (ארץ קדם בפסוק) וזהו בעצם המקור לכל אנשי הרוח אשר במזרח.

עוד קישור מאוד מעניין לשרה אמנו הוא זה שסאראסווטי מייצגת את היופי הפיסי, היופי הפנימי, אינטלגנציה ועוד. ובתלמוד בבלי מובא תיאור על היופי של שרה אמנו: "הכל בפני שרה כקוף בפני אדם" ( בבא בתרא דף נח.)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סראסווטי בוויקישיתוף
P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת ובנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.