מהאבהארטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מהאבהארטהדוונגרי: महाभारत) היא אחד משני האפוסים המיתולוגיים הידועים והחשובים ביותר ברחבי הודו והמדינות הסובבות אותה. האפוס השני הוא הראמאיאנה; המהאבהארטה היא החשובה יותר מבין שניהם מבחינה דתית והיסטורית, ואילו לראמאיאנה ערך ספרותי רב יותר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המהאבהארטה הוא אפוס רחב יריעה שעבר אלפי שנים בעל פה והועלה על הכתב רק במאתיים השנים האחרונות. במשך אלפי שנים עבר רצף של עריכות על ידי כוהנים. מקורות המהאבהארטה והראמאיינה הן אגדות מלחמה וחשיבותן הדתית נשענה בתחילה על פולחן ההקרבה המלכותי. הן מגוללות את סיפורם של גיבורי העבר ומשורבבים בהם פרקים ארוכים שנושאם תאולוגיה, מוסר ומדינאות. גרעין האפוס הוא תיאור היריבות בין שתי שושלות ממלכת קורו, הפאנדווה (או הפאנדווים) ומולם בני דודיהם הקאוורווים. המאבק ביניהם מסתיים בקרב קורוקשטרא ממנו רק בודדים יצאו בחיים.

הספר החשוב ביותר בדת ההינדואיסטית הוא הבהגאוואד גיטה שהוא חלק מן המהאבהארטה. הוא השיעור שבו קרישנה מלמד את ארג'ון מדוע עליו לקום ולהילחם. המהאבהארטה היא האפוס הגדול ביותר בספרות העולמית והיא מכילה כ-200 כרכים, כתשעים אלף בתי שיר, בדרך כלל בני שלושים ושניים הברות האחד.

לפי המסורת מחבר המהאבהארטה היה האל הקדוש ויאסה. נאמר שהוא הנחיל אותה לתלמידו ואיסאמפאיאנה (Vaisampayana) והלה דיקלמה לציבור בפעם הראשונה בחג הקורבן הגדול על ידי המלך ג'נמג'איה, נינו של ארג'ון. אם נפשיט את המהבהארטה מעלילתה הרי שהיא מספרת על מלחמת האזרחים הגדולה בממלכת קורוס, באזור של דלהי המודרנית שנודעה אז כ - Kuruksetra.

האפוס, להבדיל מכתבי קודש אחרים, נוקב בשמותיהן של נשים אחדות בעלות כוח ועוצמה ומתאר את מעשיהן, אחת מהן (דראופדי) היא גיבורה ראשית בעלילה ובין האחרות נשות המלכים (גנדהרי וקונטי).

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת בבית קורו המלך פאנדו. לפני מותו הותיר המלך את מלכותו בידי אחיו הצעיר דהריטארשטרא (העיוור), עד שחמשת בניו הצעירים יהיו בגירים דיים לתפוש את מוסרות המלכות.

דריטארשטרא משל בחוכמה וביושר, נולדו לו מאה בנים מכדור בשר שיצא מבטן אימם גנדהרי יולדתם, כעבור שנתיים היריון. הם קרויים בשם קאויאס (או קורדובה). הבכור שבהם הוא דוריאדאנא ("רע בקרב") שחש משטמה כלפי דודניו על היותם חביבים על העם. המחשבה כי יבוא יום ואת המלכות יירש יודישטהיר, בכור בניו של קורו, גרמה לו לחלחלה.

חמשת האחים פאנדו גדלו (הפאנדווה). יודישטהיר היה מוכשר וטוב לב, אך לו מגרעה אחת - הוא אהב להמר. אחיו הצעיר בימא היה חזק ואמיץ. האח השלישי ארג'ון היה הלוחם הטוב ביותר בממלכה, בנו של אל המלחמה אינדרא. שני האחים הצעירים היו התאומים נקולא וסהאדווא. העניינים התנהלו על מי מנוחות. ארג'ון (ארג'ונה) הצטיין בתחרויות הספורט ודוריאדאנא שלא הצטיין בדבר חש כלפיו קנאה ושנאה עזה.

באחד הימים נזדמן לחצר המלכות קארנא. סברות שונות רווחות על מוצאו: האחת - כי היה בנו של רכב פשוט, השנייה - שאישה מצאתהו נטוש בשדה וגידלה אותו והשלישית כי הוא בנו של סוריא אל השמש. קארנא הזמין את ארג'ון לתחרות היאבקות. הידיעות על כך התפשטו בכל רחבי הממלכה, אך ארג'ון אמר כי לא יאה לו להילחם עם רכב פשוט וקארנא החריש. דוריאדאנה אמר כי לידה היא רק ראשיתה של שושלת ומינה את קארנא למלך מחוז, ולמפקד בצבאו כיון שהיה אמיץ כל כך. כעת היה במעמד שווה לאחים פאנדו.

ואולם קארנא לא חשב וניגש אל פשוטי העם, שם היה סוטאן רַכָּב המלך, וקד לעברו קידה. כשחזר לזירה אמר לו דרונא (מורה רוחני ומורה ללחימה, בחצר המלך) כי הוא בנו של רכב סוסים וארג'ון בן המלך לא ייאבק עם פשוט-עם כמוהו. קארנא נשא עיניו אל השמיים. הקהל שבא לחזות בתחרות נחלק בין אוהדי ארג'ון לאוהדי דוריואדאנא. ביניהם הייתה גם פריטאה (קונטי), אימם של ארג'ון ואחיו, שכשאיש לא ראה הביטה בביישנות לעברו של סוטאן הרכב והתבוננה מעלה כלפי השמש. מתברר שקארנה היה בנה של קונטי ובן אל השמש.

חלפו הימים והבן הבכור יודישטאר הגיע לבגרות ודודו דהריטארישטרא הכריז עליו כעל המלך. אבל דורידאנא לא הסכים עם רוע הגזירה ובעת שטיילו האחים פאנדו יחד עם אימם לעיר זרה ציווה להציתה באש. באורח נס הצליחו חמשת האחים להימלט כשהם מחופשים לברהאמנים.

באותה תקופה קיים דראופאד מלך פאנצ'אלה תחרות סוואימוארה שהזוכה בה יזכה לשאת את בתו דראופאדי לאישה. האחים פאנדו הגיעו לתחרות ביחד עם מתחרים מכל קצוות הארץ. עיקר התחרות הייתה ירייה בחץ וקשת. גם קארנא הגיע לתחרות ודראופאדי, שהגיעו אליה השמועות בדבר מוצאו, אמרה כי לעולם לא תינשא לרכב. קארנא נשא עיניו אל השמש והתפלל אליו.

המנצח בתחרות היה, לתדהמת כולם, ברהמן צעיר ולא ידוע שהיה למעשה ארג'ון המחופש. כל הנסיכים בקהל לא הסכימו עם הרעיון שברהאמין אלמוני עלול לנצחם והתנפלו עליו. אחיו הקיפוהו להגנתו ואז, קרישנה שנכח בקהל, הרגיע את כולם. מאז היה קרישנה ליועצו של ארג'ון. ארג'ון זכה בדראופאדי, אך התכוון לתיתה לאחיו הבכור יודישטהיר. כשחזרו האחים אל אימם אמר לה ארג'ון, כי האל נתן להם מתנה ושאלה מה עליו לעשות בה. האם, שלא ידעה במה מדובר, אמרה להם להתחלק במתנה שווה בשווה וכך נעשתה דראופאדי לאישה המשותפת של חמשת האחים.

האחים קיבלו כעת בעל ברית חשוב, המלך דראופאד מפאנצ'אאלא, אביה של דראופאדי וכך בחרו לתבוע מדוריודהנא את המלוכה שתפש. דוריודהנא, בהשפעת אביו דהריטארשטרא, נאות להתפשר על מנת להימנע ממלחמה והוא חילק את הממלכה לשניים: את החלק העשיר והמיושב של ממלכת קורו, השרוע לאורך נהר הגאנגס ובו הבירה באסטינה-פורא שמר לעצמו ואת החלק העני, והפראי יותר, הקשה לעיבוד, לאורך נהר הז'ומנא, מסר ליודישטהיר. האחים פאנדו הסכימו לפשרה על מנת להימנע מריב משפחתי ובמהרה הקימו עיר בירה חדשה לממלכתם לה קראו אינדרא פראשטא.

האחים קשרו קשרי שלום וידידות עם הממלכות השכנות להם. הממלכה גדלה, התפתחה והתעשרה ושמו של יודישטאר נודע לתהילה בכל רחבי הודו. הוא החליט לחוג את חג הראז'אסאיה שסימל את הפאר והעוצמה של ממלכתו. את בן דודו דוריודהנא הזמין לחגיגות, על מנת להתפייס עמו. את טקסי חגיגות הראז'אסויה ניהל האל קרישנה, שהיה חלק מן המשפחה לאחר שארג'ון נשא לאישה את אחותו. קרישנה מילא תפקיד מרכזי בחצר המלכות.

ימים רבים נמשכו החגיגות והעליצות פשטה ברחבי הממלכה. אך יצר ההימורים של יודישטאר עמד בעוכריו. כי דוריודהנא, שבליבו הרצון לזכות בכל הממלכה, זכר זאת ורקם עם ידידו סוקוני, שהיה רמאי ושחקן קובייה בעל שם, להפילו בפח. דוריאדאנא הזמין את יודישטאר עם אחיו להתארח בממלכתו והלה נענה. הם החלו לשחק. בתחילה הפסיד יודישטאר כספים, אחר כך זהב וכסף ולאחר מכן כפרים וערים. ככל שהפסיד יותר כן פחת יותר ויותר שיקול דעתו. הוא הימר על בירתו והפסיד אותה, הוא הפסיד גם את כל יתר ממלכתו ולבסוף הפסיד את כתרו. יודישטאר הוסיף לשחק על חירותו ועל חירות אחיו והפסיד את עצמו. ואז הימר על חירותה של דראופאדי. בסופו של דבר הפסיד יודישטאר את הכול ונגזר על כולם להיות עבדיו של דוריודהנא.

האחים שחשו כבוד רב לאחיהם הבכור הסכימו לקבל את רוע הגזירה. אך יצר חמדנותו של דוריאדאנא עורר את התנגדותם. דראופאדי לעומתם, מששמעה כל זאת הודיעה כי היא בתו של מלך ולעולם לא תיאות להיות משרתת. ואולם דוריאדאנא ציווה על משרתיו להביאם אליה, הושיב אותה על ברכיו והם ניסו להפשיטה. דראופדי שאלה: "האם יודישטאר איבד אותה לפני שהפסיד את עצמו? אם כן כיצד ניתן להפסיד אותה מי שהפסיד תחילה את עצמו?" אולם משהתפללה לקרישנה, הסארי שלה התארך עד אין-סוף. השפלה זו הייתה מעל ומעבר למה שיכלו האחים לשאת. בהימא הכריז כי הוא לא יעלה השמיימה בטרם יכרות בחרבו את הברכיים שביישו את דראופאדי וישתה את דמו. רק בזכותו של דריטארישטרא הזקן והעיוור הוחזרה לאחים חירותם ונמנעה שפיכות דמים. אבל יודישטאר שכבר לא יכול לתפוש את המתרחש סביבו הימר ושוב הפסיד את כל חירותם.

בהימור אחרון זה, ממלכת פאנדו עברה לידיו של דוריודהאנה ואילו האחים יצאו לגלות של שתים עשרה שנה הרחק ממקום יישוב. בשנה השלוש עשרה יחזרו לעולמם של בני אנוש, אולם באנונימיות. אם במשך שנת אלמוניותם יבחינו בהם, יהיה עליהם לחזור שוב לגלות של שתים עשרה שנה. אם לא יבחינו בהם אזי תושב להם ממלכתם.

דראופאדי נושאת חלב ודבש, ציור מאת Ravi Varma

קונטי, אימם של האחים נשארה בחצר המלוכה, האחים יצאו עם דראופאדי לגלות והממלכה עברה לידי דוריודהאנה. האחים התרחקו ממקום יישוב, ניזונו מעשבים שוטים, הכירו רישים וסאדהוס דגולים, ופגשו את ויאסא. ארג'ון למד את השימוש בכלי הנשק פאסופאטא בו משתמש האל שיווה עמו נפגש. הוא למד גם את אומנות המלחמה מהאל אינדרה (אביו) ונעשה גדול הלוחמים עלי אדמות. דוריאדאנא נקלע לסכסוך עם הגאנדאווים והללו לקחוהו בשבי ושמוהו במערה, האחים פאנדו שיחררוהו, אולם חסד זה למרבה האירוניה רק הגביר את שנאתו לאחים. דוריאדאנא שיכנע את בעל בריתו מלך סינד לחטוף את דראופאדי והאחים שיחררוה יחד עם ארג'ון.

כעבור שתים עשרה שנה שבו האחים למקום ישוב בני אדם. הם התחזו למשרתים ומצאו תעסוקה בחצר המלך ויראטא. יודישטאר התחזה לברהמין ועתה היה מצטיין במשחקי הקובייה ואילו בהימא התחזה לטבח. ארג'ון גידל שיער, לבש בגדי נשים, התחזה לטרנסקסואל והיה מורה לריקודים בחצר הארמון. נאקולה וסאהאדווה היו רועי סוסים וצאן ודראאופאדי הייתה מלבישת נשות המלך.

דוריאדאנא עשה מאמצים נמרצים על מנת למצוא את מיקומם אך העלה חרס בידו. קיצ'אקא, מפקד עליון בצבא, אחיינו של המלך, התאהב בדראאופאדי וחיזר אחריה, ולכן רצח אותו בימא. בני משפחתו של קיצ'אקא ניסו להטיל את דראאופאדי לאש ביחד עם המת, אך בימא התחזה לגאנדארווה והצילה.

דוריאדאנא ובעלי בריתו זממו לתקוף את ממלכת המלך ויראטא שבשירותו היו האחים פאנדו על מנת לגזול את עדר הצאן העשיר שלו. האחים פאנדו הציעו את עזרתם וכלי הנשק של ארג'ון גאנדיווא ופאסופאטא חוללו קסמים, הם החרישו אוזניים והטילו את אימתם על האויב, שברח כל עוד נפשו בו. בגלל הניצחון התגלתה זהותם של האחים ומשתבעו את ממלכתם מדוריאדאנא בתום השנה השלוש עשרה, טען הלה כי הם זוהו טרם הגיעה השנה לסיומה ולפיכך עליהם לצאת בשנית לגלות של שתים עשרה שנה כיוון שלא עמדו בהסכם.

קרישנה ניסה לתווך בין הצדדים ואילו המלך דריטא רישטרא היה לצידם של האחים פאנדו. אך הוא היה עיוור, זקן וחלש מכדי להשפיע על בנו דוריאדאנא. האחים פאנדו, בעידודו של קרישנה, החליטו להכריז מלחמה על מנת להשיב להם את המגיע להם.

המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחים פאנדו היו בעלי ברית רבי עוצמה. כשבהם פאנצ'אלא אביה של דראאופאדי, כמו גם המלך ויראטא, אותו הם הצילו מהתקפתו של דוריאדאנא. צבאם מנה שישים אלף איש, כמעט מחצית מצבא דוריאדאנא שאף היה חמוש טוב יותר, אך לצידם עמד האל קרישנה כרכב וכיועץ. מצד שני, קרישנה נתן את צבאו על חייליו הנאמנים לפקודתו של דוריאדאנא.

מפקד צבאו של דוריאדאנא היה המורה בהישמא (בן 1,000 שנים) שהיה מגדולי הלוחמים בימיו, ולא ניתן להרוג אותו, אלא בהסכמתו. המפקד השני היה דרונא, גדול הקלעים שמעולם לא נוצח. מפקדי צבאו האחרים היו תשעים ותשעה אחי דוריאדאנא ולהם צבא של מאה אלף חיילים.

הבהגאוואד גיטה: עתה, משהצבאות היו ערוכים, החל מפקד הצבא ארג'ון, שבטוח היה בצידקתו וביכולתו לנצח, לפקפק אם יש בכלל טעם במלחמה. והרי מולו עומדים קרוביו בדם שבהם יצטרך להילחם ואותם יאלץ להרוג. כאן מתחולל ויכוח פילוסופי נודע בהינדואיזם בין קרישנה לבין ארג'ון, הוא הבהאגאוואד גיטא. לבסוף מצליח קרישנה להשפיע על ארג'ון לצאת למלחמה באומרו כי זהו הדהרמה שלו - התפקיד שייעד לו הגורל.

הקרב היה אכזר ביותר ועקוב מדם. משנפגשו בימא ודוריאדאנא בשדה הקרב רעדה האדמה מתחת לרגליהם. עד שלבסוף כרת בימא בחרבו את ברכי דוריאדאנא כפי שהבטיח. מאבק מר יותר היה בין ארג'ון לקארנה והקנאה ביניהם הפכה לאש להבה שאף מן האלים נבצר לכבותה. הם נלחמו באופן שקול זמן רב. לפתע נתקעה בבוץ מרכבתו של קארנה וארג'ון, ששמע לעצתו של קרישנה, ניצל את הרגע וירה בקשתו חיצים לגופו של קארנה יריבו הגיבור. היה זה הפגם היחיד בהתנהגותו, שכן תפש אותו לא מוכן. אך האשמה בקרישנה.

ארג'ון ואנשי מחנהו צהלו משמחה ואילו אימו בכתה, וגילתה את הסוד שלפיו קארנה היה בנה מאל השמש סוריא, אותו ילדה לפני נישואיה למלך פאנדו והרכב סוטאן הסכים לאמצו כבן. ארג'ון הרג את אחיו. דוריאדאנא וכל אחיו נהרגו. שדות קורוקשטרא כוסו באלפי גופות, עופות הטרף עטו עליהן וצווחותיהם של קרוביהם הגיעו אל שמי היאמא.

לאחר המלחמה הפך יודישטאר למלך קורו, ואולם היה מלא אשמה על כי גרם להרג רב. וויאסא יעץ לו כי יקריב את קורבן הסוס וכך יטוהר מחטאיו. האפוס מסתיים בטיהור האשאוואמידה, קורבן הסוס.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]