היפופוטם מלגשי ננסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןהיפופוטם מלגשי ננסי
מצב שימור
נכחדנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
נכחד
נכחד (EX)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכפילי פרסה
משפחה: היפופוטמיים
סוג: היפופוטם
מין: היפופוטם מלגשי ננסי
שם מדעי
Hippopotamus madagascariensis
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

היפופוטם מלגשי ננסי (שם מדעי: Hippopotamus madagascariensis) הוא מין של יונק נכחד מהסוג היפופוטם (תלוי במחלוקת), אשר חי במשך ההולוקן במדגסקר והוא אחד משלושה מינים המכונים היפופוטם מלגשי, אף שלא ברור טיב הקשר ביניהם.

לעיתים מחשיבים את ההיפופוטם המלגשי הננסי לסוג היפו לצד ההיפו הגמדי ובמקור סווג בסוג זה על ידי סמואל ג'ורג' מורטון ב-1849, כשב-1977 הוא הועבר לסוג הקספרוטודון ובהמשך הוחזר לסוג היפו, מה שסוברים גם חוקרים רבים כיום.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

היפופוטם המלגשי הננסי סווג במקור לצידו של היפופוטם מלגשי גמדי, ואכן שני המינים היו בערך באותו הגודל. סקירה של המורפולוגיה ובית הגידול שלהם לעומת זאת, הציעה מערכת יחסים קרובה יותר להיפו הננסי. בניגוד למין המלגשי הגמדי, המין הננסי לא עבר גמדות איים.

בדומה להיפו הננסי, להיפופוטם המלגשי הננסי העיניים היו ממוקמות בצידי הראש שלו ולא מוגבהים מעליו, והלסת ומערכת השיניים שלו דומה יותר לזו של ההיפו הגמדי כך שנראה שתזונתו גם הייתה שונה מהמינים הקרובים. ההיפופוטם המלגשי הננסי היה מין פחות מימי מקרובו הגמדי, והרבה מאובנים שלו נמצאו באזור ההררי המיוער של מדגסקר.

המאובנים של שני היפופוטמים המלגשים הנזכרים הראו התאמה יותר לתנועה מהירה, ובניגוד להיפופוטמים האפריקנים הם היו אצנים הרבה יותר טובים. תכונה משותפת זו מהווה אינדיקטור אפשרי לכך ששני המינים של ההיפופוטם המלגשי היו צאצאים של אב קדמון משותף וכי הדמיון שלהם להיפופוטם המצוי ולהיפו הגמדי נובעים מהתפתחות מקבילה דומה.

המין נכחד יחד עם קרוביו לפני כ-1,000 שנים כשרוב הראיות מצביעות על ציד והכחדה בידי האדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ היפופוטם מלגשי ננסי באתר הרשימה האדומה של IUCN