מכפילי פרסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgמכפילי פרסה
Giraffes in Masai Mara.jpg
זוג ג'ירפות
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכפילי פרסה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Artiodactyla
‏(אוון, 1848)
כף רגל של גמל

מכפילי פרסה (שם מדעי: Artiodactyla) היא סדרה גדולה ומגוונת של יונקים פרסתנים הקרויים גם שסועי פרסה. הקבוצה כוללת כ-220 מינים. רובם שוכנים באזורי מחיה פתוחים כמדבריות, מישורים וסוואנות, חלקם ביערות ומשפחה אחת חיה את חייה בקרבת מים. בקבוצה ניתן למצוא אחדים ממהירי היונקים לצד חיות מגושמות ואיטיות. קבוצת מכפילי הפרסה שייכת לקבוצת Cetartiodactyla שבה כלולים גם הלווייתנאים.

ביהדות, כל החיות הכשרות הן מכפילי פרסה, בתנאי שהן גם מעלי גרה.

אנטומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאפיין העיקרי של הסדרה, ממנו נגזר שמה הלטיני, הוא צורת האצבעות הכפולה. לכל המינים חסרה האצבע הראשונה, השנייה והחמישית קטנות ועיקר משקל הגוף הוא על האצבע השלישית והרביעית. לעתים אצבעות אלו מתאחות יחד. את האייליים, למשל, משמשות שתי אצבעות בלבד, צורה זו יעילה למהירויות גבוהות. לחזיריים יש 4 אצבעות.

משפחות הסדרה חולקות מספר מאפיינים זהים במבנה הגרמי ובמבנה השיניים. החלק הקדמי של הגולגולת נוטה להיות צר ומאורך. קרניים שכיחות וגדולות באזור הפרונטלי של הגולגולת. השיניים מעטות מאשר אצל מפריטי פרסה.

לרוב המשפחות קיבות רבות המתואמות לאורח חייהם. לאייליים 4 חדרים בקיבה, דבר זה משמש להם בתהליך העיכול, שבמהלכו מיקרואורגניזמים בקיבתם מפרקים את מזונם הקשה לעיכול, למרכיבים תזונתיים. לדמויי חזיר קיבה יחידה מאחר שאינם לועסים את גירתם.

אבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכפילי הפרסה שוכנים בכל היבשות למעט אוסטרליה ואנטארקטיקה. מינים רבים מבויתים על ידי האדם וחיים בסביבתו. תיעוד המאובנים של הסדרה מגיע לתקופת האאוקן. בתחילת עידן הקנוזואיקון מנתה הסדרה 36 משפחות שונות, בתקופת המיוקן קיבלו הפריטים פחות או יותר את מראם המודרני. השתלטות הסדרה על עולם החי והתרבותה באה בהדרגה עם ההפחתה במספר פריטי מפריטי הפרסה. הדעות חלוקות אם יש הסבר ממשי לתופעה זו והאם סדרה אחת השפיעה על הסדרה השנייה. אף על פי שהלווייתנאים חסרים מאפיינים מורפולוגיים רבים של מכפילי הפרסה, גילויים חדשים מתחילת המאה ה-21 הציעו כי הלווייתנאים הם צאצאים של מכפילי פרסה קדומים, ולכן הם קשורים באופן ישיר למכפילי פרסה אחרים, כמו פרים והיפופוטם. בעקבות גילויים אלו, הוגדרה קבוצה חדשה, Cetartiodactyla, הכוללת את הלווייתנאים ואת מכפילי הפרסה יחדיו, ומדגישה את מוצאם הביולוגי המשותף.

מכפילי הפרסה והאדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכפילי פרסה ניצודים בשל בשרם, עורם, קרניהם וחלקי גוף אחרים. רבים בויתו והאדם פיתח גזעים רבים המשמשים מקור לבשר, חלב, צמר, עור, עבודות חקלאיות כמו חריש ודישון השדות, ונשיאת משאות. ביניהם: פרה, עז, כבש, חזיר , גמל, למה, יאק.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי פרסה וקרוביהם
למה בחוות אלפקות

הערה:: קבוצה היא דרגת מיון בדיוק כמו מערכה, מחלקה, סדרה ומשפחה, אך ללא שם מאפיין.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]