תנועת ההתנגדות הצרפתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף המחתרת הצרפתית)
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
צלב לורן על רקע הטריקולור הצרפתי - הצלב נבחר לשמש את ההתנגדות הצרפתית על ידי שארל דה גול

תנועת ההתנגדות הצרפתיתצרפתית: La Résistance intérieure français) או בפשטות הרזיסטאנס היא שם כולל לתנועות ההתנגדות בזמן מלחמת העולם השנייה, שנלחמו בכיבוש הגרמני בצרפת ובמשטר וישי הפרו-נאצי לאחר כניעת ממשלת צרפת וצבאה ב-1940. תנועות ההתנגדות כללו קבוצות קטנות של נשים וגברים חמושים, של מוציאים לאור של עיתונות מחתרתית ואף של קולנוענים. תנועות ההתנגדות פעלו יחד עם הכוחות החשאיים של בעלות הברית, במיוחד במסירת מודיעין על החומה האטלנטית, בשיתוף פעולה בפעולות חבלה ובפעולות אחרות שתרמו להצלחת מבצע אוברלורד (הפלישה לנורמנדי). הקבוצות מנו כ-35 אלף אנשים. בראשית תקופת המחתרת עמד בראשה שארל דה גול אך שליטתו בה הייתה רופפת והקבוצות בה פעלו בנפרד אחת מהשנייה. מ-1944 הוקמה מועצה משותפת בראשות ז'ורז' בידו.

מידע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחתרות הצרפתיות במלחמת העולם השנייה פעלו נגד הנאצים בוישי ובצרפת הכבושה במגוון דרכים. ביניהן פיצוץ מסילות רכבת, ירי בשומרים נאצים, הברחת ילדים יהודים ופיצוץ מבנים. ילדים יהודים רבים הוברחו לספרד ולשווייץ. הם נהנו מתמיכה בחזית הדיפלומטית מהאנגלים על ידי שיבוחם ברדיו ובנאומים של צ'רצ'יל בפני העם האנגלי ובתמיכה צבאית מהאמריקאים.

אקדחי "הדיליבריטור"[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקדחי הדיליבריטור היו אקדחים שהאמריקאים החדירו לצרפת. אקדחים אלו היו קטנים וכך היה אפשר להסתירם בכל מקום. התוכניות הייתה שחיילי המחתרת הצרפתים יתגנבו מאחורי שומרים נאצים, יירו בהם ויקחו את נשקם. כך גם ישנה פגיעה בגרמנים וגם ניתן להשיג נשק יותר טוב.

במהלך הפלישה לנורמנדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הפלישה לנורמנדי פעלו המחתרות הצרפתיות בשיתוף פעולה עם בעלות הברית. הם יצרו פעולות הסחה נגד הגרמנים ועזרו לשחרר את צרפת מידי הגרמנים מיד לאחר הפלישה.

שחרור צרפת מהגרמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צרפת שוחררה מהגרמנים גם בעזרת המחתרות הצרפתיות שמילאו תפקיד חשוב בקרב. הם היו מיומנים בירי ובשימוש בנשק יותר מן החיילים האמריקאים והבריטים באותה התקופה[דרוש מקור]. נוסף על כך, הם היו תוספת כוח לצבא בעלות הברית במערב אירופה באותה התקופה. חוץ מזה הם ידעו רבות על הגרמנים, שיטותיהם והם הכירו את השטח בצורה טובה יותר משאר החיילים.

נשים במחתרת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים רבות היו במחתרות ופעלו במגוון תפקידים בהם: העברת מידע, לחימה והברחת ילדים יהודים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.