הממשלה האזורית של כורדיסטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל הממשלה האזורית של כורדיסטן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של הממשלה האזורית של כורדיסטן

הממשלה האזורית של כורדיסטןכורדית: Hikûmetî Herêmî Kurdistan, حکوومەتی هەرێمی کوردستان, באנגלית: Kurdistan Regional Government או KRG) הוא גוף השלטון הרשמי באזור צפון עיראק, המאוכלס ברובו על ידי כורדים ומכונה "כורדיסטן העיראקית" או "דרום כורדיסטן"[1]. הממשלה מכילה פרלמנט בעל 111 מושבים הנקרא "הפרלמנט של כורדיסטן העיראקית".

הקבינט נקבע על ידי רשימת או מפלגת הרוב אשר גם בוחרת את ראש הממשלה. הנשיא נבחר באופן ישיר על ידי אלקטורטים ומשמש ראש הקבינט. ראש הממשלה הוא ראש הרשות המחוקקת וחולק סמכויות ניהול קבינט עם הנשיא.

הנשיא משמש גם ראש כוחות הצבאיים הפשמרגה.

הקבינט הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבינט הנוכחי של KRG הוקם ביולי 2019 ומנוהל על ידי ראש הממשלה מסרור בארזאני.[2] הקבינט מורכב מ-21 חברים, בהם סגן ראש ממשלה, ונשיא מועצת השרים של דיוואן.[3]

הקבינט הנוכחי בולט בקידום הנשים שלו, שהתבטא במינוי של 4 נשים לתפקידים בכירים, מהן שתי שרות.[4]

הקבינט הדגיש את החשיבות של ממשל תקין, שקיפות ואחריות בסדר היום המדיניות שלו. בספטמבר 2019, ה-KRG השיק תוכנית רפורמה שמטרתה שיפור השירותים הציבוריים, חיזוק הכלכלה ומלחמה בשחיתות.[5] התוכנית כוללת צעדים כמו רפורמות בשכר, הגברת השקיפות בחוזים ממשלתיים ודיגיטציה.

תפקיד בעיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאזור חצי אוטונומי, לממשלה האזורית יש פרלמנט משלה, מוסדות ממשלתיים וכוח צבאי, המכונה פשמרגה. היא שולטת בשלושת המחוזות הכורדיים ארביל, סולימניה ודוהוק, כמו גם בשטחים שנויים במחלוקת כמו כירכוכ.

מערכת היחסים של הממשלה האזורית עם ממשלת עיראק המרכזית מסובכת ולעיתים קרובות שנויה במחלוקת. בעוד שהממשלה הכורדית חיפשה אוטונומיה ברמה גבוהה יותר, ואף עצמאות, ממשלת עיראק ביקשה לשמור על שליטתה באזורים אלה.

אחד המקורות העיקריים למתיחות היו הכנסות מנפט וגז. הממשלה האזורית חתמה על מספר עסקאות נפט וגז עם חברות זרות, מה שהוביל למחלוקות עם ממשלת עיראק המרכזית על חלוקת הכנסות. הממשלה האזורית טענה שהיא צריכה להיות מסוגלת לנהל את המשאבים שלה בעצמה ולשמור על נתח גדול יותר מההכנסות, בעוד שממשלת עיראק טענה שמשאבי הנפט והגז שייכים לכל העיראקים ויש לחלק אותם בצורה שוויונית.[6]

למרות המתיחות הללו, הממשלה האזורית מילאה תפקיד חשוב במאבק נגד המדינה האסלאמית בעיראק.[7] הפשמרגה הייתה בעלת ברית מרכזית של ממשלת עיראק והקואליציה הבינלאומית במאבק נגד דאעש, והממשלה האזורית גם סיפקה סיוע הומניטרי למיליוני עיראקים שנעקרו מהסכסוך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]