הנסיכה שארלוט מוויילס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שארלוט הנסיכה מוויילס

הנסיכה שארלוט מוויילס (7 בינואר 1796 - 6 בנובמבר 1817) הייתה בתם היחידה של ג'ורג', הנסיך מוויילס, שהיה יורש העצר הבריטי (לימים ג'ורג' הרביעי, מלך הממלכה המאוחדת) ואשתו הנסיכה קרולינה מבראונשווייג-וולפנביטל. הנסיכה שארלוט נפטרה בהיותה בת 21 במהלך הלידה של בנה בכורה. אילו הייתה מאריכה ימים וחיה אחרי סבה, המלך ג'ורג' השלישי, ואביה, ג'ורג' הרביעי, היא הייתה הופכת למלכת בריטניה.

נישואי הוריה של שארלוט עלו על שרטון עוד בטרם לידתה. היא גדלה תחת השגחתו של אביה, ואילו אמה לא יכלה לבקר אותה אלא לעתים נדירות בלבד, בטרם עזבה לצמיתות את בריטניה.

בשנת 1816 פגשה שארלוט את הנסיך לאופולד מסקס-גותה-זאלפלד (לימים לאופולד הראשון, מלך בלגיה). בתחילה סלדה שארלוט מלאופולד, אולם לבסוף היא נענתה לחיזוריו והזוג התחתן בסוף אותה שנה. הזוג נעשה פופולרי ביותר בחיי החברה של בריטניה. הם בילו את ימי נישואיהם בין ביתם בקלרמונט פארק לדירתם בלונדון. בתחילת 1817 הרתה שארלוט, אך ההיריון הסתיים באסון. שארלוט נפטרה ב-6 בנובמבר 1817, לאחר צירי לידה קשים. התינוק נולד מת.

דבר מותה של הנסיכה הפופולרית מוויילס הכה את תושבי בריטניה באבל כבד. שארלוט הייתה סמל לתקווה לעתיד בית המלוכה בבריטניה לאחר שלטונו הממושך של סבה חולה הנפש ואביה מרובה השערוריות. מותה של הנסיכה שארלוט אילץ את דודיה להינשא ולהעמיד צאצאים אשר יוכלו לרשת, ביום מן הימים, את כס המלוכה הבריטי. דודה של שארלוט, אדוארד, הדוכס מקנט, נישא לגיסתה של שארלוט, אחותו של הנסיך לאופולד. מנישואים אלה נולדה הנסיכה ויקטוריה, לימים ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת. מבני ציבור רבים בבריטניה נקראו על שמה של שארלוט. בתו היחידה של לאופולד מנישואיו השניים, שרלוט, נסיכת בלגיה (שהייתה קיסרית מקסיקו), נקראה על שמה של שארלוט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]