קפלת ג'ורג' הקדוש (טירת וינדזור)

קפלת ג'ורג' הקדוש
מידע כללי
סוג castle chapel עריכת הנתון בוויקינתונים
כתובת טירת וינדזור, וינדזור עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום וינדזור ומיידנהד עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1475
תאריך פתיחה רשמי 1511 עריכת הנתון בוויקינתונים
סגנון אדריכלי אדריכלות גותית עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 51°29′01″N 0°36′25″W / 51.483611111111°N 0.60694444444444°W / 51.483611111111; -0.60694444444444
www.stgeorges-windsor.org
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קפלת ג'ורג' הקדושאנגלית: St George's Chapel, Windsor Castle) היא כנסייה אנגליקנית הניצבת בתוך תחומי טירת וינדזור, אחד מן הארמונות המלכותיים בבריטניה. הכנסייה ממוקמת ברובע הנמוך (Lower Ward) של הטירה, המצוי בחלקה המערבי. היא נוסדה במאה ה-14 ובנויה בסגנון גותי של ימי הביניים המאוחרים (אנ'). נערכים בה טקסי דת של משפחת המלוכה הבריטית, לרבות חתונות, והיא מהווה גם בית קברות מלכותי. הכנסייה משמשת גם ככנסיית מסדר הבירית.

הכנסייה מהווה קהילה מלכותית מיוחדת (אנ'), כלומר נתונה ישירות תחת סמכות הכתר הבריטי. הגוף הכנסייתי המנהל את הקפלה מאז ייסודה הם הדיקן והקאנונים של וינדזור (אנ').

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסלי בעלי החיים על גג הקפלה

הכנסייה הייתה אחד משני מוסדות דתיים שייסד המלך ג'ורג' השלישי בשנת 1348. היא נספחה לקפלת אדוארד המודה שהוקמה בטירת וינדזור בתחילת המאה ה-13 על ידי המלך הנרי השלישי. לאחר ייסודה היא הוקדשה מחדש למרים, אם ישו, לג'ורג' הקדוש, ולאדוארד המודה, אך במהרה נודעה רק בשמה הנוכחי.

בשנים 1475 עד 1528 הורחבה הכנסייה באופן ניכר על ידי שלושה מלכים - אדוארד הרביעי, הנרי השביעי, והנרי השמיני. חלל הקפלה המקורית הוגדל לממדיה של קתדרלה.

לכנסייה נגרם נזק רב מידי תומכי הפרלמנט בשנים 1642 ו-1643, במהלך מלחמת האזרחים האנגלית. לאחר הוצאתו להורג ב-1649 נקבר המלך צ'ארלס הראשון בקפלה. לאחר תקופת הזנחה של הקפלה ושל הטירה כולה על ידי המלוכה האנגלית, שוקמה הקפלה בשנים 17801790 ביוזמת המלך ג'ורג' השלישי ובהמרצתו.

הקפלה הורחבה פעם נוספת בימי מלכותה של המלכה ויקטוריה במאה ה-19. בראשית המאה ה-20 נמצאו חלקים רבים מהקפלה במצב רעוע, וב-1920 החל פרויקט שיקום נרחב שלה, שארך עשר שנים.

התוספת האחרונה לקפלה הייתה הקמת קפלת הזיכרון למלך ג'ורג' השישי - למעשה, מרתף קבורה - הצמודה לחזית הצפונית של הקפלה. היא הוקמה בהזמנת המלכה אליזבת השנייה ונחנכה בשנת 1969.

על גג הקפלה ניצבים 14 פסלי בעלי חיים הקרויים The Queen's Beasts. הם מהווים חלק מסמלי בתי המלוכה של אנגליה (אנ'). הם כוללים את האריה של אנגליה; הדרקון האדום של ויילס; הפנתר של ג'יין סימור; הבז של יורק; הפר השחור של קלרנס; הייל של בופורט; האריה הלבן של מורטימר; כלב הגרייהאונד הלבן של ריצ'מונד; האייל הלבן של ריצ'רד השני; האנטילופה של בוהון (אנ'); הדרקון השחור של אלסטר; הברבור הלבן של הרפורד; החד-קרן של אדוארד השלישי; והאייל הזהוב של קנט. הפסלים המקוריים פוסלו במאה ה-16, אך הוסרו ב-1682. הפסלים הנוכחיים הוספו ב-1925, במהלך שיקום הקפלה.

בקפלה מצויות מצבות זיכרון רבות, כולל קפלות, המוקדשות למלכי אנגליה ולנכבדים אחרים.

בקפלה פועלת מקהלה קבועה (אנ') כמעט ברציפות מאז ייסוד הבניין.

הקפלה הוכרזה כבניין רשום מדרגה I.

מסדר הבירית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי חברי מסדר הבירית מונפים בחלל הקפלה

חברי מסדר הבירית מתכנסים בווינדזור בחודש יוני לטקס שנתי, שחודש בשנת 1948 על ידי המלך ג'ורג' השישי במלאת 600 שנה לייסוד המסדר. הם צועדים בתהלוכה אל הקפלה בבגדיהם הטקסיים ומקיימים בה טקס דתי. לכל אחד מחברי המסדר ניתן מקום קבוע בקפלה, ולוחית מיוחדת מציינת את מיקומו. מעליו מוצגת ההרלדיקה האישית שלו, ובראשה דגל המסדר שלו, הנושא את שלט האצולה האישי של החבר. לאחר מות החבר במסדר מקיימים טקס ובמסגרתו מסירים את ההרלדיקה שלו ממקומה, למעט הלוחית, הנותרת במקומה. בקפלה מצוי אוסף של 800 לוחיות של חברי המסדר מאז ייסודו.

חתונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכנסייה נערכו טקסי נישואין רבים של בני המשפחה המלכותית ובמיוחד של ילדיה של המלכה ויקטוריה. הטקס הראשון, של נישואי אלברט אדוארד, נסיך ויילס (לימים המלך אדוארד השביעי) עם אלכסנדרה, נסיכת דנמרק, נערך בשנת 1863. הנסיך הארי ומייגן מרקל נישאו בקפלה בשנת 2018.

בית קברות מלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצבת המלך ג'ורג' השישי ואליזבת המלכה האם

הקפלה היא מקום קבורתם של 11 ממלכי אנגליה והממלכה המאוחדת ושל עשרות בני משפחות המלוכה שלהם. עשרות אישים נוספים נקברו בקפלה והועברו ממנה לימים למקומות קבורה אחרים.

קברי האישים ממוקמים באתרים שונים בקפלה, וביניהם ליד המזבח, במרתף הקבורה המלכותי (Royal Vault), בקפלת הזיכרון לנסיך אלברט, ליד הדלת המערבית, ובקפלת הזיכרון למלך ג'ורג' השישי. בקפלה זו נקברה המלכה אליזבת השנייה בשנת 2022. עמה קבורים שם הוריה, המלך ג'ורג' השישי ורעייתו אליזבת המלכה האם, אחותה הנסיכה מרגרט ובעלה הנסיך פיליפ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קפלת ג'ורג' הקדוש בוויקישיתוף