לאופולד הראשון, מלך הבלגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לאופולד הראשון (לאופולד לבית סקסה-קובורג-גותה) (16 בדצמבר 1790 - 10 בדצמבר 1865, הוכתר ב-1831) מלך הבלגים הראשון. היה אחד האנשים החשובים והמשפיעים ביותר במאה ה-19. אביו של לאופולד השני.

לאופולד הראשון

נעורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיך לאופולד סָקסה-קובורג נולד ב-16 בדצמבר 1790, והיה בנם השמיני (מתוך תשעה) של הדוכס פראנץ-פרידריך (1750 - 1806) והדוכסית אוגוסטה (1757 - 1831). הוא גדל בתקופת מלחמות נפוליאון, בצל אחיו ואחיותיו הגדולים. ב-1806 נפטר אביו, ואחיו הגדול ארנסט (1786 - 1844) נעשה הדוכס. בשנת 1805 הצטרף לצבאו של הצאר אלכסנדר הרוסי, שהיה גיסו. בשנת 1809 פרש מהשירות וחזר למולדתו. בשנת 1813 התגייס שנית לצבא הרוסי. כמפקד רגימנט קירסירים השתתף בקרב לייפציג. בהמשך המלחמה הועלה לדרגת גנרל-לוייטננט ופיקד על דיוויזיית פרשים. הוא סיים את שרותו בצבא הרוסי בסוף מלחמות נפוליאון. ב-1814 היה הנציג של קובורג בקונגרס וינה. במהלך טיוליו באירופה בתפקידו זה, הגיע ב-1816 ללונדון.

נישואים ראשונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלונדון פגש לאופולד את הנסיכה שרלוט מוויילס, בתו היחידה של יורש העצר ג'ורג' (מאוחר יותר ג'ורג' הרביעי), והתאהב בה, על אף שבתחילה היא סלדה ממנו, בסופו של דבר היא נאותה לחיזוריו. הם התחתנו בסוף השנה. הזוג נעשה פופולרי ביותר. הם בילו את ימי נישואיהם בין ביתם בקלרמונט פארק, לדירתם בלונדון. בתחילת 1817 הרתה שארלוט, אך ההריון הסתיים באסון. שארלוט נפטרה ב-5 בנובמבר 1817, לאחר צירי לידה קשים. התינוק נולד מת.

קלרמונט פארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאופולד התחבר עם הנסיך אדוארד, דוכס קנט, דודה האהוב של שארלוט. הוא החליט לעזור לאדוארד להוליד יורש, ושידך לדוכס את אחותו - הנסיכה ויקטוריה, אלמנתו של הנסיך מלינינגן, ואם לשני ילדיו. אדוארד מצא את השידוך מתאים, והשניים נישאו ב-1818, ולאחר שנה נולדה בתם היחידה, מי שהייתה לאחר מכן מלכת בריטניה, המלכה ויקטוריה. אחרי מותו של אדוארד ב-1820 עזר לאופולד לאחותו ולאחייניתו. הוא לא תכנן להינשא בשנית, אך החזיק כמאהבת את קרוליין באואר, שחקנית גרמנייה שהייתה דומה מאוד לשארלוט. ב-1830 קיבל הצעה להיות מלך יוון, אך השיב בשלילה. להצעה הבאה הוא הסכים.

מלך בלגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באותה תקופה מרדו הבלגים בהולנדים, ובלגיה זכתה בעצמאות. הבלגים רצו להכתיר את בנו של מלך צרפת למלכם, אך אביו סירב. לפיכך, בחרו הבלגים בנסיך אחר - לאופולד לבית סאקסה-קובורג-גותה. ב-21 ביולי 1831, יום העצמאות הבלגי, הוכתר הנסיך כלאופולד הראשון, מלך הבלגים. הוא התחתן, ב-9 באוגוסט 1832 עם לואיז-מרי, בתו של מלך צרפת. נולדו להם ארבעה ילדים:

לאופולד היה מלך חכם ואהוב על עמו ועל בתי המלוכה באירופה. הוא שידך שידוכים במשפחתו, וכך גרם לבני המשפחה לעלות על כס המלוכה במדינות רבות (בריטניה, פורטוגל, ברזיל, בולגריה, נסיכויות בגרמניה ועוד).

שנותיו האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיז-מרי נפטרה ב-11 באוקטובר 1850, ולאופולד שוב נשאר לבדו. ילדיו התחתנו עם בית משפחת הבסבורג, והעניקו לו נכדים. ב-1861 נפטרה אחותו ויקטוריה, והוא היחיד שנשאר מכל תשעת האחים. ב-1863 נפטר חברו הקרוב, הברון סטוקמר. לאופולד נפטר ב-10 בדצמבר 1865, והשאיר לבנו, לאופולד השני, את בלגיה והמושבה קונגו, שהשליט עליהן טרור. שלטון האימה נגמר במותו, ובימי שלטונו של המלך אלברט.

הקודם:
ראשון
Great coat of arms of Belgium.svg

מלכי בלגיה

הבא:
לאופולד השני מלך הבלגים
מלכי בלגיה
לאופולד הראשוןלאופולד השניאלברט הראשוןלאופולד השלישיבודואןאלברט השניפיליפ Great coat of arms of Belgium.svg